صفحه نخست > به قلم سردبير > اوضاع هزاره ها فلسطینی تر است

اوضاع هزاره ها فلسطینی تر است

کامران میرهزار
يكشنبه 26 می 2019

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در این عکس من و غسان زقطان شاعر مشهور فلسطینی را می بینید که در محفلی در مورد اشرف فیاض شاعر فلسطینی دربند رژيم سعودی صحبت می کنیم. در این محفل که در شهر کاراکاس برگزار شده بود، من از غسان و تعدادی فلسطینی حاضر در جمع پرسیدم آيا می دانستید روز سوم سپتامبر 2010، ده ها تن از مردم #هزاره که برای حمایت از فلسطینیان در شهر کویته تظاهرات داشتند، در حمله ای انتحاری کشته شدند؟ پاسخ همه ی آن ها نه بود. من گپ و گفت با آنان را به گروه های مختلف فلسطینی از زاویه ی خودم کشاندم؛ حماس در سوگ بن لادن عزای عمومی اعلام می کند و رهبران آن، او را مجاهد کبیر و راستین الله و ..می خوانند و همین بن لادن و گروهش همراه با طالبان پشتون، هزاران تن از مردم مرا قتل عام و بودای بامیان مان را ویران کردند. فلسطینی هایی که من با آن ها صحبت کردم، هیچ اطلاعی از هزاره و جنایاتی که علیه هزاره انجام شده و در جریان است نداشتند.

من با غسان و چند شاعر فلسطینی دیگر که از جمله نخبگان سرشناس فلسطین می باشند، ساعت ها در مورد فلسطینیان و وضعیت آنان صحبت کردم و از هزاره به آنان معلومات دادم. جالب برای من این بود که هزاره ها در مورد فلسطین طوری فکر می کنند که فلسطینی ها خود در آن باغ نیستند. برای نمونه، مردم فلسطین که در رام الله هستند بیشتر حماس را عاملی اسراییلی می دانند و آنانی که در غزه گرفتار مافیای حماس شده اند، راهی برای فرار می جویند. منطق آنان این است که حماس با اقدامات خود، مانع از تشکیل کشور مستقل فلسطین می شود و اهرم فشاری در دست اسراییل برای سرکوب فلسطینیان است. جنایات رژيم اسراییل علیه فلسطین قابل انکار نیست، اما جنایات مافیای حماس و سایر تندورهای فلسطینی با اندیشه های وهابیسم، علیه فلسطینیان و البته غیر فلسطینیان نیز جای انکار ندارد. چه بسا، در صف تروریست های القاعده در فغانستان و پاکستان، فلسطینیان تندرو نیز بودند/باشند.

چند ماه پیش، در شهر مکناس مغرب، به محفل شعرخوانی رفته بودیم و شاعری بی خبر از دومینیکن، شعری برای حماس خواند. به شاعر گفتم، شعرت را باید برای مردم فلسطین می نوشتی و نه گروه بنیادگرایی که یکی از عوامل بدبختی فلسطینیان است. در این گپ و گفت، بانوی شاعر فلسطینی ایمان زیاد نیز وارد شد و دسترخوان دلش را با شرح جنایات حماس باز کرد.

مراد: دفاع از حق مظلوم خوب است اما نه به روشی که هزاره را آله ی دست دیگران قرار دهد. اوضاع هزاره ها فلسطینی تر از فلسطین است. هزاره ها چند برابر خاک فلسطین، از اراضی #هزارستان را در دوصد سال اخیر از دست داده اند و تعداد کشته ها و قربانیان آنان، بیشتر از جمعیت فعلی فلسطین است. همین حالا نیز میزان حملات علیه هزاره، بسیار بیشتر از حملات علیه فلسطینیان است. هزاره ها ضمن شناخت بازی های کثیف داخلی، منطقه ای و بین المللی، پیش از دفاع از فلسطین، ابتدا باید خود را قوی بسازند تا دشمنان آنان از جمله تندروهای فلسطینی همکار با گروه هایی چون القاعده و داعش و طالبان و حامیان حکومتی محلی و مافیای حکومتی بین المللی نتوانند به آنان گزندی وارد کنند.
Kamran Mir Hazar
جون 2017

واژه های کلیدی

هزاره | ملیت ها | هایلایت

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس