صفحه نخست > کارتون > طنز روز > نواندیش در سـیلاب کابل غـرق شـد

نواندیش در سـیلاب کابل غـرق شـد

بیچـــاره نواندیش کـــه میخـــواســـت شـــهر کـــابل را از آفـــات زمیـــنی نجـــات دهـــد خـــود در ســـیلاب کـــابل غـــرق شـــد
شمس الحق حقانی
يكشنبه 14 آپریل 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

قابل باور نیست که کابل یگانه پایتخت روی جهان است که از داشتن سیستم کانالیزاسیون شهری که رگ مهم حیاتی یک شهر بزرگ را تشکیل میدهد تا هنوز محروم است.
شهریکه از لحاظ امکانات و ضروریات شهری گنجایش بیشتر از نیم ملیون نفر را ندارد ولی امروز بیشتر از پنج ملیون انسان مورچه وار در آن زندگی میکنند.

درین دهه آخر که بیشتر از پنجاه کشور جهان با کمک های مالی بیشتر از پنجا و پنج ملیار دالر برای آبادی و عمران این سرزمین به اینجا شتافتند ولی متاسفانه تمام این پولها از طرف باند مافیایی کرزی شامل برادران راض و نارض ،جنگسالاران تقاعدی و گرگان دو پاسپورتی حیف و میل گردیده و در بانکهای خارج سرمایه گذاری شدند و در کابل فقط چند قصر شیشه ای کابل بانک وعزیزی بانک و چند صالون مجلل عروسی شام پاریس و صبح لندن برای مردم که شکم شان از نان خشک سیر نمی شود اعمار گردید.

مشکل فقدان سیستم کانالیزاسیون شهری در شهر پنج ملیونی کابل چون غده سرطانی در پیکر این شهر دست ناخورده باقی ماند و کرزی که در شیطنت و نرادی در مدارس نامدار پاکستان در فنون مداریگری ، چشم بندی و مارگیری تحصیل کرده درمصاحبه ای به جواب خبرنگار بی بی چهل که چرا کابل یگانه پایتخت جهان است که از داشتن سیستم کانالیزاسیون محروم است خود را به کوچه حسن چپ زده و چنین جواب میدهد

:

حــــامـــــد کــــــرزی :
او برادر شما هم کمی انصاف داشته باشید حالا که من با دالرهای کمک های جهانی خانه های گلی کابل را به قصر های شیشه ای و آسمان خراش های فولادین تبدیل کرده ام که اگر از طرف شهر به قصرهای چراغانی شام پاریس و صبح لندن شهر کابل نظر اندازید گمان می برید که در لاس ویگاس امریکا قدم می زنید ولی عده ای هنوز هم شکایت دارند که کرزی بقدر کافی در آبادی کشور تلاش نکرده !
اگرمن بجای آن این کار دالرهای کمکی را صرف اعمار تونل های تاریک و زیرزمینی میکردم که هیچکس چیزی از آن نمی دید خود می توانید حدس بزنید که در آنصورت مردم در باره من چه قضاوت میکردند !

خــبرنگار بی بی چهــل :
جلالتماب محترم اما مشکل آب خیزی فصل بهار و زیر آب شدن جاده های کابل را که نمی شود نادیده گرفت !

حــــامـــــد کــــــرزی :
اولاً نباید فراموش کرد که ما بفضل خداوند همه مسلمانیم و فرود آمدن باران منحیث رحمت خدا بر روی زمین دلیل مسرت
و شادمانی و شکران خداوندی برای ماست.
ثانیاً درین کره خاکی خیلی شهرهای وجود دارند که تمام سال در جاده های آنها آب جاریست و مردم در آنجا بجای موتر از قایق و کشتی استفاده می کنند ، توریست ها از سایر شهرها و نقاط دیگر جهان برای دیدن و تماشای آن شهر ها بدانجا سفر می کنند ولی ما بخاطر جاری شدن آب برای چند روزی در جاده هایمان چنین فغان و ناله سر میدهیم.
یازده ماه که سرک های ما مملوازکثافت وگرد و خاک اند اگر برای شستشو و پاکی آنها یکماه بجای خاک آب در آنها جاری گردد آیا این کدام عیبی خواهد داشت !؟

خــبرنگار بی بی چهــل :
جلالتماب محترم اما جاری شدن آب بدین پیمانه که مانع رفت و آمد مردم و عبور و مرور وسایط نقلیه در جاده ها گردیده و خرابی های بزرگ را در خانه وکاشانه مردم ببار آورد گمان نکنم که از آن بنام رحمت خدا بتوان نام برد.

حــــامـــــد کــــــرزی :
درینجا با شما موافقم ولی علت آن تغیر اقلیم جهانیست که عاملین اصلی آن همین امریکایی ها و اروپایی های لعنتی اند ،
از همین بابت هم من با ایشان نظر نیک ندارم و درتلاشم که هر چه زود تر آنها خاک افغانستان را ترک نمایند.

خــبرنگار بی بی چهــل :
آقای کرزی حالا علت هر چه باشد آیا شما برای جلوگیری از چنین آب خیزی های که خسارات بزرگ جانی و مالی در پی دارند اصلاً به اخذ تدابیری اقدام ورزیده اید ؟

حــــامـــــد کــــــرزی :
طبعاً که دولت به اخذ تدابیر لازم اقدام ورزیده و به آقای نواندیش شاروال مبتکر کابل دستور نهال شانی به شکل یک کمربند محافظتی دورادور شهر کابل را صادر کرده.

خــبرنگار بی بی چهــل :
آقای کرزی ما از سرازیر شدن سیلاب صحبت می کنیم آیا شما می خواهید از جریان آب با شاندن نهال جلوگیری نمائید ؟

حــــامـــــد کــــــرزی :
محترما لطفاً بمن اجازه ای بیردی گفتن را بدهید !
این نهال ها قبل ازینکه در زمین غرس گردند توسط شیخ المشایخ حضرت صبغت الله مجددی بالایشان دعای دفع آفات ارضی و سماوی خواند می شود تا شهر کابل نه تنها از سرازیر شدن سیلاب بلکه از آفات احتمالی چون تند باد های خطرناک ، زمین لرزه و آتش سوزی و مصائب دیگر نیز مصؤن و در امان باشند.

با تقــــــــــــديم حـــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس