صفحه نخست > کارتون > طنز روز > غــیرت افغــانی کــرزی

غــیرت افغــانی کــرزی

آیا فقــط غــیرت افغــانی انگــیزه خشــم ، خشــونت و خــرابکــاری هــای غــیر مســولانه کــرزی اســت ؟
شمس الحق حقانی
دوشنبه 17 فبروری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اگر ادعا کنیم که افغانستان کشور کوهستانی و دارای بهترین اقلیم در جهان است این بکلی درست نخواهد بود چون کشور های زیادی منجمله سویس هم کوهستانی است و هم اقلیم شبیه افغانستان را دارد و یا اگر ادعا کنیم که افغانستان در مهمان نوازی مانندی در جهان ندارد اینهم خیلی مبالغه آمیز خواهد بود چونکه خیلی کشور های دیگری مثلاً کردستان هم همین مهمان نوازی های افغانستان را می شناسد.
اگر در سلحشوری و مقاومت در مقابل بیگانگان افغانستان را بی همتا بدانیم حتی همین ادعا نیز خالی از اغراق نخواهد بود چونکه بسیاری کشورهای دیگری نیز در جهان وجود دارد که در مقابل قوای استعماری بیگانه از خود دلیری و شهامت لازم را نشان داده و در پایمردی و شجاعت از افغان ها هیچ کمی و کاستی ندارند.

اما یک واقعیت غیر قابل انکار وجود دارد که غیرت افغانی افغان ها واقعاً در جهان نظیر و مانندی ندارد ، درینجا ما نباید غیرت افغانی را با شهامت ، غیرت و دلیری که صفات نیک و پسندیده انسانی اند مساوی قرار دهیم چونکه دارنده این صفات تمام انسانها می توانند باشند ولی غیرت افغانی بکلی چیزی دیگریست که مانند تریاک فقط در اقلیم افغانستان رشد و نمو می کند و لهذا تنها افغان ها سعادت کسب این صفت کم پیدا را دارا هستند.

اصلاً تعریف دقیق ازین صفت کم پیدا کاری دشواریست و ارئه دلیل معقول و منطقی که چرا این صفت فقط در اقلیم افغانستان قابل رشد و نمو است هم تقریباً نا ممکن است ولی با وجود آن نمی توان آن را منحیث یک واقعیت انکار کرد درست مانند این واقعیت که خوردن شوربا با قاشق و پنجه لذت خوردن با انگشتان را ندارد ولی چرا این را فقط خداوند می داند.

پس بهتر خواهد بود که به کمک مثال های عملی به تعریف این پدیده مغلق پرداخته و ازین طریق با آن آشنا گردیم.
حکایت می کنند که یکی از همان افغان های غیرتی که تفنگی هم در دهلیز منزلش برای روز مبادا آویزان بود روزی به شهر رفته و از آنجا برایش یکدانه دوربین می خرد.
او برای امتحان قدرت و قوت دوربین در بالای بام کادان نشسته و به افق دور دست و دامنه کوه های همجوار منطقه نظر انداخته و با لذت تمام دامنه های سرسبز و شاداب کوه ها را تماشا می کند که ناگهان چشمش به مردی در دامنه کوه می افتد که بیچاره به قضای حاجت نشسته و اطلاع ندارد که کسی از فاصله ده کیلومتری او را تماشا می کند.
مرد از دیدن این صحنه چون برق گرفته ها یک قد از جایش پریده ، دور بین را بدور انداخته طرف منزل می دود و تفنگش را از دیوار دهلیز پائین آورده و سینه مرد بیچاره را نشان گرفته او را از سرقضای حاجت رهسپار دیار عدم می کند.
در جواب پولیس که چرا او دست به چنین جنایت زده خیلی خونسرد و حق به جانب می گوید که غیرت افغانی او قبول نمی کرد که کسی فلانش را بسوی خانه او کشال کند و او آنشخص را زنده بماند.

مردی دیگری را حکایت می کنند که در اثنای جنگ های داخلی گلوله ای در مغزش اصابت کرده بود و هنگامیکه داکتر جراح برای بیرون آوردن گلوله میخواست او را پیچکاری بیهوشی تزریق کند او با این کار مخالفت کرده و فریاد می زد : من که زن نیستم که به این چیز ها نیاز داشته باشم من افغانم و غیرت افغانی دارم ولی لحظه ای بعد در اثنای کشیدن گلوله در اثر شدت زیاد درد با غیرت افغانیش یکجا به زیر خاک رفت.

غیرت افغانی وجوهات مختلف دارد که موارد فوق الذکر یکی از آنها بود اما یک مورد دیگری که خیلی در جهان بی نظیر است اوج کمال غیرت افغانی در رابطه با زنان است.
زن در فرهنگ افغانی بنام ناموس یاد می شود و لهذا افغان غیرتی فقط اجازه میدهد که جنازه زنش از خانه اش بیرون شود.
اگر مردی به مرگ طبیعی می میرد و یا در جنگی کشته می شود خانم یا سیاسر او به هیچ وجهی اجازه ندارد کسی دیگری را بیرون از خانواده شوهر متوفی اش به شوهری گیرد اگر برادر شوهرش طفل هفت ساله هم باشد زن بیچاره مجبور است که به ازدواج با او تن در دهد.
مگر اینکه فامیل زن خانواده ای قدرتمندی باشد و به زور تفنگ دختر شان را از تحت قیمومیت فامیل شوهر نجات دهد که حتی در همان صورت هم غیرت افغانی فامیل شوهر اجازه نمیدهد که زن سالم و سلامت از منزل شوهر بیرون شود و حد اقل با بریدن گوش و بینی او دین غیرت افغانی شان را بجا می آورند.

از آنجایکه شاهان و حکمرانان افغان تخت و تاج سلطنی را نیز به مثابه ناموس شان می پنداشتند لهذا در تاریخ افغانستان چیزی بنام سپردن مسالمت آمیز تخت و تاج از یک حکمران به حکمران دیگر وجود نداشته و همیش از طریق جنگ و قتل و کشتار و یا کودتای نظامی تبدیل نظام صورت می گرفته که حکمران مغلوب اگر حتی قدرت دفاع را هم در خود نمی دیده اما بهیچ صورت حاضر نمی شده که تخت و تاج را سالم و سلامت به حریف تسلیم کند.

حالا هم انتقاد از کرزی بیشتر از طرف روشنفکران غرب زده که از فرهنگ ، رسوم و عنعنات افغانی بکلی بی اطلاعند و فقط مفکوره های منحط سیاستمداران غربی را نشخوار می کنند صورت می گیرد ورنه هر افغان با داشتن حد اقل غیرت افغانی نمی تواند تصور کند که کرزی چنان زبون و بی غیرت شود که تخت و تاجش را سالم به حکمران دیگری بیرون از خانواده اش تسلیم کند و اگر او دست به چنین عمل ننگین زند نام او در تاریخ افغانستان منحیث اولین حکمران بی غیرت افغان ثبت خواهد شد.

با تقـــــــــــــديم حــــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سوالات کانکور سال ۲۰۱۵

  ۱. دریشی من ساخت کجاست؟
  ۲. وزن من چقدز است؟
  ۳. وزن من زیاد است یا از کریم خرم؟
  ۴. عقل من زیاد است یا از ملا تره خیل؟
  ۵. زن کرزی پیش از کرزی با کی بود؟
  ۶. من چند اولاد دارم؟
  ۷. رنگ مورد علاقه خانمم چیست؟

  لطفا تقلب نکنید و با جواب دادن به این سوالات اینده خود را بسازید.
  با احترام
  ع.ع.

 • این ازداشتن غیرت نیست ، بلکه این عملها غیرت شیطانی است ، جهالت است ، بی عقلی و ازبی سوادی است و از
  تعصبات بی جا و خودخواهی بی معنی و دورازانسانیت و دور از اسلامیت است .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس