صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > شروع تخلفات انتخاباتی توسط کرزی!

شروع تخلفات انتخاباتی توسط کرزی!

50 موتر لوکس برای قوماندانان/ خريد افراد مختلف به شدت در جريان است
کامران میرهزار
دوشنبه 21 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حامد کرزی رييس جمهور فعلی افغانستان از همين اکنون آمادگی های لازم را برای پيروز شدن در انتخابات رياست جمهوری سال بعد روی دست گرفته است. يک منبع که نخواست نامش فاش شود به کابل پرس? گفت که حامد کرزی مانند برخی از رقبای انتخاباتی خود، دريايی از پول را برای کمپاين تبليغاتی خود و خريدن افراد با نفوذ در نقاط مختلف افغانستان به مصرف خواهد رساند. اين منبع افزود که در نخستين گام وی اقدام به خريداری 50 موتر لوکس کرده و آن ها را بين برخی از قوماندانان توزيع نموده است. پول 50 موتر خريداری شده نيز از بودجه ی حکومت پرداخت شده است.

قوماندانانی که به تازگی از طرف کرزی موتر های لوکس دريافت کرده اند، تعدادی قوماندانان شمال هستند که تعدادی از آنان در ولسی جرگه ی افغانستان می باشند. بيشتر قوماندانان خريدری شده توسط کرزی از تيم ضرار احمد مقبل وزير فعلی داخله کشور می باشند که هر کدام يا در به عنوان وکيل در پارلمان اند و يا در بخش های ديگر دولتی به عنوان مشاور مشغول به کار هستند. در ميان اين قوماندانان می توان از قوماندان امان الله، ملاتاج محمد، قوماندان الماس، قوماندان مولانای سيدخيل در بغلان و تمامي قوماندانانی که مربوط به قوميت خاصی هستند و در دسترس مانند قوماندانان حزب اسلامی كه سال گذشته دست كم بيست نفر شان توسط رئيس جمهور از درجه های پايين مانند بريدمنی ناگهان به رتبه جنرالی ارتقا يافتند، نام برد.

تقريبا بخش عمده قوماندانانی كه جبهه ملی فكر می كند به آنان وفادارند قبلا با توزيع پول از طرف تيم كرزی خريده شده اند. جالب اين جاست كه حالا زلمی هيواد تيوريسن قبيله گرايی، به قريه قريه هرات سفر كرده و به تطميع مردم مشغول است.

برخی از افرادی که توسط کرزی و تيم وی خريداری شده اند، متهم به جنايات جنگی و چور و چپاول اموال و دارايی همگانی هستند.

ضرار احمد مقبل: وزير فعلی داخله/ عکس از دی لايف

به نظر می رسد با اين شتابی که اکنون برای انتخابات رياست جمهوری سال بعد آغاز شده، تخلفات در ماه های آينده بيشتر شده و ميليون ها دالر در اي« راه مصرف شود.

برخی از نامزد های احتمالی مشخصا وابسته به کشورهای ديگر هستند و با حمايت مستقيم و غير مستقيم آنان وارد کارزار انتخاباتی خواهند شد. در اين ميان رييس جمهور فعلی افغانستان با ارتباطات گسترده و نيز در اختيار داشتن امکانات وسيع حکومتی، دستی باز برای انجام هر گونه تخلف انتخاباتی دارد.

در انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی پيشين، افراد با نفوذ در سازمان های بين المللی نيز دست به اختلاس های گسترده زدند. برای نمونه در سازمان يو ان دی پی يا برنامه ی توسعه سازمان ملل، تعداد يک هزار و يکصد موتر جيپ خريداری شده بود که قيمت حقيقی موترها هر کدام سه هزار دالر آمريکايی می باشد، در حالی که به گفته ی يکی از منابع کابل پرس، در صورت خريد موترها، هر کدام با قيمت هفت هزار دالر آمريکايی فهرست شده بودند. ميزان اختلاس در يک نمونه خريد حدود پنج ميليون دالر آمريکايی می باشد.

در انتخابات رياست جمهوری پيش روی نيز ميليون ها دالر به مصرف خواهد رسيد که بخش قابل توجه آن بوسيله ی قاچاقچيان مواد مخدر و کشورهای مختلف پرداخت خواهد شد. بخش ديگری از اين پول نيز به نسبت داشتن نفوذ و صلاحيت نامزد ها از بودجه ی حکومتی و بصورت کاملا غير قانونی تامين می شود.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • من با ادعای شما کاملا موافق هستم و باید اضافه نمایم که اسم یک قوماندان خیلی ها متنفذ از ولایت بغلان را فراموش نمودید که سال ګذشته نیز مسولیت تبلغات انتخاباتی کرزی را در اکثر ولایات تحت نفوذ خود به عهده داشت که موصوف -سید اکرام الدین آغا- نام دارد نامبرده، با استفاده از نفوذ بیش از حد خود، مردم آن ولا را مجبور به رای دادن به کرزی می نماید. آقای کرزی، آیا میشود با پوشیدن چپن، کلاه قره قلی و باد نمودن به اصطلاح شیر و شکر یعنی صحبت نمودن دری-پشتو بصورت مخلوط، خود را واقعا برخاسته از بطن این جامعه دانست؟ فقط کافیست، برای یک ساعت در خلوط نشسته و کار ها و فعالیت هایت را در طول دوره ریاست جمهوری ات بسنج، بعدا وجدانت را قاضی بساز، آیا باز هم حاضر خواهی بود تا خود را برای بار دیګر بر این ملت بیچاره تعمیل کنی؟!!!!

  • faqat mekhastam yak ghalate ra eslah konam ki said ekramudin aghan az wolayat takhar bodah na baghlan ki hata zakhmi ham shud dar rahe kandide karzai sahib dar badakhshan .. man yak sawal daram bayad har afghan ya afghanistani az khod bekonad ba ki wa barai chi ray bedihem????

 • واقعآجای تاسف است .مگر بر مردم ما لازم است تا اینبار بازی نخورند و مثال< آزموده را ازمودن خطاست >را حتما مدنظر بگیرند و اگر خدای ناخواسته رای میدادند خوب دقت کنند وقضیه موتر های جیپ وغیره خریداری ها که توسط یو ان او پی اس شده بود حقیقت دارد مگر اصلا کسی در ین کشور وجود ندارد تا صلاحیت پرسان کردن از موسسات مربوط به یو ان را داشته باشد و حتما در انتخابات اینده هم این موسسات به میلیون ها دالر بطور مستقیم وغیر مستقیم بدست خواهند اورد و بوج انرا این کشور بیچاره ومردم غریب ان متقبل خواهد شد .چند وقت قبل دفتر یو ان اوپی اس حدود شش هزار وپنجصد قلم اجناس مختلف را که برای استفاده در انتخابات قبلی خریرداری شده بود ذریعه لیلام بفروش میرسانید که باید برای انتخابات اینده مورد استفاده قرار میگرفت و از خریدن دوباره چلوگیری میشد ویک صرفه جویی بوجود می امد اما انها به منظور اینکه راه پیدا و اختلاس را سر براه ساخته باشند اجناس را بفروش رسانده و در اینده دوباره خریداری خواهند کرد که هیچ انسانی با درد وبا احساس چنین کاری را پشتیبانی نخواهد کرد

 • سلام خدمت تمام دوستان عزیزو جناب کامران میرهزار
  به نظر من حامدکرزی کدام کار غلط یا خلاف قانون را انجام نداده است و این حق هر کاندید است تا کمپاین انتخاباتی داشته باشد و همچنان باید بگویم که اگرچه حامد کرزی نتوانست که در زنده گی مردم تغیرات مثبت و چشمگیر را ایجاد نماید ولی نمیتوان از کارکرد های وی چشم پوشی کرد. بیاید یکبار فکر کنیم اگر ما به جای حامد کرزی میبودیم و دو معاون ریاست جمهوری از مخالفین سرسخت ما میبود باز چه کار را کرده میتوانستیم ، آفرین به حامد کرزی که متیواند در میان مردم ظاهر شود و حقیقت های جامعه را بگوید. باآن هم که از کارکرد های حامد کرزی راضی نیستم ولی در صورت حیات بودن به شخص حامد کرزی رای خواهم داد.

  • ادریس جان عزیز، من به نظر شما احترام دارم اما دلیل شما برایم مقنع نیست. اولا شما باید به قانون انتخابات مراجعه نمایید تا بدانید که کمپاین انتخاباتی چه وقت باید آغاز ګردد. آیا شما فکر میکنید که آقای کرزی، معاونین خودرا صرفا بخاطر لیاقت ایشان تعین نموده است؟ هرګز! کرزی، با نصب همچو اشخاص، خواسته است تا پایه های قدرتش را مستحکم تر بسازد. به نظر شما اګر کرزی در حضور معاونین اش و یا امثالهم کاری از دستش ساخته نیست، پس شرافتمندانه از قدرت کناره ګیری نماید و جایش را به کسی واګذار ګردد که به اصطلاح انسان نترس باشد. امیدوارم تا شما انشااله زنده باشید و به کاندید مورد نظر تان رای بدهید.

  • برادر عزیز ما هیچگاهی نمیتوانیم یک شخص را از فعالیت های سیاسی اش ممانعت نمایم و هیچ ثبوتی وجود ندارد که آقای کرزی تمام این فعالیت ها را از بودجه دولت انجام میدهد. ببینید قانون انتخابات اگر تاریخ معین دارد ولی در آن گفته نشده است که شخصی نمیتواند نفوذ سیاسی خویش را توسعه بخشد. فکر کنم تا حال لست کاندیدان که از طریق مطبوعات نشر شده است، حامد کرزی بهترین شخص تا حال میباشد.

  • مه نمیفهمم که چطور خودت کرزی را بهترین میدانی در میان لست کاندیدان.ضروری نمیدانم که کار نامه های کرزی بپردازم چون همه میدانند که کرزی چی گل های را به آب داده.و یک افغان وطندوست هیچ وقت کرزی را بهترین شخص نمیداند.

  • کرزی رابدلیل این بهترین کاندید میدانیم چرا که در میان کاندیدان شخصی وجود ندارد تا افغانستان را به سوی پیشرفت و ترقی بکشاند. اگر لست کاندیدان را مشاهده کنیم اشخاص وجود دارد که به درد افغان ها نمیخورند، مثلاً عبدالله عبدالله، رمضان بشر دوست، زلمی خلیلزاد، احسان الله بیات و غیره. پس تا حال کرزی بهترین کاندید میباشد.

  • سلام خدمت همدیاران
   کاندید شدن آقای بیات در خور توجه است و میتواند مایه امیدواری باشد.

   میرهزار گرامی میشود که بحثی را در ینمورد و ویژه گی های احسان الله بیات در کابل پرس? براه بیاندازید تا هموطنان نکات و نظر های موافق و مخالف خود را در مورد بیان کنند و فرصتی باشد برای شناسایی بیشتر پوتنسیال رهبری ملی، ضعف ها و زوایای ناشناخته این شخصیت. من علاقمندم که نظریات هموطنان را در مورد کاندید شدن وی بدانم. سپاسگزارم

  • اولا این که عبدالله عبدالله خود را کاندید نکرده و اگر کاندید هم کند صد هار با نسبت به کرزی آدم فهمیده تر است این را همه میدانند.

  • آزموده را آزمودن خطاست!

  • اگر هر شخص دیگری بجای کرزی بود، چنین کاری را انجام میداد. البته نمونه های آن در رژیم های نه چندان دور به مشاهده رسیده است.

 • باعرض سلام واحترام به آقای کامران وخواننده گان عزيز کابل پرس?.
  بنظر بنده توقع خدمت از آقای کرزی امريست بيهوده وغيره ممکن آقای کرزی بخاطر خدمت بمردم به مقام ريس جمهوری نرسيده در قدم اول حامی ونگهبان منافع امريکا درمنطقه بوده سخنرانيها طويل واشک تمساح ريختن نميتواند دردها وآلام توده ها را التيام بخشد.سرزمين ما به ريس جمهوری ضرورت دارد که باقاطيعت ومشت آهنين بدون تزلزل وعقبگراي سلطه خويش رابنانمايد. باتاسف آقاي کرزی شش سال دوران ريس جمهوری شان بازد وبند با اختلاس گران چپاولگران وزورگويان سپری نمود که کوچکترين توجه به وضع رقت بار مردم صورت نگرفت برعکس زورگويان زورگوتر شده اختلاس وفساد اداری سير صعودی خويش رامی پيمايد.کابينه آقای کرزی زيادترين چپاولگران را دارا ميباشد، 70فيصد پارلمان را قاتلين و زورگويان تشکيل ميدهد.قوه قضای از بالا تا پايان غرق درمرداری ورشوه ستانی است .محترم کرزی ممثل وحامی منافع زورگويان بوده همکاران نزديک آقای کرزی را ربانی سياف خليلی .......تشکيل ميدهد .در خاتمه خواستم بپرسم که مليون ها دالری که بخاطر کمپاين انتخابات بمصرف ميرسد از چه مدرکی بدست آمده وآقای کرزی ميتوانند از شفافيت وپاک بودن مليونها دالر بملت گذارش داده تا خدای ناکرده همکار وشرکای مافيای مواد مخدر در نزد ملت معرفی نگردند.

 • به نظرمن کرزی شخص ملی بوده درراستیه انتخاب وی مردم شریف افغانستان خوب فکر بکنند وبعدا به او راهی بدهندواشخاص دیگری که خودرا کاندید نمودند از عهده ریاست جمهوری برنمی آیند چرا اشخاص مذکور همه تنظیمی بوده همین اشخاص بودندن که اففانستان زیبا رابه ویرانه تبدیل نمودند" " چراکه میگویند آذموده راآذمودن راخطا است

 • با تشکر از اطلاع رسانی شفاف شما
  باید بگوییم که تا جنگ سالاران در دولت نقش داشته باشندبه همین منوال پیش خواهد رفت چه در انتخابات و چه در صحنه های دیگر ملی کشور. متاسفانه ثمره و خون بهای شهیدان و مظلومان را این افراد تبدیل به ثروت و موترهای لوکس می کنند. کرزی نمی خواهد شهامت و جرات نشان بدهد بیشتر می خواهد سلطنت خود را دوام دار بکند چه با سیر کردن مخالفان چه با وعده دادن موافقان و دوباره همان استبداد و دیکتاتوری در افغانستان برگشته است و اکنون به نوعی دیگر و در قالب دموکراسی بر ما تحمیل می شود. بر ماست که مردم مسلمان و شجاع خود را هشیار بسازیم و در گزینش و انتخاب دقیق و اصلح کاندیداهای خود دقت کنند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس