صفحه نخست > خبر و گزارش > در دايکندی چه می گذرد؟ > شهردار دايکندی فرار کرد!

شهردار دايکندی فرار کرد!

اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری
يكشنبه 25 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هارون آرش شهردار دايکندی که متهم به اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری می باشد، علی رغم پافشاری مردم برای حساب و کتاب و برگردان پول آنان، از اين ولايت فرار کرد.

محمد رجا، صاحب امتیاز و مدیر مسئول رادیو دایکندی ضمن اعلام اين خبر به کابل پرس? گفت که شهردار دارايی های مردم را بازنگردانده و حدود يکماه پيش، به محض باز شدن راه ها، دايکندی را ترک کرده و اکنون در کابل بسر می برد. او ضمن انتقاد از وکلای دايکندی و اعضای شورای شهر گفت که متاسفانه آنان نيز هيچ اقدامی را برای بازگرداندن پول مردم انجام ندادند.
قابل ذکر است که والی دايکندی سلطان علی ارزگانی ، بدليل انتقاد های محمد رجا، صاحب امتیاز و مدیر مسئول رادیو دایکندی نسبت به عملکريش ، از وی به سارنوالی شکايت کرده است.

در این شکایت نامه سلطان علی ارزگانی والی دایکندی محمد رجا را متهم به شایعه پراکنی در رابطه با بودجه انکشافی سال 1386 و همچنین تخریش اذهان عمومی نسبت به دولت و بی کفایت خواندن ایشان کرده است .

شهردار دایکندی قصد فرار داشت!

اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری

شنبه 23 فوريه 2008, نويسنده: احمد معين

هارون آرش شهردار دایکندی که قصد فرار از این ولایت را داشت با واکنش شدید مردم مواجه شد . مردم با تجمع در اطراف چرخ بال دفتر یوناما که ظاهرا شهردار توسط آن قصد فرار از دایکندی را داشته است مانع از خروج وی از دایکندی شدند .

مردم به دفتر یوناما در دایکندی هشدار دادند که شهردار نباید توسط چرخ بال دفتر یوناما از دایکندی خارج شود . مسئولین دفتر یوناما که تحت فشار مردمی قرار گرفته بودند، در این زمینه به مردم اطمینان دادند و گفتند شهردار توسط این دفتر به کابل انتقال داده نخواهد شد .

دفتر یوناما در دایکندی به دلیل بسته بودن راه های مواصلاتی ولایت دایکندی به کابل و همین طور بالعکس , به طور معمول در هر هفته یک پرواز را به خاطر حل مشکلات دفتر خویش دارد که در کنار آن مسئولین دولتی هم به مرکز افغانستان انتقال می شوند .

ممانعت خروج شهردار توسط مردم پس از آن صورت گرفت که محمد نور اکبری وکیل مردم دایکندی در پارلمان افغانستان طی مصاحبه ائی با رادیو "صدای نیلی" از مردم خواست تا شهردار را اجازه خروج از دایکندی ندهند و همچنین اظهار داشت : شهردار حق ندارد تا وقتی که به مردم حساب پس نداده است از دایکندی خارج شود .

شهرک جديد نيلی/ عکس از سايت دايکندی دات کام

هارون آرش شهردار دایکندی به اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری متهم است. به گفته اعضای شورای ولایتی، هارون آرش تقر رسمی ندارد که در اين باره چندین بار از سلطان علی ارزگانی والی دایکندی توضیح خواسته شده است اما تا هنوز هیچ جوابی از سوی ایشان دریافت نکرده ایم .

سلطان علی ارزگانی والی دایکندی در مقابل واکنش های شدید مردم، تعدادی از ریش سفیدان و اعضای شورای ولایتی را به مهمانی دعوت نمود و بعد از توزیع دستار و مقداری پول به ریش سفیدان , شهردار را به آنها واگذار کرد تا آنها در مورد شهردار تصمیم اخذ کنند .

یکی از ریش سفیدانی که در این مهمانی حضور داشت در این زمینه می گوید : از صحبت های والی این طور برداشت می شود که ایشان قصد دارند با جلب رضایت ریش سفیدان و استفاده از نفوذ آنها بین مردم، بر این اختلاس و حیف و میل ها سرپوش بگذارد که خوشبختانه هیچ وقت موفق نخواهد شد .

بعد از گفتگو های لازم بین ریش سفیدان مردم و اعضای شورای ولایتی، هارون آرش شهردار دایکندی، به یک هیئت بررسی متشکل از فرماندهی امنيت (قوماندانی امنیه) , شورای ولایتی , دادستانی (خارنوالی) برای انجام تحقیقات سپرده شد که تا هنوز نتایج آن اعلام نشده است .

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درست است که والی محترم امروز در چوکی گرم ولایت تقرری دارد اما به یقین می توانم بگویم که فرداهای دایکندی مثل امروز نخواهد بود و مردم هر روز بیشتر متوجه کارایی حاکمیت و حاکم خواهد شد. ارزگانی باید بداند که آن افتخار اولین والی این ولایت را دارد و شاید برای شخص خودشان این اولین و کلان ترین مقامی است که به آن داده شده. و خودهم می داند که چالش ها و مشکلات این ولایت چندین بعدی و چند برابر ولایت های دیگر باشد. چالش های سیاسی این ولایت از همه کرده بیشتر است چرا که امروز زیربنای این ولایت در حال شکل گرفتن است و غفلت ها و اشتباهات امروز فرداهای سخت را برای مردم ایجاد خواهد کرد. بنابر از آنجاییکه والی تا هنوز می تواند کار کند خوب است که نظر زیرکانه داشته باشدهر چه زود تر اقدام جدی را روی دست گیرد. و فرا تر از مصلحت ها شخصی که با آرش دارد بخاطر مفاد مردم که خود ضامن آینده کلی ماست اقدامات جدی در روی کار گیرد.
  و این یک حقیقت است که تاریخ بما مردم فرصت دولت و دولت داری نداده است و بنا بر این در ایی بخش تجربه عملی کافی نداریم که این خود فرصتهای برای کسانی دیگر خارج از ولایت می دهد که می خواهد برای بدست داشتن افسار حاکمیت و سوار شدن بر مردم در مرکز ولایت نفوذ پیدا کند. زمین و کاروباری بیشتر را از مردم با زرنگی ها خاص خودشان بی گیرد که اکثرا دستهای قدرت مداران قومی خارج از قومیت آن ولایت می باشد. عین این وضعیت در چندین ولایات دیگر دیده می شود. مثلا مرکز بامیان، غزنی، بادغیس که در مرکز ولایت مردم غیر از اکثریت مردم در ولایت است که در مرور زمان جای گرفته اند. اطلاع زیاد از دایکندی ندارم اما بعید نمی دانم که فروشهای زمین در نیلی مثل ولایت های مذکور صورت گرفته باشد.

 • سلام ودرود! معلومات ارائه شده در مورد شهر دار ولایت دایکندی، می تواند مشت نمونه خروارباشد، چنانچه بعض از اعضای شورای ولایتی دایکندی گفته، شهردار مذکور فقط دست نشانده والی محترم دایکندی بوده و کدام تقرری رسمی از کابل نداشته، بناءً بهتر است مقایسه شود بین آنهای که به خاطر اهداف غلط شان (که دزدی و جیب زنی از ولایت دایکندی باشد) راه های پر و پیچ و خم کمیسیون اصلاحات اداری، اداره امور و وزارت خانه های مربوطه را با آنهمه جنجال و سردردی که دارند طی میکنند، با یک نفر که صرف موافقت یک والی را(باهرتوافق و سازگاری) میگیرد بطور قطع فرق میکند. آن مثل معروف که هرکه حاصل زحماتش را میدورد پس درآمد آنهای که زحمات بیشتر کشیده اندحتما زیاد تر از شهردار بیچاره باشد که فقط راه کوتاه (صرف توافق والی) را انتخاب نموده. از طرف دیگر شهردار بیچاره بسیار از آن دزدهای مسلکی نبوده ویا اولین دزدی خود را از دایکندی شروع کرده بوده، که به این زودی افشا میشود اگرنه مثل ده ها دزد مسلکی موجود در ولایت دایکندی، کماکان به دزدی شان ادامه میداد و به این زودی ها افشا نمی شد.

 • جناب شاورال دایکندی بسوی سرمایه شخصی رجوع نموده .
  محترم هارون ارش که قبلا بصفت قرارداد دوولایت میدان وردک درشاروالی کارمینمود بخت دریک شب که والی دایکندی اقای سلطان علی ارزگانی تقرر یافته بیدارشده است.
  عجالتا باکفش کالاکارکه درمیدان مشغول کاربوده باسفارش والی صاحب دایکندی درعشق سرمایه مردم محروم دایکندی باهلیکوبتروزارت نائیل به بخت جوان خویش درنیلی به صفت شاروال خود خوانده دستیابی ملیون های افغانی میسر مگردد که اززمان اغازبخت تااکنون کمترینش روز یک ملیون افغانی بدون حساب مالی صرف به مهرریاست اسناد به سرمایه که دررویا دیده بود موفق میگردد.
  که حساب فعلی پول مذکوربه مبلغ 241000000 افغانی رسیده یک عده موی سفیدان وشورای ولایتی اگاهی درسرمایه غینی مذکور مینماید که نهایت مایه تاثرشاروال محترم را فراهم کرده موصوف باطرح دیگری ازخواب های مفید خود درتلاش این می افتد که توسط هلیکوبتریونیما دایکندی به قصد زندگی آسوده به خارج کشورترک نماید که بازهم شورای ولایتی وتعدادازموی سفیدان این خواب مفید شاروال صاحب مطلع میگردد .فعلا شاروال روزهاراپیاده به دفترمقام ولایت وشب درخیال فرارکردن ازدایکندی سپری مینماید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس