صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > سالومون و رویاهایی که به واقعیت تبدیل شدند

سالومون و رویاهایی که به واقعیت تبدیل شدند

علی جواد دهقان
جمعه 19 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

سالومون کالوی 23 ساله که اکنون در چلسی توپ می زند جزو بازیکنان خودساخته و خوش شانس فوتبال آفریقا است. او که فوتبال حرفه ای را از باشگاه های هلندی و تیم فاینورد شروع کرد توانست به سطح اول فوتبال اروپا و یکی از سه لیگ معتبر آن یعنی لیگ برتر انگلیس راه یابد و در تیمی معتبر همچون چلسی توپ بزند.

فیفا. سالومون، شما به یکی از بازیکنان جوان ساحل عاج تبدیل شده ای که الگو است. آیا می توانی بگویی که چه چیزی تو را به این سو جذب کرد آن هم در زمانی که در حال بزرگ شدن بودی؟
در کشورم تنها ورزشی که هر کسی میخواهد بازی کند فوتبال است. برای من نیز همینگونه بود و در حقیقت من همیشه می خواستم تا شبیه برادرم بوناونچر باشم. بازیکنان زیادی بودند که من از آنها الگو می گرفتم از جمله تیری هانری از فرانسه. من همیشه میخواستم بازی اش را تماشا کنم از زمانی که او در موناکو کارش را شروع کرد.

فیفا. آیا شانس این را داشته ای که با او ملاقات بکنی؟
بله. من بارها او را از نزدیک دیده ام. اولین بار در سال 2000 بود و آن هم هنگامی که او در آرسنال بود. من برای یک بازی دوستانه به آنجا رفته بودم و نزدیک شدن به او و دیدن تمرین کردنش برای من باورنکردنی بود. من عادت داشتم تا در رویایم به مانند او باشم.

فیفا. بنابراین شما به خوبی می دانید که وقتی هواداری به شما نزدیک می شود چه احساسی دارد؟
خب بله، وقتی شما یک فوتبالیست هستی شما نقش یک مدل (الگو) را دارید و اینها به اندازه کافی لازم است تا بچه های زیادی از ساحل عاج بخواهند همانند من بشوند. ولی من از آنها دور نمی شوم. من هنوز راه زیادی است که باید بروم و هنوز هم باید یاد بگیرم. من می خواهم پیشرفت کنم و یک ستاره واقعی بشوم.

فیفا. با وجود اینکه اتفاقات خوبی در زندگی ات رخ داده است ولی بنظر می رسد عدم دستیابی ات به گذرنامه هلندی سبب شد که به تیم ملی این کشور راه نیابی و این شانس را از دست بدهی. در این باره چه چیزی را به خاطر می آوری؟
نزدیک دو سال قبل بود. من در هلند بازی می کنم و من در آن زمان جزو تیم ملی ساح عاج نبودم. من می خواستم برای تیم ملی هلند بازی کنم ولی من نتوانستم گذرنامه ام را بگیرم. من تلاشم را کردم ولی این کار روی نداد و بر روی مسایل سیاسی نسبت به فوتبالی درباره آن بیشتر تبلیغ شد.

فیفا. آیا دوران مشکلی را داشتی؟
سخت بود. وقتی شما یک بازیکن جوان هستی همه تمرکزت بر روی فوتبال است و نه بر روی چیزهای دیگر. من خوب بازی می کردم و نیازی به آن نوع مسایل در دوران فوتبالی ام نبود. برای خانواده ام نیز مشکل بود که به ساحل عاج برگردند برای اینکه مردم درک نمی کردند که من می خواستم پاسپورت هلندی بگیرم. با تیم هلند من 50 درصد شانس این را داشتم که قهرمان جام جهانی شوم در حالی که این شانس به همراه تیم ملی ساحل عاج کمتر می شد. تصمیمی بود که بستگی به سرنوشت دوران کاری خودم داشت و ارتباطی به ملیتم نداشت.

فیفا. اکنون درباره آن روزها چه فکر می کنی؟
با نگاه به گذشته من صادقانه می گویم که من خوشحالم که آن کار صورت نگرفت. قطعا این شانس من بوده است که من سرانجام برای تیم ملی ساحل عاج بازی کنم.

فیفا. چه احساسی داشتی وقتی لباس (ساح عاج) را پوشیدی؟
عالی، من نشان دادم که میتوانم برای کشورم بازی کنم و جایی هم در باشگاه های بزرگ داشته باشم. برخی مردم فکر می کنند که من میخواستم پاسپورت هلندی بگیرم برای اینکه من می توانستم در این صورت به یک تیم بزرگ انگلیسی راه پیدا کنم ولی من نشان دادم که به این مسئله ربطی نداشته است و همه به استعدادم مربوط بوده است. اگر شما آن را داشته باشید می توانید آن را در میدان نشان دهد. من افتخار میکنم برای اینکه حتی بدون گرفتن پاسپورت من برای مهمترین باشگاه ها بازی می کنم و در تورنمنتهای بزرگی همچون بازیهای المپیک نیز حضور یافته ام.

فیفا. اجازه بدهید درباره مربیانی که با آنها تاکنون کار کرده اید صحبت بکنیم. کدام یک از آنها بیشترین تأثیر را بر روی شما داشته است؟
اولین مربی که من با او کار کردم رودگولیت بود. او به من این شانس را داد که در سطح بالایی بازی کنم و او عادت داشت تا بگوید چیزهای غیرمنتظره درباره من از قبیل «تو به اهداف بزرگی دست خواهی یافت، این را خواهی دید». من کارم را شروع کردم و به جلوتر فکر نمی کنم. او به من اعتماد به نفس داد و فرصت این را که در میان نامهای بزرگ در سطح بالایی وارد بشوم. او تاثیر زیادی بر روی من گذاشت ولی او تنها کس نبود. من از مورینیو نیز درسهای خوبی گرفتم و همچنین چند تن دیگر.

فیفا. درباره لوئیز فیلیپه اسکولاری چه می گویی؟
با برخی از مربیان شما می توانید صریح باشد و این احساسی است که من درباره او دارم. در اولین جلسه تمرینی من دیدم که او مرد مناسبی برای چلسی می باشد. خیلی از مردم فکر می کردند که ما نمی توانیم بازی جذابی را ارائه بدهیم ولی ما این ذهنیت ها را تغییر دادیم.

فیفا. از چلسی صحبت کنیم، از زمان ورودت به باشگاه، آن هم با ستاره های زیادی که دارد چه چیزی به یاد داری؟
در اولین روز من دوربینم را با خودم به تمرین بردم. من میخواستم با همه هم تیمی هایم عکس بگیرم. این رویای من بود که به حقیقت تبدیل شده بود. من نگران بودم که بیدار شوم و ببینم که همه در تصوراتم روی داده است. دیدن بازیکنانی همچون بالاک و دروگبا کاملا باورنکردنی بود. غیر ممکن است که احساس خجالت و کوچکی نکنی.

فیفا. آیا آنها خوشامدگویی گرمی با تو داشتند؟
کاملا. من دانستم که بلافاصله بعد از تمرین با آنها من می توانم خیلی چیزها از آنها یاد بگیرم. من از برداشتن این گام خوشحال بودم و می دانستم که این مسئله به من کمک خواهد کرد تا به مانند آنها شوم.

فیفا. کدام یک از آنها شما را بخصوص شگفت زده کرد؟
آنها همه بازیکنان بزرگی هستند و ما دوران خوبی را داریم. جان تری شاید بهترین نمونه در این زمینه است برای اینکه او همیشه جوک می گوید. این باعث تعجب من می شد و خیلی اوقات من احساس می کنم ما همچون بچه هایی هستیم که در راه مدرسه قرار داریم. من خودم که لذت می برم و کارهایی را انجام می دهم که من آنها را زمانی که بچه بودم آرزو می کردم.

فیفا. اهدافت در این فصل چه چیزهایی است؟
من می خواهم موثرترین بازیکن چلسی باشم و انتظاراتی که مردم از من را دارند برآورده کنم و تا جایی که ممکن است در بدست آوردن قهرمانی ها سهیم باشم. من سخت کار می کنم تا گلهای زیادی بزنم و در ساختن تیم کمک کنم و امیدوارم که ما بتوانیم همه رقابتهایی را که در آنها سهیم هستیم پیروز شویم.

فیفا. آیا مسابقات را پیگیری می کنی؟
بله. من دوست دارم تا بازیها را از تلویزیون تماشا کنم بنابراین من می توانم تیمها و بازیکنان را قیاس کنم. من می نشینم و فکر می کنم که چه کاری را من در آن موقعیت می توانم انجام دهم و چگونه می توانم پیشرفت کنم. بنابراین من تلاشم را می کنم و از آن الگوبرداری می کنم.

فیفا. آیا آرزویی داری که هنوز در فوتبال برآورده نشده باشد؟
خب البته هستند. من می خواهم در تیمهای بزرگ بازی کنم. من در حال حاضر در چلسی هستم ولی من عاشق بازی کردن در اسپانیا هستم. من عاشق فوتبال اسپانیا هستم برای اینکه تماشا کردن و بازی کردن آنها من را شگفت زده می کند. یکی دیگر از آرزوهایم این است که ببینم یک تیم آفریقایی قهرمان جام جهانی می شود.

فیفا. و آرزوهای شخصی ات؟
یک زندگی شگفت انگیز را پیش ببرم، من اوقات خوشی داشته ام و آنچه که بخواهم انجام می دهم. من همچنین برای خانواده ام و مردم ساحل عاج دعا می کنم. اما بله، من عاشق این هستم که کمک کنم تا صلح به کشورم بیاید و اگر من بتوانم از طریق فوتبال این کار را انجام بدهم به اندازه کافی مناسب خواهد بود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس