صفحه نخست > کارتون > طنز روز > بیانیه انجمن روشنفکران دنباله رو

بیانیه انجمن روشنفکران دنباله رو

ما عده ای از حامیان روشنفکر و کج اندیش چوکی نشینی می خواهیم بعضی چیزها را محکوم و برخی دیگر را تأیید کنیم
Afghan Blogger
پنج شنبه 6 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پارلمان‌ها و وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و نیز برخی دیگر از اراکین دولتی هم نسبت به بازچاپ کاریکاتورهای موهن در دنمارک و نشر فلم ضد اسلامی در هالند اعتراض کرده و بیانیه هایی صادر نموده اند.

نسبت این واقعه عظیم و عکس العمل مؤثر چوکی نشینان مجلسین نمایندگان و وزارت عظمای اطلاعات و فرهنگ و سایر قدرتمندان، ما عده ای از حامیان روشنفکر و کج اندیش چوکی نشینی می خواهیم بعضی چیزها را محکوم و برخی دیگر را تأیید کنیم.

1- اقدامات اخیر برخی از اجانب را در راستای توهین علنی به باورها، فرهنگ و مقدسات برخی مردمان محکوم نموده، اقدامات برخی از بزرگان حزبی و وزرا را در توهین علنی به باورها، فرهنگ و مقدسات مردم خودمان را تأیید می کنیم.

2- نقض صریح حقوق بشر را در کشورهایی به جز افغانستان محکوم نموده، از نسل کشی میلیونها انسان بی گناه و هموطن در طول سالیان جنگ (شما بخوانیدش جهاد) حمایت می کنیم.

3- هر عهدنامه و قانونی را که متضمن لگدمال کردن حقوق مظلومان و مصونیت جنایتکاران جنگی در کشورهای خارجی باشد را محکوم کرده، در عوض منشور مصالحه ملی را تأیید می کنیم.

4- دفاع از حق ابراز عقاید و نمایندگی ملت های خارجی امری بدیهی است، ما در افغانستان آن را محکوم و مضروب می کنیم حتی اگر «ملالی جویا» باشد.

5- فتنه انگیزی و دست اندازی به حقوق اساسی شهروندان خارجی را محکوم نموده، همان عمل را نسبت به شهروندان افغان تأیید می کنیم.

6- دخالت های بیگانگان را در امور بیگانگان محکوم نموده، اما در مقابل دخالت بیگانگان در امور داخلی سکوت را شایسته ترین حرکت به شمار می آوریم.

7- قوم گرایی، زبان گرایی، مذهب گرایی و هر گونه تعصب کور دیگری را که در اقصی نقاط عالم جریان دارد قویاً محکوم نموده، پروسه های فوق را در داخل کشور تأیید می کنیم.

8- هر کس به نام دین و اسلام باعث ایجاد نفرت و انزجار و دین گریزی در بین مردمان سایر بلاد گردد عملی بس منکر و نکوهیده انجام داده است، در حالی که این عمل در داخل کشور جواز خواهد داشت. آن یکی را محکوم و این یکی را تأیید و حمایت می کنیم.

9- اصولاً هر آنچه باعث عقب افتادگی، ویرانی و ارتجاع در کشورهای دیگر شود باید محکوم شود، اما عقب ماندگی، ویرانی و ارتجاع درونی قابل قدر و پسندیده خواهد بود.

10- دنیاپرستی، مال اندوزی و سرمایه داری در کشورهای دیگر را که باعث ایجاد و تعمیق شکاف و فاصله طبقاتی می شود محکوم نموده، از آن عده از رهبران دینی و جهادی داخلی که به لطف جنگ (شما آن را جهاد بخوانید) صاحب بلندمنزل ها، مارکت ها و زمین های بی حد و حصر شده اند، حمایت می کنیم.

11- سکوت و همدستی در از میان بردن، تخریب و یغمای زیربناها، آثار تاریخی، ثروتهای رو زمینی و زیر زمینی در کشورهای دیگر را نکوهیده، این عمل را در داخل تقویت و حمایت می کنیم.

12- اصولاً هر چیز که باعث زیان رسیدن به هر جزئی از اجزای کشورهای دوست و دشمن شود را محکوم، از این پروسه در داخل کشور حمایت نموده یا در مقابل آن سکوت اختیار می کنیم.

13- ما اعتقاد داریم که چوکی های قدرت در کشورهای دیگر موقتی است لذا از تعویض چوکی نشینان بر اساس اصول دموکراسی حمایت کرده، بر این باور هستیم که چوکی های قدرت داخلی دایمی بوده، تکیه زنندگان و صاحبان آنها را از گزند حوادث این دنیا و آن دنیا محفوظ نگاه می دارند. لذا چوکی های خارجی را هله نموده به چوکی های داخلی می چسبیم.

14- از قدیم گفته اند که مردم به صاحبان حکومت حقی دارند. ما این حق را برای عزیزان خارجی محترم شمرده، از مردم داخلی می خواهیم این فکر باطل را از سر بیرون کنند.

از کلیه اقشار مردمی نیز خواهشمندیم تا با ما در تأیید و محکوم کردن موارد بالا و سایر مواردی که در اینجا ذکر نشده است همراه شده و از تفکرات ناب و شایسته ما حمایت کنند. (برگزاری جلسات حمایتی از تفنگ سالاران و جنایتکاران جنگی و تظاهرات به نفع آنها و یا احزاب مطبوعشان در اولویت قرار دارد)

انجمن روشنفکران دنباله رو

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • رئیس انجمن روشنفکران دنباله رو باید فاضل سانچارکی یا واقف حکیمی باشد!!

  • چی میگی بیادر، ایندو که نام گرفتی سخنگویان جنایتکاران هستند، اینان را تنها نمیشود دنباله رو گفت، اینان خاین به ملت هستند.

   فکر کنم رهبری روشنفکران دنباله رو را عبدالحمید مبارز و سمیع حامد داشته باشند.

  • Ahmad Sha massoud Khain az goresh kasheda awaz Sangcharake peshnaehad kunain. Sherm ber shuma mazdooran Pakistan+Iran+Russia. Sangcharakai ke as Dostum jalad defa mekunad chetur meshawad ke raes journalistan shawad.

  • پروین عزیز در قدم اول باید به زبان خود بنویسی و دوم اینکه بی حد نادان هستی.اصلا خودت اخلاق نقد کردن را نداری.سپس کوشش کن که اول از همه خود را اصلاح سازی بعدا در باره دیگران قضاوت کنی.
   موفق باشی.

  • Mazerat mekhuham bardar aziz Amin jan ke man acess nadaram ke ba Dari benwesam. Wa mazart mekhuham ke adbai ter nanabeshteam aelat on eain bud ke jawab man ba kasi az watan froshan jabhae meli bud wa ba zabun ein janait ker nashtam ta ke khub befhmad.

  • خبرگزارش پژواک - 6 مارچ 2008:

   محمد صديق افغان با پنج تن ديگر که از سه روز به اين طرف اعتصاب غذايى نموده اند، مى گويند تا زمانى که دنمارک وهالند ازجهان اسلام معذرت نخواهند به اعتصاب شان ادامه مى دهند.


   محمد صديق افغان رئيس مرکز تحقيقات رياضى فلسفى جهان و پنج تن ديگر به خاطر نشر کارتون پيامبر بزرگ اسلام حضرت محمد (ص) توسط يک نشريه دنمارکى و نشر فلمى در هالند که در آن به اسلام توهين شده است، دست به اعتصاب غذايى زده اند.

   اینست نمونه یک روشنفکر افغان که ادعای فیلسوف بودن را هم دارد. به حالش باید گریه کنیم.

   درین وطن هزاران جنایت و خیانت به نام اسلام را دید، درین وطن دید که زیر نام اسلام به اسلام بدترین توهین و بدنامی صورت گرفت، درین وطن دید که اسلام به مثابه یک حرفه بی‌ارزش مورد سو استفاده جنایتکاران و خاینان قرار گرفت، درین وطن با "کافران" خلقی و پرچمی تا آخرین روزها ساخت و همرایشان جان جانان بود، اما امروز یکباره به حدی احمق میشود که بخاطر چند کارتون بی‌ارزش اعتصاب غذایی راه می‌اندازد.

   اینچنین "فیلسوف" نام افغان را در جهان بد میکنند، و از افغانها یک چهره ضد انسانی، تاریک اندیش،‌احمق و بیسواد به جهان عرضه میکنند.

   حال باید منتظر بود و دید که آیا واقعا به قولش وفا میکند و تا آخر به اعتصابش ادامه میدهد یا خیر؟ ابدا نه!

 • دوستان گرامی!

  به نظرمن به ما چی که کارتون رسم ميکنه؟؟
  کارتونها را به خاطر افغانستان رسم نه کرده - مگر در دنيا فقط افغانها مسلمان اند و يا کسی ديگری هم هست؟؟
  همن ما چرا شيشه ناموس عالم را در بغل داشته باشيم؟؟

  حرف اخری اين است که تا زمانيکه ما نا ن خور غرب باشيم بايد که کارتونها را بپذيريم.

  درمورد فلم که در هالند ساخته شده - هنوز به نمايش گذاشته نا شده ما گلو پاره کرديم — وای از ان روزيکه فلم به نمايش گذاشته شود.

  والسلام

  کابلی

  • سلام به همه خواننده گان وعلاقه مندان کابل پرس?!

   من نظر خاص در باره این وآن ندارم اما منحیث یک فرد مسلمان وافغان انتشار کاریکاتور های پیامبر اسلام وفلم توهین آمیز علیه دین مقدس اسلام را شدیداً محکوم میکنم.
   همچنان ازتمام امت مسلمه میخواهم تا از خواب غفلت بیدار شده وعلیه چنین وحشی ها (دنمارکی ها،هالندی ها، اسرائیلی ها وکسانی که به اسلام توهین میکنند) اقـدام جدی نمایند.

   زنده باد اسلام واقعی
   مرگ به کسانی که به اسلام ، اساسات اسلام و پیامبر اسلام توهین میکنند.

 • ضمناً آن ژورنالیست خارجی که گفته : « پارلمان افغانستان بزرگترین اجتماع جنایت کاران است که میتوان زیر یک سقف جمع کرد » را ما ملت مجاهد پرور محکوم میکنیم . آن خارجی چه حق دارد که بگوید : « در جامعۀ گوسفندی ، گرگها حکومت میکند . » . گوسفند خودت و جد و اجدادت . تو چه حق داری به دیگران درس بدهی . برو پس کارت آخر ، گم شو . شما خارجی ها صد ها میلیونر دارید ، همین چند میلیونر ما را ، مثل جناب سیاف ، ربانی ، قانونی ، محسنی ، محقق ، اکبری ، دوستم ، داکترعبدالله و فهیم قسیم و والی اسماعیل و قوماندان عطا و دیگه چند تا را دیده ندارید ؟ اینها که مفت و مجانی میلیونر نشده اند آخر . شما که موش را کشته نمیتواند ، نام تان را میلیونر گذاشته اید . یک مرمی را نمیتواند فیر کنید حتی . همین جناب سیاف عزیز و گرامی ما به حجم کوه پغمان راکت و هاوان فیر کرده ، جنرال دوستم ما نام خدا کانتینر های آدم کشته ، جناب قانونی و داکتر عبدالله کوه های پنجشیر را غربال کرده و لاجورد و زمرد یافته ، آخر نوش جان شان . با خدا داده گان ستیزه مکن ، که خدا داده را خدا داده . چشم تنگ خارجی ها الهی بترقه که دیده نداره . میلیونر های شما آسیا و افریقا ره خوردند تا که میلیونر شدند . میلیونر های ما که مال شما را نخورده . هر چه خورده از مردم خوده خورده . خزانۀ و بانک شما را که تاراج نکرده . بیت المال شما را که نبرده تا که میلیونر شده اند . شما به کدام حق میگی میلیونر های خزانه دزد ؟ شما خارجی ها بد میکنی که میگی . شما کجای پیاز ؟ مگر ما به شما شکایت کرده ایم ؟ مگر ما خودما محکمه نداریم ؟ تو جناب عبدالجبار ثابت را از حزب پر افتخار اسلامی نمی شناسی ؟ گلب الدین را صدا کنم به جانت ؟ ملا عمر و بن لادن و بزرگان القاعده که سالها با شما روی یک سفره بودند و از شما رنجیدند و در کشور ما پناه آورند برای شما شرم نیست ؟ از مهمان نوازی ما شما چه خبر داری ؟ همین جناب کرزی که در رستوران بنام « هلمند » در ویرجینیا سال ها چشمک میزد ، امروز فضل خدا در وطنش رییس جمهور است . کشور شتر گاو پلنگان است افغانیم / گر به میدان آمدی میدانی یم .

 • این تظاهرات اول باید از ال اظهر مصر آغاز می شد، این تظاهرات باید از سعودی اغاز میشد و یا از ایران آغاز میشد ولی ما می بینیم که در ۵۴ کشور اسلامی همه موضوع را نا دیده گرفته ولی قرطه کیهای آتش نفس ما به خیابانها ریخته و پرچم های دنمارک را به آتش می کشند البته منظورم دفاع انکشور نیست ولی من نمی دانم تقصیر کشور دنمارک در چه است که باید بیرق آنرا لگد مال نمائیم آیا مردم اندونیزیا بنگله دیش و یا سوریه حق دارند بیرق افغانستان را بطور مثال بخاطر قضیه پرویز کامبخش به آتش بکشند حتی اگر موضوع بکلی صحت داشته باشد .

  موضوع دیگر اینکه این قرطه کیها وقتی طالبان بنام اسلام مقابل چشم شان دها طفل و پیر و جوان را ظالمانه قتل عام می نمایند چرا یکروز بخاطر تقبیح آن یک روز دست به تظاهرات نه زدنند آیا این عمل بدنام ساختن اسلام نیست مگر نه اینست که زندگی تحفه خداوند به انسان بوده و صرف خداوند حق پس گرفتن آنرا دارد، آیا کدام محکمه اسلامی حکم نموده بود تا دها اطفال خورد سال مکتب در ولایت بغلان به بیرحمانه ترین شیوه گوشت های بدن آنان پارچه پارچه گردد . آیا بخاطر کدام این دو حادثه باید به خیابانها ریخت به این وحشی گریها که جان صد ها انسان مظلوم و بیگناه را گرفت و یا کشیدن یک کارتون توسط کدام انسان مریض هزاران کیلو متر دورتر در کشور دنمارک.
  قضاوت بدست شما

 • gool goofti baradar thayed mekunim

 • خيلی تند می روی وطندار يابهتر بگويم رفيق.اينقدر هم چالاکی بکارنيست زيرا فائده ندارد چون مردم، شما خلقی ها وپرچمی هارا هم می شناسندومی دانند که بيش از يک ونيم مليون انسان را بنام انقلاب کشتيد، اگر کوتای خونين ووحشيانهء شما عليه حکومت قانونی داود خان شهيد نبود، نه جهادی بود ونه مجاهدی ، نه سيافی ونه ربانيی ونه گلبدينی ونه ملا عمر ونه بن لادنی، پس اين شما بوديد که با آن کودتای شوم کمونستی تان اساس قتل وکشتار را دروطن گذاشتيد وامروزه برای آن که از محاکمه بخاطر جنايت هاوآدمکشی های تان فرار کنيد ، جهاد را ملامت می کنيد. اين را بايد بدانيد که آن جهاد را همهء ملت براه انداخته بودند وربطی به سياف وربانی وگلبدين نداشت واگر يک طرف ملت قرار داشت ، طرف ديگر شما وطنفروشان وباداران روسی تان قرار داشتيد، پس چرا از جنايات وجرائم خودتان وروسها نمی گويی، مگر عساکر وتوپ ها وطياره های روسها درافغانستان برای سياحت وتفريح آمده بودند؟؟
  واما مال ودارايی ودزدی شما خلقی ها وپرچمی ها نيز کمتر ازحريفان تان نيست وشما ها نيز در روسيه ، امريکا، اروپا ، امارات وکشورهای خليج دارای سرمايه های بزرگی هستيد وهمين چند وقت پيش سند دزدی داکتر نجيب در کابل پرس? پخش وتوسط نبی عظيمی مهر تائيد برآن زده شد وازديگران تان هم روزی کشف خواهد شد!

  • شرم کن دهاتی ! منطق شما مجاهدین (منافقین ، دزدان ،بی فرهنگ که تمام هستی افغانستان را برای بادران پاکستان ، عربی ، امریکایی تان لیلام کردید ) همین است و بس .
   برای مردم افغانستان همه چیز مثل کف دست روشن است .که از رهبران تان ربانی سیاف محسنی اکبری .........سوال کنند که امروزه این امریکایی ها، انگلیسی ها در افغانستان چی میکنند ! اگر روسها اشغالگر بودند . اینها توریستها استند ؟
   یک کمی تاریخ را مطالعه کن که رژیم منفور سلطنتی را کیها سرنگون کردند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس