صفحه نخست > دیدگاه > شایعه پراگنی یا عقب نشینی خجالتی ؟ یا پیروزی و دستاورد ؟

شایعه پراگنی یا عقب نشینی خجالتی ؟ یا پیروزی و دستاورد ؟

مامورین امریکایی میگویند درین اواخر به مدعی العمومان افغان و مستنطقین هدایت داده شده است تا نام ها را از دوسیه ها حذف نموده، مانع پیگرد قانونی مامورین ارشد شوند تا آنها دستگیر نگردند و شواهدی را نادیده گیرند که علیه شرکت های عمدۀ مالی متهم به انتقال میلیون ها دالر مامورین دولتی به خارج کشور میباشند.
باقی سمندر
شنبه 3 جولای 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خوانندگان عزیز میدانند که در باره تماس های ممتد جنرال شجاع پاشا با رییس آی ای آی و جنرال اشفاق کیانی و میانجگیری با سراج الدین حقانی نشرات افغانستان و امریکا زیاد نوشتند. اینک سخنگوی آقای کرزی بدون آنکه با کدام رسانه ای بصورت مستقیم طرف واقع شود ، همه را متهم به شایعه پراگنی مینماید.
در خبر توجه نمایید : در خبر میخوانیم که :

"
حکومت افغانستان گزارش مذاکره با حقانی را رد میکند

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، هر نوع مذاکره با گروه سراج الدین حقانی، یکی از گروه ها مخالف حکومت را رد نموده و آنرا یک شایعه عنوان کرد.

وکیل احمد احساس – کابل " ( صدای امریکا دوشنبه, 28 جون 2010
من به این باورم که رسانه ها دارند تاثیر گزار میشوند و ریاست جمهوری افغانستان نا گزیر است واقعیت ها را کتمان کند. نمیدانم که حرفهای سخنگوی ریاست جمهوری را باور نمایم یا اصل خبر را ؟
در خبر نیو یارک تایمز تذکر رفته بود که :

" روزنامه نیویارک تایمز ادامه میدهد که مدتها است جنرال اشفاق کیهانی، قوماندان قول اردو و برید جنرال احمد شجاع پاشا، رئیس آی اس آی، بین کابل و اسلام آباد در رفت و آمد بوده و به کرزی میگویند که با نظر وی در مورد اینکه ایالات متحده در افغانستان موفق نخواهد شد، موافق هستند. و کیهانی ادعا میکند که گروه سراج الدین حقانی را که با القاعده ارتباط دارد با کابل ارتباط خواهد داد. و واشنگتن با نگرانی مواظب این اوضاع میباشد. "
برای توجه سخنگو یک خبر دیگر را در پایان به اجازه شما برای نشر اماده میسازیم و آرزو داریم تا در افغانستان خلاف این امر ثابت گردد:

"

خبر از صدای امریکا

واشنگتن پُست در مورد تحقیقات فساد اداری در افغانستان

واشنگتن پُست: مامورین ارشد حکومت کرزی تحقیقات فساد اداری متنفذین سیاسی را منحرف ساخته اند.
دوشنبه, 28 جون 2010

عکس photos.com

در واشنگتن پُست به نقل از مامورین امریکایی آمده است که مامورین ارشد حکومت کرزی بکرات تحقیقات فساد اداری متنفذین سیاسی را منحرف ساخته اند.

مامورین امریکایی برای مستنطقین افغان تکنالوژی ثبت صدا از طریق تیلفون را فراهم نموده اند تا در محو فساد اداری گسترده مساعدت کرده باشند.

مامورین امریکایی میگویند درین اواخر به مدعی العمومان افغان و مستنطقین هدایت داده شده است تا نام ها را از دوسیه ها حذف نموده، مانع پیگرد قانونی مامورین ارشد شوند تا آنها دستگیر نگردند و شواهدی را نادیده گیرند که علیه شرکت های عمدۀ مالی متهم به انتقال میلیون ها دالر مامورین دولتی به خارج کشور میباشند.

یک مامور امریکایی ضد فساد اداری که در کابل کار میکند به واشنگتن پُست گفته است که در سطوح بلند، از مردم بشکل خوبی محافظت صورت میگیرد. ولی وحید عمر، نطاق آقای کرزی این اتهامات را رد کرده است که گویا مامورین قصر ریاست جمهوری نام متهمین را از لست قضایی حذف نموده باشند.

مامورین امریکایی به روزنامه گفته اند تخمین های آنها نشان میدهد که در نتیجۀ موجودیت فساد اداری گسترده، در حدود یک میلیارد دالر کمک بین المللی سالانه به خارج انتقال داده میشود. مقادیر هنگفت پول به کشور های خلیج انتقال میابد. مامورین افغان، بشمول برادر بزرگ رئیس جمهور افغانستان، در آنجا منازل مجلل دارند.
در ادامۀ مطلب آمده است که برای حکومت اوباما توانایی تحقیق کنندگان افغان تا فساد اداری را محو سازند، حیاتی تلقی میگردد. در صورتیکه مردم امریکا – که جنگ از مالیۀ آنها تمویل میشود – بدین نتیجه برسند که فساد اداری از حکومت کرزی محو شدنی نیست، حمایت از جنگ افغانستان از بین خواهد رفت.

نویسنده نگاشته است که محمد اسحاق الکو، لوی څارنوال افغانستان در آغاز کار ادعا میکرد که فساد اداری را خاتمه خواهد داد و علیه آن مبارزه خواهد کرد. به تعدادی از قضیه ها رسیدگی نیز صورت گرفت. ولی مامورین امریکایی اکنون میگویند که او بکرات قضیه ها را بخاطر روابط سیاسی در حالت تعلل قرار داده است.
در ملاقاتی با مامورین وزارت عدلیۀ ایالات متحده، آقای الکو معذور به نظر رسیده و طوری برداشت میشد که از جانب آقای کرزی و اعضای شورای ملی افغانستان تحت فشار قرار دارد.

واشنگتن پُست از سید رحمان، عضو شورای ملی افغانستان نقل قول نموده که اقدامات و برنامه های حکومت کرزی فقط برای خوش ساختن جامعۀ جهانی بوده، و موثریت ندارد. طی سال گذشته، تحقیق کنندگان افغان اسناد را علیه سه والی آقای کرزی جمع آوری نموده بودند. ادامۀ کار روی هر سه قضیه توقف داده شده است.
در مطلب واشنگتن پُست آمده است که یکی از توانایی های جدید در افغانستان، آلۀ ثبت مکالمات تیلفونی در نقاط مختلف کشور است. مامورین امریکایی گفته اند که این تکنالوژی مکالمات تعدادی از اعضای پارلمان و مامورین ارشد را ثبت نموده که میخواستند دوسیه های فساد اداری را مسدود سازند.

در ختم مطلب آمده است که دفتر لوی څارنوالی اعلام نمود که دوسیۀ پنج وزیر سابق و برحال را بررسی خواهد کرد که در بین آنها محمد ابراهیم عادل، وزیر معادن افغانستان نیز شامل است.

او به اخذ ٣٠ میلیون دالر رشوه از یک شرکت چینی متهم شده است. عادل از سمت خود کنار رفته است، ولی نه او و نه هم سایر اعضای کابینه – به استثنای محمد صدیق چکری – رسماً متهم گردیده اند. " پایان خبر.
داوری را به خوانندگان میگزارم.

یار زنده و صحبت باقی .

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس