صفحه نخست > دیدگاه > اگر محقق کشته می شد؟

اگر محقق کشته می شد؟

شریف حضوری | محقق و پژوهشگر در دانشگاه جواهر لعل نهرو
سه شنبه 18 جون 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مقدمه
چند روزیست که به افغانستان امده ام و فعلا در کابل میباشم. روز ها را با تجربه های جدید به پایان می رسانم و از قضا به یاد اشعار زیبای علامه بلخی می افتم که چندین دهه پیش در مورد این کشور سروده بود. دیدن و مشاهده نمودن اوضاع نا به سامان این مرزو بوم او را واداشت تا سروده ی را تحت نام "چه نام است اینجا" را به رشته ی تحریر در بیاورد. از میان اشعار زیبای که در ذیل عنوان یاد شده سروده شده است، دو مصرع آن نهایت معنا و جذابیت را در مورد اوضاع کنونی کشور از دیدگاه من دارد. و ان دو مصرع یکی شان " انچه در شرع حرام است حلال است اینجا" و دیگری ان " راهزن رهبر و خس دزد امام است اینجا" می باشد. با خواندن این اشعار، شاید خوانندگان گمان نمایند که سروده های یاد شده بلخی، مربوط به چندین دهه پیش است و امروزه در افغانستان صدق نمی کند اما با تاسف باید گفت که انگار علامه بزرگوار ما تازه همین دیشب این شعر را سروده است. فی الواقع در حال حاضر وضعیت کشور را بنده نیز نا به سامان می بینم و گفته های بلخی را موید حال امروزی کشور . قبل از اینکه شروع به نوشتن مطلبم که مرتبط با عنوان باشد را بنمایم، باید عرض کنم اینکه می خواهم درمورد حادثه های اخیر امنیتی کشور که در ان به بعضی ها اسیب رسید و افغانستان را سرخط خبرهای رسانه های دنیا کرد مطالبی را عنوان کنم.
مدخل بحث
کشور جنگ زده ما هیچ روزی نیست تا خبری از انتحار و انفجار در ان نباشد. چون هر روزه می بینیم که سرخط اخبارهای داخلی کشور را ترور و انفجار تشکیل می دهد که طی ان جانهای ده ها شهروند این مملکت که گویا ریختن خون شان مباح شمرده می شود به زمین می ریزد و فرداهیش زود زود به فراموشی سپرده می شود و گویا اینکه ان کس بود یا اصلا خلق نشده بود. این در حالیست که طی دو روز اخیر دو حادثه ی رخ داد که نسبت به حوادث مشابه دیگر کمی فرق داشت. ان دو یکی حادثه جوزجان بود که تعبیر های مختلف از ان می شود زیرا والی ان ولایت دوستم را متهم به حمله بر نماینده حکومت مرکزی می کند اما دوستم و دارو دسته اش از ترور نافرجام اش توسط عمال حکومتی پرده بر می دارد. حادثه دیگر ان سوء قصد به جان محمد محقق در غرب کابل بود که با تاسف منجر به کشته شدن چندی از شهروندان بیگناه این شهر شد. حال باید دید که اگر محقق کشته می شد جه میشد؟ و نیز باید دید که پیامد های این توطئه ها بر جان تیکه داران قومی در جامعه قبیله ای این کشور چه خواهد بود؟ و نیز دستان چه کسانی پشت این حوادث می باشد؟
اگر او دیگر نمی بود
نویسنده از بود و نبود محقق نه خرسند است و نه ناراحت ولی نکاتی را در صورت عدم او و نابودی اش در حادثه بمبگذاری اخیر یاد اوری خواهد کرد. در قدم اول باید عنوان کرد که در صورت کشته شدن ایشان هیچ اتفاق خاصی نمی افتاد و شاید چند روزی افراد همسو و همجهت ایشان مجالس اتحاف دعا را دایر می کردند و حکومت را در دست داشتن به این قضیه متهم می نمودند و فردایش همه چیز به فراموشی سپرده میشد. حکومت هم سرو صدای مخالفین را ناشنیده می گرفت و درغم از دست دادن محقق چند صباحی اشک تمساح میریخت و با اعطای القاب باد اورده ،طالبان را متهم به دست داشتن در قضیه می کرد. حال اینکه چه کسی خواهد بود تا ثابت کند ایا طالبان اینکار را کرده است یا نه که صد البته متهم کردن مخالفان مسلح، مفری خوبی برای حکومت گردیده است تا به دور از پاسخگویی و مسئول بودن در قبال قضایا به کارهای مافیای خود برسد. در قدم دوم مردمان ساده و پاکدل هزاره غرب کابل دیگر کسی را نمی یافت تا در کا خش حاضر شده و بر دستان طلاپوش سلطان پهلوانش بوسه بزند تا دل سلطان نشکند و بر انان خشم ننماید. در قدم سوم نخبگان و روشنفکران جامعه هزاره شاید دل نگران و دست پاچه میشدند که در نبود یک تیکه دار شان چه باید بکند زیرا ایشان با رفتار شاهانه مطلقگرایانه شان کادری را اجازه رشد نداده است تا در غیاب ایشان مسئولیت خود را انجام دهند تا طرفداران ایشان به قولی خلاء قدرت را احساس نکند. پس وقت ان نرسیده است تا جناب ایشان با مردمان دور وبر شان از ترحم کار گرفته تا باشد دوستان که در اطراف او مشغول خدمت اند چند صباحی باقی بماند و خم و چم اربابی را بیاموزند تا در نبود ایشان در جامعه جنگل گونه این کشور قدرت مانور دهی داشته باشد؟
پیامد های این سوء قصد ها
همانطوریکه می دانید کشور ما دارای یک جامعه سنتی مبتنی بر ارزشها و باورهای برجامانده از گذشته های دور میباشد و طی سالهای اخیر تغییرات هر چند کوچکی رونماشده اما تا هنوز راهی درازی را در پیشرو دارد تا به جامعه مدرن و ایده ال مبدل گردد و اینطور می نماید که دوره گذار از سنت به مدرنیته سالهای بیشتری را در برگیرد. جوامع که با اصول قبیله ای اداره شود، طبیعی است که نقش رهبران سنتی و مذهبی در ان برجسته تر بوده و دیگران حرف شنوی بهتر و خوبتر از انها دارند تا از طبقه نخبه و روشنفکران ان اجتماع. زیرا پیروان این رهبران حتی حاضر اند که به هر ندای رهبر شان لبیک گفته و او را تنها پاسدار و مدافع ارزشهای شان بدانند و تنها گزینه ای برای احقاق حقوق شان و حال انکه بنده با این قرائت خیلی موافق نیستم. در این بین افغانستان از معدود کشور های جهان است که این طیف از رهبران جایگاه ویژه و گاه کاریزماتیک خود را دارا می باشد. پس برای اینکه این دوره گذار به خوشی و بدون مشکل سپری گردد لازم می نماید تا جایگاه این رهبران به طریق دیگر به خطر افتد تا با حذف فیزیکی انها. به گمان بنده این طیف از رهبران انقدر ابزار تبلیغاتی در اختیار دارند تا از هرگونه تهدید بر علیه منافع شان، حد اکثر استفاده را ببرند و مردم و افکار عمومی را به نفع خود بشورانند و پایگاه خود را در میان مردم مستحکم تر سازند. زیرا با مظلوم نمایی شان خود را محبوب قلوب و دلها خواهند کرد. پس با سوء قصد به جان انها و از بین بردن انان، بدبینی را در جامعه افزایش خواهد یافت و منجر به این خواهد شد که جامعه ما به چندین دسته تقسیم بندی گردد و مردمان این مرزو بوم را نسبت به هم بدبین.
دستان پنهان پشت قضایا
ای کاش میشد اوپوزسیون کشور ما با برنامه ی کاری مستحکم، در مقابل حکومت می ایستاد و برنامه های ان را به صورت علمی و منسجم نقد می کرد و خود دولتی در سایه می داشت تا در انتقال قدرت در سالهای اتی بدون وجود کدام مشکلی کشور را اداره می کرد. اما با کمال تاسف باید به عرض رساند که اینطور نبوده و منقدان دولت در کشور ما از موضع واحد صحبت نمی نماید. این در حالیست که حکومت فعلی ما حتی این اپوزوسیون ضعیف و نا منسجم را تحمل نکرده و در صدد حذف انها یکی پس از دیگریست. به نظر نویسنده پشت قضایای اخیر، حکومت و دستگاهای امنیتی بوده تا با ترور منتقدان، راه خود را برای قبضه کردن حکومت در اینده هموارتر سازد تا با تیم مافیایی فعلی سکان دستگاه های اجرایی و قضایی کشور را در دست بگیرند. که صد البته زمزمه های اجماع ملی ، عدم تمایل مردم قندهار و هلمند در امر برگزاری اتنخابات وتراشیدن بهانه های نظیر مشکل امنیت در کشور از شواهد نبود رغبت در تیم حاکم برای انتقال ارام قدرت است.
شریف حضوری 2013-06- 18 کابل

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • نویسنده ای محترم
  من فکر می کنم محقق فعلا که زنده است هم نه کدام کار خوب می کند و نه کدام کار بد. عیش می کند و از زندگی و پول سرشارش لذت می برد و به ریش و حماقت من و تو و هزاران بدبخت دیگر می خندد. زنان رنگارنگ دارد. قص دارد. پول بی حساب دارد. موترهای زرهی دارد. نوکر دارد. بادی گارد دارد. پیرو و مرید دارد.
  همچنان فهیم و دوستم و کرزی و گلبدین و خلیلی و ملاعمر و قانونی و صالح و خرم و عبدالله و سیاف و گل اغا شیرزوی و دیگران شان.
  این و من و تو و دیگر بدبخت های این سرزمین هستند که کشته می شوند. ناقص می شوند. تحقیر می شوند. گرسنه می مانند. مهاجر می شوند. بدبخت و بدبخت و ریشخند خود و بیگانه می شوند. از پشتون گرفته تا هزاره و تا تاجیک و تا ازبک و تا بلوچ همه و همه ریشخند دنیا هستیم.

 • اقاي نويسنده از چاپلوسي تان ممنون تا وقتي احمق ها و چاپلوس هاي چون شما وجود داشته باشد سکهاي چون محقق و فهیم و دوستم وعطا و کرزی و گلبدین و خلیلی و ملاعمر و قانونی و صالح و خرم و عبدالله و سیاف و گل اغا شیرزوی در نمي ماند.

 • اصلا ریشه مشکلات، و لانه فساد همین رذیل ها استند، کاشکی یکی پی دیگر توته توته و مردار شوه، اینمی مردمها مکروب جامعه ما استند، اگر محقق است ، یا سیاف است ، یا فهیم است ، یا خلیلی است یا ملا عمر است ، یا گلبدین است ... تو که بالای این پیر پوکت مینازی کدام خدمت تا به حالی بریت کرده است ؟؟؟ یک ادم خاین و ظالم و وطنفروش است، اگر مردار شوه چی اسمان به زمین میخوره و اگر زنده است، کدام دنیا را گل و گلزرار کرده است؟ چرا به خود نمیایین ؟؟؟

 • از خداوند میخواهم تا این جایت کاران مانند مسعود وطن فروش جاسوس ک ج ب ربانی خاین به جزای اعمال شان برسد ومردم از شر این اشرار بی فرهنگ نجات پیدا کنند محقق این جاسوس ایران درین روزها خانم نو را به تصرف اورده ونام ای خانم زیبا رضای است که از مزار به کابل امده وبه چنک محقق درامده وزیر پوستین محقق به عیش ونوش مشغول اند ونعداد از ساده لوحها پیش این وطن فروش میرود ودستهای شان را بوسه میزنند ای اشرار ملک را به ویرانه تیدیل کرده باید به محکمه سپرده شود از دشمنان ایشان در خواست می کنیم تا هر چه رودتر فداهای خودرا به جان ای حیوانات درنده روان و افغانستان را از وجود کثیف شان نجات دهند به امید روزیکه این وطن فروشانیکی پی دیگری مردار شود

 • در مزار طالبان را مثل پشه داخل کانتینرهای ۴۰ فوته انداختند و انها را به بهشت برینشان هدایت کردند. محقق و دوستم اگر هر کاری کردند که بد بود اما این کارشان عجب کاری بود.
  طالبان به زودی به کاروان برادرانشان در ارگ ،به صورت قانونی خواهند پیوست و یکی از آرزوهایشان برکناری محقق و دوستم از صحنه سیاسی است. و انتقام مزار است.
  زنده باد طالب کشان.

 • حمله بر محقق کار دولت کرزی است طالبان اگر میبودند مسولیت ان را بر عهده میگرفتند و ترسی از کدام کس هم ندارند که خاموش باشند همین دیروز طالبان بر میدان هوایی بگرام راکت پرتاب کردند که منجر به قتل 4 سریاز امریکایی شد من دیروز بعد از حمله در دفتر والی کایل بودم که اتفاقا با یک نفر به نام نصیر احمد همصحبت شدم و چون حمله بر محقق موضوع داغ بود در باره حمله کننده بحث شد او شخص با خبر از قضایا بود و گفت که امریکایی ها یگ مجمع ضربتی برای ترور فیزیکی شخصیت ها 5 سال قبل درست کرده بودند که در ایران و پاکستان و داخل کشور کار میکند تشکیلات وسیع و با شمولیت کماندوهای افغانی و امریکایی .و هر جا که منافع امریکا ایجاب کند وارد اقدام میشوند او گفت که تصمیم گیرندگان این ترور ها افراد بی رحم هستند و هیچ نشانه ای از انسانیت و مروت و ادمیت در انها دیده نمیشود و فکر ماشینی دارند نصیر احمد معتقد بود که محقق شانس داشته که نجات یافت برای چند ماه دیگر زنده ماند اما در مرحله بعد در یگ کمین دیگر اورا گیر میندازند و حتما او را به قتل میرسانند تصمیم کشته شدن محقق 4 ماه قبل گرفته شده است و به غیر از قتل او به چیزی کمتر ان راضی نمیشوند

 • ahmaq hai khar .mohaqiq bihtarin shahrwand wa kidmat kar watan ast.o hamisha tlash brai abadi watan karda ,o hamisha ba moshkilat mardom fikr mikona.kodam kas tabhal bakhatir mhajirin ba pakistan rafta wa darkhast amniat shana karda,hamin mohaqqiq ast.zinda bad Mohaqqiq.

 • باعرض سلام : اگرمحقق به هلاکت میرسید چه میشد؟؟ سوال مسخره ای بود . وقتی مزاری به جهنم رهسپار شد نماینده ولی فقیه خلیلی شد بعدش کاظمی خیلی خدمت کرد وقتی از طرف مجاهدین کاظمی رهسپار جهنم شد محقق نماینده ولی فقیه دراستان کابل جمهوری اسلامی ایران شد اما متاسفانه بخت همراهش یاری کرد یا اینکه مزاری وکاظمی دعوتش نکرده بودند . انشاالله که دفعه دیگر مهمان مزاری وکاظمی خواهد شد . بجایش یک نماینده دیگر از طرف مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران مقرر خواهد گردید . از طالبان خوشم نمیاید اما از این کارهایشان استقبال میکنیم واز طالبان میخواهیم تما م تلاشهایشان درهمین راستا باشد تا سران فتنه وفساد پنجشیر ودیگر وطنفروشان که امروز مرتد هم شدند از بین ببرند نباید مردم بی دفاع را هدف قرار دهند . از خداوند بی نیاز موفقیت طالبان را فقط درراستای از بین بردن سران باند شر وفسادکه درلباس مجاهد پنهان شده اند ودراصل به حکم قران کریم مرتد میباشند را خواهانم . نه پیروزی طالبان را.

 • زار ..بچیش خدا ترا هنوز زار خواهد کرد چون معلوم است که از جوچه سگهای طالب استی طالب بی فرهنگ مزدور پاکستان وتو چوچه سگ شان رار خداوند بد تر زارت خواهد کرد.مگر نمیبینی که طفلک های وطن ما هر روز در انفجار و انتحار صاحبان تو چوچه سگ از بین میروند دست وپای خودرا از دست میدهند.وتو نوکر دالخور از طالبان دفاع میکنی از یازنه هایت خجالت هم نمیکشی تو چوچه پاکستانی طالبی حرامزاده گان قاعد اعظم نفرین بر آنچه طالب و طالب پرستان است ونفرین بزرگ به چوچه سگان شان مثل تو و امثال تو ( نوشته شده توسط ضدطالبان وحشی و چوچه سگان شان )

 • مرد ستیز حتماٌ یک فاحشه هر جایی استی که مرد های زیادی را تجربه کرده یی.وازدرد وسوزش آن مرد ستیز شده یی.ولی تو هندوستانی پای لچ بی کلتور وبی تاریخ وحشی باید بدانی که مزاری ومحقق خو معلوم است که کی بودند وکی استند واز کجای افغانستان استند.اینکه تو هندوستنی ناقل انانرا نماینده ولی فقیه جنایت کار ایرانی می دانی نشان حماقتت اشت.چون هم شهید مزاری بر خلاف خواسته واهداف فاشیست های ایرانی عمل کرد وحتی جان شیرین خودرا را در این راه قربانی کرد .ولی تسلیم خواسته های فاشیست های جنایت کار ایرانی نشد.فعلاٌنیز محقق کاملا بر ضد خواسته های واهداف ایرانی ها عمل می کند.فاشیست های ایرانی با همه گروه های افغانستانی ارتباط دارد از جمله با گلبالدین وطالبان وحشی مزدور وبازیچه پاکستان.ولی همکاران ومزدوران بند دل اش هنوز هم بازمانده گان ربانی مسعود استند وبا تمام قوا از انان حمایت می کند.مانند عبدالله واپتلاف ملی اش ودیگر مزدوران ایران.ولی رهبر جنایت کار تو این طالب وحشی که دید گاه های عقب مانده وبدوی قبیلوی خویش رابا اسلام اشتباه گرفته معلوم نیست که اصلاٌ کی است در کجا متولد شده در کجا درس خوانده.آیا اگر یک کمی عقل در کله خر مانندات وجود داشته باشد می توانی بفهمی که کی مزدور بیگانه است کی خود ودیگر بی گناهان را با خود به جهنم می برد.رهبر وحشی وجنایت کار تو اصلاٌ چهره ونام ونشان واقعی ندارد.شما کل قبیله وحشی وعقب مانده تان مزدور پنجابی ها استید.

 • کاشکی تکه تکه شوه
  کاشکی به مانند مسعودوف کونش پاره شوه
  کاشکی به مانند زن بدخشانی ربانی کونی توده توده شوه

  زن کل این وطن فروشا ره افغانان قارمان بگایه

 • مگر همین محقق، خلیلی، مزاری، برهان الدین، مسعود، گلبدین، سیاف، معلم اعطا، اسماعیل، شیخ محسنی و دار ودسته آنان نبودند که با یاری همین امریکایی و به دستورات سعودی ها و ایت الله های ایران شوروی ها را از افغانستان بیرون کرده و به ضم خود شان جهاد علیه کفر و کمونیزم کردند؟ هر چند این جهاد آنان یک ملیون انسان افغانستان را کشته و معیوب و دوملیون دیگر را مهاجر ساخت اما این مسلمانهای شرفباخته برخلاف دین و مذهب شان دوباره سگهای رنجیری امریکا نشدند؟ وقتی طالب ها به افغانستان آمدند این شرفباختگان کجا رفتند و چه میکردند.سگ طالب بر این مردم شرف دارد. با آمدن طالبان مردم حد اقل از شر اینها و جنگهای قدرت طلبی شان رهایی یافتند. مگر مردمی که با دادن یک ملیون شهید روس ها را از خاکش بیرون راند قدرت آنرا ندارد که امریکا و شرکایش را از افغانستان بیرون کند. تنها طرفداران بی کله ای محقق و دار و دسته ای اوست که به خاطر این آدمک هر کس را دشنام میدهند و به ناموس مردم توهین میکنند. من میگویم هیچ گروهی غیر از طالبان نمیتوانند افغانستان از لوث وجود جهادی های بی مسلک رهای بخشند. تا وقتی اینها در زیر بیرق امریکا به افغانستان باشند کار شان چور و چپاول، بچه بازی، زنکه بازی، تجاوز به ناموس مردم و فساد اخلاقی و ناامنی ادامه دارد...

 • l محقق بسیار طلم ها کرد در سمت شمال مردم شیعه و سنی را کشت پول های مردم را دزدی کرد سیاه را سفید و سفید را سیاه جلوه داد برای حصول قدرت سیاسی او بسیار پست فطرت و بی غیرت است روشنفکران هزاره را وقت نداد که در صحنه تبارز کند همه چیز را برای خود خواست بشر دوست حق داشت تا رهبر هزاره ها شود حالا دیگر موقع مرگ این جانی فرا رسیده است حتما اورا به قتل میرسانند و خداوند انتقام سخت از او خواهد گرفت خود محقق میداند که جایش جهنم سوزان است و بهمین خاطر از مرگ میترسد فرقی نمیکند اگر کشته نه شد یگروزی خداوند اورا قبض روح میکند به سخترین شیوه وای از ان لحظه او محقق حالا توبه هم نمیتوانی چون قتل مسلمان امرزش ندارد و تا اخر در جهنم باقی میمانی در کنار بابه مزاری و خلیلی هم به تو ملحق خواهد شد

 • زن ای چراغ کش، اولاد ناجاییز سعید کیان را بگایم. این بار خطا خورد، ولی سرنوشت این کثیف هم مثل مزاری وحشی که مردار شد و حتی زمین قبول اش نمیکرد تا وقتیکه سگ سیاه را همرایش گور کرد. هزاره قوم کس کش اقلیت درجه سوم در این کشور است، اگر به فکر بادشاهی در این ملک هستند، این ارمان را به گور خواهد برد.

 • گمان نمیشود که محقق را طالبان و یا دولت کلبل مورد حمله قرار داده باشند بلکه یگ نیروی سومی به اسم القاعده نیز که در قضایای افغانستان دخیل است میخواسته محقق را به عالم ارواح بفرستد قطع نظر از خوب و بد کاری های محقق صحبت روی اهداف سیاسی نظامی القاعده است که حالا ها محقق برای انها تحمل ناپذیر شده است و باید کشته شود در عراق نیز شخص زرقاوی رهبر نظامی منطقوی القاعده شخصا بعد از فرمان قتل شخصیت های شیعه خودش شخصا برای نظارت بر نحوه اجرا شدن ان به محل میامده است نگاه کنید به کینه القاعده از شیعه ها حالا یگ لیست نزد امنیت ملی افغانستان موجود است که در ان به قتل 15 نفر از شخصیت های شیعه افغانی توسط القاعده در ان تاکید شده است که نام محقق و شیخ غفاری عضو پارلمان افغانستان در ان دیده می شود اقایون مواظب باشند

 • سلام به دست اندرکاران سایت کابل پرس?
  دوستان عزیز از نظرات که داده اید فهمیده می شود که کاملا ادمای عقده ای بی سواد و چوپان تشریف دارید.
  محقق شیر میدان است پس هیچ وقت شغال و ارزوهای جوجه های شغالان کثیف مثل شما بر آورده نخواهد شد شما این آرزو را به جهنم خواهی برد شما جوجه های طالبان و القاعده هستید که پدران تان به خر شورت جور میکند هزاره همیشه برای تحقق عدالت در این کشور تلاش کرده است و حق مساوی برای همه می خواهد شما کسانی که هزاره را شهروند درجه سوم خطاب میکنید امروز همین هزاره هاست که از المپیات مدال کسب میکند و برای کشور افتخار می افریند. ولی شماشغالها فقط گوه خوردن را بلد هستید و انتحار کردند و شورت درست کردن برای خرا را بلد هستید.
  هزاره ها در تمام عرصه ها ی علمی و فرهنگی و ورزشی پیشگام هستند شما فقط بلدید انتحار کنید و ادم بکشید و به خر شورت جور کنید و کیر خر را سانت بزنید دیگر شما شغالها هیچ گوه خورده نمی توانید. محقق و شیران همراه وی شمارا همیشه کون کرده است دردش زیاد بوده که این گونه می سوزید؟
  شما آشغالا جزکثافت کاری و لاشخوری دیگر هیچ گوه خورده نمی توانید. این سایت هم مال یکی از فرزندان هزاره است ولی از انجایکه به عدالت معتقد است و به ازادی بیان معتقد است مردانه تمام نظرات را نشر میکند.
  پس بدانید اهای شغالهای کثافت و و لاشخور شما این ارزو را با خود به گور و جنهم خواهی برد.
  درود بر رهبر فرزانه و سر بلند ما محقق دل اور.بسوزید شغالهای کثیف تا کون تان پاره شوند.

 • افغانان کونی صرف برای نویسنده بنام ( افغانان ) این کونی مادر خطا محقق مادرت را کوس کرده هان؟؟؟ کونی، و بادیگارد های ربانی زنت را همرای خواهرت و مادرجانت چند دفعه محقق آنهارا کوس و کون کرده؟؟؟ میدانی؟؟ من میدانم چون خواهرت برایم گفته بود 3 دفعه در یک شب تنها خواهرت را کون کرده بود 2دفعه مادرت را چون راهش آزاد بود و 1بار زنت را کوس کرده بود همان شبی که خشتکش تر بود یادت است؟؟ که از زنت پرسیدی چرا خشتکت تر است. همان وقت محقق کوسش کرده بود.....از زن ، خواهر، و مادرت خبر نداری وقتیکه میپرسی چرا خشتکت تر است برایت میگوید که آب ریخته تو مادر خطا خبر نداری کوس آچه.یادت باشد اگر بار دیگر خشتکش تربود بفهمی که محقق کار خودرا کرده

 • مرتضی هراتی؟ بچیم تو معلوم استی گپ نزن تو چطور میایی در اینجا نظر مینویسی
  خواهر مادر خودرا نگاه کن که کارشان خراب است .فقط یاد آوری کردم که فراموش نکرده باشی
  سعید بچه میزای همسایه تارک دوانده بود همرایش زمانی که تو کابل بودی.بپرس از خانمت چون پتاقی اورا نیز زده بود در همان شب خبر داری که.بعدآ امدی و دعوا کردی گناه سعید نبود خواهرت خودش میخواست و زنت نیز در نبود تو واسوخت و کباب یک کیر بود کیر گفته کیر گفته با حال خراب دنبال کیر بود ...بگذار که از دیموکراسی وارداتی بوش استفاده خودرا کتد و کوس کون خودرا لیلام کند تو خو معلومی ه همه همسایه ها لطفآ خاموش باش وگرنه بار دیگر قصه همسایه عقبی تان ( معلم)را هم خواهم کرد ...

 • این به اصطلاح رهبران از کار خود کرده بادیگارد و معاش زیاد دارد از کرزی گرفته تا همه رهبران فقط خوردن وگو کردن دیگر کاری ندارد انطرف طالبان جاهل مصروف قتل ومزدوری است اینطرف اینها مصروف زر اندوزی و خوردن گو کردن است در بین اکثریت عام مردم در بدر گرسنه ومحتاج و در ترس هراس شب با نان بخور نمیر سپری میکند.یکتعداد کم سواد هاهم بناحق در کون این قاتلین و مافیا و چپاولگر شله ناحق استند.

 • این به اصطلاح رهبران از کار خود کرده بادیگارد و معاش زیاد دارد از کرزی گرفته تا همه رهبران فقط خوردن وگو کردن دیگر کاری ندارد انطرف طالبان جاهل مصروف قتل ومزدوری است اینطرف اینها مصروف زر اندوزی و خوردن گو کردن است در بین اکثریت عام مردم در بدر گرسنه ومحتاج و در ترس هراس شب با نان بخور نمیر سپری میکند.یکتعداد کم سواد هاهم بناحق در کون این قاتلین و مافیا و چپاولگر شله ناحق استند.انطرف رهبران طالبان به مزدوری ای اس ای با استفاده از جوانان تلقین شده مدرسه های پاکستانی مصروف انفجار ویرانی و قتل زن کودک استند اینطرف این اژدها گونه های که غیر از زر اندوزی و داشتن امتیاز های مادی بیکران که هر کدام شان لیاقت نصف شان را هم ندارند مشغول مکیدن خون مردم عادی و عام است و اینها هرج مرج وجنگ بی قانونی بی باز خواستی را از خدا خواسته و دامن میزنند تا کسی پرسان نتواند که تو لیاقت یک موتر کم بها را هم نداری چگونه سوار بر موتر ۵۰۰۰۰دالری از خون بودجه وسرمایه این ملت فقیر وگرسنه استی.وای بحال این این ملت که ان همه مورد چور وچپاول وبز کشی قرار داردوباز هم ازین اهریمنان بنام قوم منطقه و دین پشتیبانی نموده و بدست خود تیشه بریشه خود میزنندمیگویند ت احمق در جهان باشد مفلس در نمانده ملییونر میشود.تا ما شما کم سواد باشیم این همه ملا چلی طالب رهبر لیدر پلو خور در نمیماند.

 • دوستان با احساس و وطندوست سلام به شما و احترام به آنچه به حیث کرامت انسانی در وجودهریک تان متبارز است.
  شما نباید در لجنزار که بیرون مرزی ها طی سده ها در میان مردم شریف ما ایجاد کرده فرو روید . تعلقات قومی ، زبانی ، مذهبی بالای ماهیت نیازمندی های اساسی و حیاتی انسان ها برای تداوم یک زندکی شرافتمندانه تاثیر ندارد ، همه دارای حقوق مساوی بوده و باساس تعلقات ذکر شده هیچ یک از ما بر دیکر ی برتری نداریم. منحیث نسلی که شاهدان تجارب تلخ وحشت ، دهشت و یرانی ها را هم برای خود و هم برای همسایکان و همه باشنده های این سرزمین باتمام تعلقات انها بوده ایم. دیکر بس است با تفکر منفی زیستن . از سعدی علیه رحمه بیاموزیم : بنی آدم اعضای یکدیکرند — که در افرینش ز یک جوهر اند — چو عضوی بدرد آورد روزکار — دیکر عضو ها را نماند برقرار — تو کز محنت دیکران بیغمی — نشاید که نامت نهند آدمی.
  به جای فحش و ناسزا ، توهین و اهانت ، اتهام بستن ها بر بنیاد قومی ، مذهبی ، زبانی که جز به منفعت تجاران دین و سیاست ، درد مردم ستمدیده این سرزمین مداوا نیست ، یکدیکر را صرف نظر تعلقات کروهی منحیث انسان ، در آغوش بکیرید و علیه ظلم و ستم در هر کجا واز طرف هر فرد یا کروه باشد، مبارزه کنید. جسپیدن به تعلقات قومی ، زبانی و مذهبی جز تباهی افراد مظلوم از همه جوانب نتیجه مطلوب بدست نمی دهد. اکر شما هم از جمله تاجران دین ، مذهب و مجریان سیاست های دشمنان افغانستان هستید این توصیه بالای شما تاثیر نخواهد زیرا منافع شما در تداوم جنک و تفرقه میان مردم است.

 • زلمی جان خیلی معقول ودرست فرموده است، هرقدر یک اوغان ویا پشتون بربنیاد قومی اش بر دیگر گروه های قومی بزبان اوغانی درسایتهای اوغانی شان بتازد، او مکلفیت بادار بودن خود را ادا کرده است و هیچ فرق نمیکند، بلکه خیلی کار پرافتخار هم انجام داده است ولی ازبیکها وتاجیکان وهزاره ها باید متوجه باشند که هرنوع چسپیدن بالای تعلقات قومی شان گناه نابخشودنی می باشد زیرا افغانستان را بطرف تجزیه می برد واین کار خیانت به وحدت ملی افغانستان است، تاجیک ها ازبیکها وهزاره ها هیچکدام شان ازیکدیگر برتری ندارند. زیرا همیشهء شان برده های مادر زاد استند وازنظر کمیت نفوس هم اقلیت های قومی مهاجر آنطرف دریای آمو استند ولی ملیت بزرگ افغان بطور طبیعی وخدایی این برتری را دارد که دیگران را غلام وبردهء شان تلقی کند. هوش کنید که بعدازین به تعلقات قومی تان نچسپید که گناه عظیم را مرتکب میشوید وتاجران دین وسیاست شمارا شکار میکند. اما اسمعیل یون وهمفکرانش را خدا داده است . باخدا داده گان ستیزه مکن
  درست است زلمی جان خانهء تان آباد. ازنصایح گرانقیمت تان مستفید شدیم

 • گذارشات ازقطر میرساند - که ازین بعد امریکاییها در چنوب بد اخلاقی نکرده و غیرت اوغانی را خراب نمینمایند- بنآ در مرده گاو خانه قطر میتوانند دراز خوهران ملاعمر و طرفدارانش استفاده عام کنند.

 • شما اوغانها نام افغانستان را در جهان بد کردید شما وحشی های دو پا هستید شما فقط بلدید که انتحار و انفجار کنید و دماغ زنهای خود را ببرید و به خرها شورت درست کنید.
  مه در داانشگاه سه تا دختر اوغورا همیشه کوس میکنم کوسش خیلی موی داره ولی بازهم کیرمو میندازم ده کوس دخترای اوغونوی کثیف. شما انتحار کنید ما دخترای شما را کوس میکنیم.

 • نواده بچه بیریش نادر افشار احمق شاه ملتانی زویه، یعنی چنگیز خان خواهر و مادر پشتون های بیناموس را سر بتالاق گایید و نسل هزاره بوجود آمد! درست؟ اگر این اینطور باشد که ما این افتخار بیناموسی را به غوووولان پشتون تبریک میگوییم. به فرض اگر هزاره از نسل خان خانان چنگیز خان بزرگ باشد، این باعث افتخار است نه شرمندگی!.
  اوغان و تاریخ؟ کدام تاریخ، قوم وحشی اوغان کوچکترین ارتباط به گذشته تاریخی این مرزوبوم ندارد.

  ویدئو های مرده گاوی تان در انترنیت پور است.
  http://www.xvideos.com/?k=pathan

 • من مخالف هزاره ها نیستم ولی جالب است که جنگ سالاران تاجیک و اوغان درین صفحه به مسخره گرفته میشود و کارتون های منتقدانه انها رسم میشود و نام های "غیرمناسب" خطاب میشود ولی در قسمت محقق که یک جنگ سالار مانند فهیم ،سیاف خلیلی و طالب ها....است جانب دارانه عمل میشود زیرا او هزاره شان است، من فکر کنم اگر در توصیف بشردوست سخن بگویی من بیشتر از خودت موافقت خواهم کرد ولی کمی عادلانه بگوییم این محقق جنگ سالار و ادم کش مانند سایر مجرمان جنگی مثل طالب های اوغان و فهیم تاجک و دوستم ازبک و گلبدین اوغان و غیره اند...

 • تا بحال که محقق دخترها و زنها شما پشتونهارا گایده از شکریه جان سوال کن که محقق چند بار انرا کوس کرده است.
  تا بحال محقق دخترها و زنهای شما را گایده و شما فقط در فکر انتحار و انفجار و شورت جورکردن برای خرها باشید اما دخترها و زنهای شما را محقق و نفرایش همیشه کوس میکند.

 • To ham az gapayet malom hast ke che qesm tarbiyat shodi.va az che pedar va madarai be amal amadi.khak da sare chenin pedar va madari ke chenin hayvanira be amal avardan ba i tarbiya ke az hazara ,ega

 • Va yak chize diga lotfan shoma ba i binihaye belandetan diga afghanistana da chatali nakadhaned va besyar movazeb bashen ke biniye beland ham besyar khob nest emkan darad kezamani da khak zada shavad jenabe chocheye talibbbbbbbbb

 • اگر محقق کشته میشد، من میگفتم خدا بیامرزد تو را که طالب را عجب کشتی. دوستم و محقق و معسود، طالبان را مثل مورچه کشتند. قوم طالب را زور داده.
  طالبان پاکستانی و عربی و چچنی، خانه کی شب را تر میکنند؟ زن کی را شب در بغل دارند؟
  حقانی، گلبدین، خرم، ورردک،زاخیلوال، کرزی، احدی، احمد زی، پوپل و چند ... دیگر، خانه هایتان را مردگو خانه برای عرب و چچنی و پاکستانی کرده اید و زنان و دخترانتان را مهماندار جور کرده اید. همین غیرت شما در دنیا نامیست؟ یا کدام تخصص دیگر هم دارید؟ههههههه

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس