صفحه نخست > به قلم سردبير > حنیف اتمر فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها را در آسیای میانه از آنان می گیرد

حنیف اتمر فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها را در آسیای میانه از آنان می گیرد

کامران میرهزار
چهار شنبه 19 جولای 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

لازم نیست توضیح داده شود چرا حنیف اتمر دشمن سرسخت مردم غیر پشتون می باشد. در مورد برنامه های تبعیض آمیز او علیه هزاره ها، پلان های او برای سرکوب خونین اعتراضات مردمی و ترور رهبران غیر پشتون زیاد نوشته شده است. آنچه در این یادداشت کوتاه می خواهم توجه شما را به آن جلب کنم، حرکت بسیار دقیق اتمر و حلقه ی همکار او برای سوزاندن فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها در آسیای میانه می باشد. او یکی از مهره های اصلی بریتانیا است و حتا اگر اشرف غنی احمدزی نیز بخواهد، او را نمی تواند برکنار کند. او در یک و نیم دهه ی گذشته، کنترل قابل توجهی بر منابع مالی فغانستان بويژه کمک های جهانی داشته و همچنان دارد. در یکی دو سال اخیر، او و حلقه ی همراهش روی سوزاندن و از بین بردن فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها در آسیای میانه و حتا کشورهایی مانند چین و ایران دست گذاشته و همزمان پلان سرکوب و ترور جریان های اعتراضی و رهبران غیر پشتون را پیش می برد.
کشوری مانند اوزبیکستان بصورت طبیعی باید متحد استراتژيک اوزبیک های فغانستان باشد یا تاجیکستان باید بصورت طبیعی متحد استراتژيک تاجیک ها باشد و به همین شکل تورکمنستان متحد استراتژيک تورکمن ها. این کشورها جمع کشورهایی چون قزاقستان و آذربایجان می توانند متحدان استراتژيک همه ی این گروه های مردمی به شمول هزاره ها باشند. ممکن برای برخی چنین نگاهی تازه باشد. اما کافی است به نوع رفتار حکومت فغانستان به پشتون های پاکستان نگاه بیاندازید تا درک شود کشورهای آسیای میانه نیز می توانند رفتار مشابه، با گروه های مردمی در فغانستان داشته باشند که دارای ریشه ی تباری و فرهنگ و تاریخ مشترک می باشند.
حنیف اتمر و تیم او، احتمالن با اشاره ی بریتانیا که نفوذ عمیق و تاریخی میان قبایل پشتون دارد، در حال سوزاندن و از بین بردن این فرصت های استراتژِک غیر پشتون ها می باشد.

ممکن برخی بگویند سفرهای اتمر به آسیای میانه و کشورهای شرق دور جهت ایجاد فرصت های اقتصادی، امنیتی و سیاسی برای تمام کشور و مردم آن می باشد. در آن صورت این برخی ها یا رخ واقعی فغانستان را نمی شناسند و یا سوزاندن و از بین بردن این فرصت های استراتژيک غیر پشتون ها به نفع شان می باشد.

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس