صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > کاپیتان لیورپول به قهرمانی دیگر می اندیشد

کاپیتان لیورپول به قهرمانی دیگر می اندیشد

علی جواد دهقان
جمعه 7 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

هفت تیم از هشت تیم حاضر در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اکنون مشخص شده اند و فقط مشخص شدن نام یک تیم به سرنوشت یک بازی گره خورده است که قرار است در سه شنبه هفته جاری برگزار شود. لیورپول ـ اینتر.

اکنون که سه تیم از چهار تیم انگلیسی حاضر در لیگ قهرمانان به مرحله بعد صعود کرده اند لیورپولی ها بیشتر از گذشته احساس می کنند که باید در جمع آن هشت تیم حضور داشته باشند و سه ضلعی انگلیسی ها را به یک چهار ضلعی تبدیل کنند. از سویی دیگر با حذف میلان و رئال مادرید در شب اول و دوم بازیهای دور برگشت لیورپول این شانس را دارد که خودش را به فینال برساند و با ثبت یک قهرمانی دیگر اختلاف عددی در داشتن قهرمانی رقابتهایی اروپایی را با این دو تیم سرشناس کاهش بدهد.

کاپیتان لیورپول ـ استیون جرارد ـ درباره بازی تیمش در رقابتهای لیگ قهرمانان می گوید: این چیزی است که من تا قبل از این تجربه اش را نداشته ام. اما ما هم از آن مانع نهایی می گذریم و خودمان را به قرعه کشی می رسانیم. تیمهایی خوبی پیش از این صعود کرده اند و چه خوب است که ما نیز به آن ها بپیوندیم.

اما در هفته ای که گذشت سرخپوشان بندر لیورپول در لیگ برتر به مصاف وستهام رفتند و با نتیجه چهار بر صفر آنها را در هم کوبیدند. نتیجه ای جالب که نوید خبرهای بدی را برای اینتر می داد، تیمی که در چند بازی اخیرش چه در ایتالیا و چه در اروپا ثبات گذشته اش را از دست داده است.

لیورپول در بازی رفت در آنفیلد با صبر و حوصله توانست به نتیجه دلخواه خود برسد، در آن بازی بود که آنها توانستند با دو گل دیرهنگام در پنج دقیقه پایانی بازی با خیال راحت به بازی برگشت در سان سیرو فکر کنند. گفتنی است که سان سیرو جزو معدود استادیوم های بزرگی است که تاکنون استیون جرارد تجربه بازی کردن در آن را نداشته است و اکنون می تواند به این تجربه اش دست یابد. جرارد می افزاید: خیلی از گل ها هستند که دیر به ثمر می رسند و آن هم هنگامی که تیمها خسته هستند بخصوص وقتی که تیمها به ده نفر تقلیل می یابند شبیه آن بازی مقابل اینتر (اخراج مارکو ماتراتزی در دقیقه 30 بازی). ما باید صبور باشیم. اعتماد به نفس ما برای بازی برگشت واقعا افزایش یافته است اما کار هنوز به پایان نرسیده است.

اما اگر به گذشته بازیهای لیورپول و اینتر نظری بیندازیم نکته جالبی را مشاهده می کنیم. در سال 1965 و در مرحله نیمه نهایی این لیورپولی ها بودند که علیرغم پیروزی سه بر یک در آنفیلد و در بازی رفت نتوانستند از پس اینتر در بازی برگشت بر آیند و در نتیجه حذف شدند. جرارد با اشاره به این تجربه تلخ ثبت شده در تاریخ باشگاه لیورپول می گوید: ما می توانیم تجربه زیادی از آنچه آنها می گویند بگیریم. آنها می گویند که بازی تمام نشده است و ما باید برویم و آنچه را که در آنفیلد انجام دادیم ارایه دهیم. این یک پیام است، از من کاپیتان به بقیه پسران: ما نمی توانیم فکر کنیم به پیروزی مان. ما یک نود دقیقه واقعا مشکل را در پیش رو داریم.

از صحبتهای کاپیتان 27 ساله لیورپول که دیگر تبدیل به نماد بی همتایی در تیمش شده است بگذریم باید بگوییم تیم لیورپول مدتهاست که دچار تناقض وحشتناکی در ارایه بازی هایش در لیگ برتر است. آنها اگرچه مدتی است بنیتز را بر سر کار آورده اند ولی هنوز هم در حد و اندازه یک قهرمان برای لیگ برتر نمی گنجند و هوادارانشان باید تا مدتهای دیگر نیز در حسرت این قهرمانی بسوزند. اوج گرفتن های هر از چند گاه لیورپول نیز دیگر عادی شده است. اکنون آنها بعد از بازی مقابل اینتر در خانه شان که به نتیجه مساعدی دست یافتند به نتیجه خوب دیگری و اینبار در لیگ برتر رسیدند. برد چهار بر صفر مقابل وستهام، هت تریک فرناندو تورس بعلاوه تک گل کاپیتان جرارد.

جرارد درباره هم تیمی اسپانیایی اش ـ تورس ـ می گوید: بله، من از آن لذت می برم. بازی کردن پشت سر فرناندو تورس همیشه لذتبخش است. وقتی که من جهتم را عوض می کنم او گزینه های زیادی را در اختیار من قرار می دهد تا فضا را در اختیار بگیرم. من فکر می کنم این تیم با در اختیار داشتن بازیکنانی همچون فرناندو، رایان بابل، دیرک کویت واقعا قوی است. من فکر می کنیم ما در موقعیت خوبی باشیم.

لیورپول دوباره به لیگ قهرمانان می پردازد و می گوید: این تیم می داند که برای رسیدن به فینال به چه چیزی نیاز دارد. ما تجربه اش را داریم و ما درک می کنیم که کار مشکلی است. اما شما باید مطمئن باشید، ایمان داشته باشید که می توانید. ما شانس خوبی داریم که به جمع هشت تیم برسیم و ما نمی توانیم اجازه بدیهم که از دستانمان در برود. اگر ما صعود کنیم از هشت تیم (مرحله بعد) چهار تیمش انگلیسی می شود که می تواند ثابت کند که لیگ برتر قوی ترین لیگ امسال است. من فکر می کنم که حتی قویتر هم شود. من بازیکنان زیادی را می شناسم در اروپا که می خواهند در این لیگ بازی کنند. آرسنال در آن شب (شکست میلان) عالی بود. وقتی که آنها به تساوی رسیدند من فکر کردم که آرسنال نمی تواند مقابل میلان کاری از پیش ببرد برای اینکه من تجربه بازی کردن مقابل آنها را داشتم. آنها یک تیم عالی هستند یک تیم مشکل که شکست داده بشوند بنابراین من فکر می کنم که آرسنال شایسته اعتبار زیادی هست.

در نهایت کاپیتان جسور لیورپول به خاطرات خوش فینال آتن 2005 اشاره می کند و می گوید: خاطرات زیادی وجود دارد. خاطراتی که من هرگز فراموش نخواهم کرد. شب بزرگی در دوران فوتبالی ام بوده است. من هیچ چیزی را بهتر از آن دوست ندارم که بتوانم دوباره به این افتخار دست یابم.

حذف میلان از رقابتهای لیگ قهرمانان می تواند درس خوبی برای لیورپول باشد، لیورپول و میلان جزو تیمهایی به شمار می روند که در چند فصل گذشته رقابتهای لیگ داخلی را به حال خود رها کرده و بیشتر توجه شان را به لیگ قهرمانان معطوف کرده اند و اکنون که میلان از این رقابتها نیز بازمانده است و با دستهای خالی قرار است که فصل را به پایان برساند مورد انتقادهای زیادی قرار خواهد گرفت. آیا انتظار چنین تجربه تلخی را برای لیورپول نیز داشته باشیم؟ اهمیت ندادن به لیگ برتر حتی چندی پیش سر و صدای جرارد را نیز درآورده بود و خواهان اهمیت دادن به آن شده بود، بیش از یک دهه است که از تاسیس لیگ برتر در انگلیس می گذرد ولی هواداران لیورپول هیچ وقت این جام را به خانه نیاورده اند، این انتظار حتی با ورود بنیتز هم به پایان نرسیده است.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

جستجو در کابل پرس