صفحه نخست > خبر و گزارش > کوچی های وحشی را باید در پکتیکا و پکتیا زمینگیر کرد

کوچی های وحشی را باید در پکتیکا و پکتیا زمینگیر کرد

کامران میرهزار
شنبه 12 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دور تازه ای از حملات کوچی های مسلح به مردم بهسود از دو هفته پیش آغاز شده است. کوچی ها تاکنون چهار تن از مردم محل را کشته، که یکی از آنان را زنده زنده در آتش سوزانده اند. کوچی های طالب همچنین تعدای زیادی از منازل مسکونی و مکاتب را آتش زده و تخریب کرده اند. جنگ کوچی های طالب با مردم اکنون در کجاب به شدت ادامه دارد.

با لعنت کردن کوچی طالب، این وحشی های قرن را نمی توان مهار کرد. بجای لعنت فرستادن، آن هایی که توانایی مالی دارند، هزینه های امکانات دفاعی را برای مردم بهسود، دایمیرداد و مناطق مختلف غزنی و دایکندی روان کنند. آن هایی که در کشورهای ثروتمند هستند، اول از همه، هزینه های امکانات دفاعی را برای خانواده و فامیل خود در داخل بفرستند. در داخل مردم می دانند چگونه خود را انسجام داده و دفاع کنند.

در صورت توانایی دفاعی و انسجام، کوچی طالب را می توان پیش از حرکت به طرف سرزمین مان، در همان پکتیا و پکتیکا به زانو در آورد.

سلیمان خیل بصورت محرمانه به سفارت آمریکا: بیشتر از نیم طالبان کوچی هستند

نشر نخست در کابل پرس?: جمعه 24 می 2013
تنها در سال های 2007، 2008 و 2009، حداقل 6 هزار و 53 غیر نظامی کشته شده اند./ کوچی های طالب تنها تهدید امنیتی برای باشندگان غزنی و میدان نیستند و در نقاط مختلف افغانستان آنان می توانند جان مردم را بگیرند.
کابل پرس: تنها مقایسه ی دو سند نشان می دهد که محمود خان سلیمان خیل یکی از رهبران کوچی، سابق رئیس مستقل انسجام امور کوچی ها و در حال حاضر وکیل از ولایت پکتیکا در پارلمان ، به افکار عمومی و خبرنگاران در جریان جنایات کوچی ها در بهسود و دایمیرداد می گوید کوچی ها مسلح نیستند و از سوی دیگر به مقامات سفارت آمریکا در کابل می گوید که بیش از نیم گروه طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند. سند محرمانه ی افشا شده از سفارت آمریکا توسط ویکی لیکس می گوید او حتا نمونه ای از ولایت خود پکتیکا می آورد که بیشتر فرماندهان طالب در این ولایت کوچی می باشند.

سند محرمانه منتشر شده از سفارت آمریکا مربوط به آگوست سال 2009 می باشد، از هنگامی که او دوبار مخفیانه در این ماه در روز های 4 و 9 آگوست با مقامات این سفارت ملاقات داشته است. ویدئویی که در آن سلیمان خیل مسلح بودن کوچی ها را رد می کند مربوط به ماه جولای سال 2008 می باشد، از هنگامی که کوچی های طالب در حملات خونین خود به مردم در بهسود و دایمیرداد، چندین تن را کشته، هزاران خانواده را ناچار به ترک خانه هایشان کرده و به چپاول، غارت و تخریب اموال مردم پرداختند. آنان به وحشیانه ترین شکل ممکن ابتدا قربانیان را سنگسار کرده، بر جنازه های آنان با اسب تاخته و سپس جنازه ها را آتش زده اند. البته اگر همین اکنون نیز خبرنگاران از هر کدام از سران کوچی از جمله سلیمان خیل، غنی احمدزی، گلاب کور یا ملا تره خیل بپرسند، آن ها باز هم به افکار عمومی می گویند که کوچی مسلح نیست. اگر سند محرمانه ی سفارت آمریکا در کابل را نیز نادیده بگیریم، اسناد و شواهد کافی مبنی بر هجوم خونین کوچی ها با حمایت کامل طالبان وجود دارد.

در سند سفارت آمریکا نام محمود خان سلیمان خیل رئیس مستقل انسجام امور کوچی ها عبدالوهاب سلیمان خیل آمده است.
اگر گفته های رهبر کوچی سلیمان خیل را که بیش از نیم طالبان کوچی هستند را با دقت بررسی کنیم می بینیم، کوچی های طالب تنها تهدید امنیتی برای باشندگان غزنی و میدان نیستند و در نقاط مختلف افغانستان آنان می توانند جان مردم را بگیرند.
نگاهی به آمار رسمی دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل، از کشتار غیر نظامیان تنها در سال های 2007، 2008 و 2009 می اندازیم. همانگونه که همه می دانیم، بیشتر این غیر نظامیان در بمب گذاری ها و حملات انتحاری کشته می شوند و حتا طالبان رسمن انجام این حملات را بر عهده می گیرند. تنها در همین سه سال حداقل 6 هزار و 53 غیر نظامی کشته شده اند. بخش از غیر نظامیان توسط نیروهای بین المللی کشته شده اند و بخش زیادتر نیز توسط طالبانی که آقای سلیمان خیل می گوید بیشتر آنان کوچی هستند. در هر صورت حمله به غیر نظامیان و کشتار آنان جنایت جنگی محسوب می شود چه از سوی نیروهای بین المللی باشد و چه از سوی طالبان و کوچی طالبان.

نکته ی بسیار مهم دیگر که هیچگاه نباید نادیده گرفت، نقض گسترده ی حقوق زنان و کودکان کوچی بويژه دختران می باشد. در سند سفارت آمریکا آقای سلیمان خیل اشاره می کند که سنت کوچی ها و پشتون ها مانع بیرون آمدن زنان از خانه می شود و همین یکی از دلایل اصلی سطح بالای بی سوادی آنان می باشد. این واقعیت که نقض حقوق زنان و دختران در جامعه ی کوچی گسترده است را باید با دقت و جدیت دنبال کرد. چرا که تغییر در جامعه چه کوچی و چه غیر کوچی و گام زدن به سمت مدنیت، نیاز به تغییر جایگاه زنان می باشد. با این حال در هنگام توجه به حقوق زنان و دختران کوچی دقت لازم را باید داشت که منابع احتمالی مالی و معنوی توسط مردان کوچی برای همان سنت های ضد حقوق بشری به مصرف نرسد، بلکه بتواند تغییرات بنیادینی را برای تحول وضعیت زنان کوچی بوجود آورد.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سوال درین است که چرا حمله کوچی ها بالای مناطق هزاره نشین
  امسال 2014 هنوز در هیچ یک از رسانه ها نشر نشده است؟
  من فکر نکنم که همه رسانه ها (غیر از کابل پرس?) بر ضد مردم
  مردم هزاره این خبر مهم را به کلی حذف کرده باشند.

 • آقای میرهزار پکتیا متعلق به خاک افغانستان نیست، یا هزاره جات؟
  که موجودیت طالبان را درپکتیا سفارش میدهی، اما در هزاره جات نی.
  یک کمی وجدان بیدار خوب است، گرچه در افغانستان بزرگ نشده ای،
  برای مردم افغانستان تفاوت ندارد که طالبان وحشی در هزارجات انسان میکشند یا در پکتیا.
  انسانیت با قومیت ربطی ندارد.

 • در خانه آبایی خویش؛ و در پهنه سرزمین مادری، و در کاشانه خویش غنوده ام؛ و اما سحرگاهان در هنگامه بانگ اذان به وسیله فرزندان استبداد که از انسوی مرزها همچون رمه یی از کرگدن ها بر من و حیثیت و هستی من هجوم آورده اند؛ به تاراج گرفته شده و قتل عام میگردم! این کجایش به وحدت ملی، حاکمیت ملی، امنیت ملی و هم دلی میهنی و... هم خوانی مینماید؟! من با تمام هست و پودم به تاراج گرفته شده و قتل عام میگردم، و تویی تهی از انسانیت در پرتو از چشم داشت بر سفره استبداد، از وحدت ملی، حاکمیت ملی و سلطنت اوغانی داد سخن میرانی!!! من به عنوان صاحب این سرزمین هزاران کیلومتر دور از مرز های نامشخص و شیطانی این دیار، در خانه ام به آتش کشیده مشوم؛ و تویی عاری از " وجدان و شرف" در کابل در پی معامله من در راستای تداوم استبداد، در یک معامله شوم و ننگین دم از حق و عدالت خواهی و روشنفکری میزنی...! نفرین برتو...

 • میرحسین تلاش
  کوچی های که مسلحانه به خانه های مردم بهسود، دایمیرداد در ولایت میدان وردک، در غزنی که تهدید کننده بر سائیر نقاط افغانستان هم است از طرف استخبارات پاکستان تجهیز می شوند دولت افغانستان هم محکوم بر خلع سلاح شان است. نه تها محکوم بر خلع سلاح شان است بل متحرک حملات وحشیانه شان با حمایت کامل و مطلق است. کوچی ها مردم قبایل پاکستانی است که بنام کوچی ها در افغانستان بر ضد مردم هزاره حملات مسلحانه انجام میدهند به غارت و چپاول خانه های شان می پردازند. در افغانستان دولت در کجاست که افراد غیر مسئول را خلع سلاح کند بل در مقابل حمایت قطعی می نماید. این بار اول نیست که این حملات وحشیانه و غیر انسانی از طرف این وحشیان صورت می گیرد سال های متمادی است که مردم هزاره ستم این قوم وحشی، عبدالرحمن و ظاهرشاه و کرزی را می کشند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس