صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > مأموریت سخت لوچیانو؛ احیای رم

مأموریت سخت لوچیانو؛ احیای رم

بازی بزرگ را از دست ندهید؛ آس رم ـ اینترمیلان
علی جواد دهقان
جمعه 17 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکشنبه نوزدهم اکتبر یکی دیگر از بازیهای حساس در فوتبال ایتالیا برگزار می شود. در ابتدا باید گفت که لیگ ایتالیا هر ساله از نظر داشتن دیدارهای بزرگان در میان سه لیگ معتبر ایتالیا، اسپانیا و انگلیس در صدر قرار دارد چرا که تیمهای نامداری همچون یوونتوس، میلان، اینترمیلان، لازیو، رم هر ساله در چنین رقابتهایی به هیچ وجه دست از تلاش بر نمی دارند و این دیدارها را حیثیتی تر از دیدارهای دیگرشان می دانند. به هر حال روز یکشنبه قرار است آث رم ایتالیا به مصاف اینتر میلان برود. دیدار قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته.

لوچیانو اسپالتی که از سال 2005 میلادی سکاندار تیم اول پایتخت ایتالیا شده است در شش مصافی که با حریف نامدارشان از شهر میلان داشته است تنها موفق به کسب دو پیروزی شده و آن هم در حالی که هیچ وقت این پیروزیها در استادیوم المپیک شهر رم رخ نداده است.

اسپالتی و شاگردان جویای نامش که به خاطر ارائه فوتبال زیبایشان در اروپا شهره هستند امید فراوانی به کسب پیروزی در این دیدار دارند، چرا که این پیروزی یک گام دیگر اعتبار آنها را در این فصل تحکیم می کند. تیم تحت هدایت اسپالتی در شروع فصل چندان امیدوار کار نکرده بود ولی بنظر می رسد این تیم بزرگ ایتالیایی کم کم سر فرم آید.

رقابت تیم اینترمیلان و آس رم ایتالیا در طول دو سه فصل گذشته که میلان و یوونتوس حضور کمرنگی در رقابتهای کالچیو داشته اند تبدیل به رقابت اول برای کسب قهرمانی شده است. فصل گذشته از این نظر برای خود شاخص بود چرا که اینترمیلان از همه سو و بخصوص از سوی رمی ها متهم به هواداری از سوی داوران می شد و رمی ها قهرمانی در ایتالیا را حق خودشان می دانستند و همین مسئله حساسیت این رقابت را افزون نیز کرده است.

آس رم ایتالیا تاکنون در شش هفته ای که از رقابتهای کالچیو گذشته است سه شکست را متحمل شده است که در مقایسه با چهار شکست آنها در کل بازیهای فصل گذشته شان آمار ضعیفی را برایشان بر جا گذاشته است ولی تعطیلات ناشی از بازیهای ملی در کل لیگهای اروپایی این امیدواری را می دهد که رمی ها خود را در این تعطیلات بازیافته اند. تیم رم در آخرین بازی کالچیو به مصاف سیه نا رفت و نتیجه را یک بر صفر به حریف واگذار کرد و از مصایب آن بازی اینکه فیلیپ مکسز و کریستیانو پانوچی دو بازیکن موثر خود در خط دفاعی را نیز به دلایل انضباطی از دست داده است و این مسئله یکی از مهمترین مشکلات رم در مقابل اینتر نیز بشمار می رود. گذشته از این نکته دیگری که در این بازی جالب توجه بود، گل نزدن بازیکنان اسپالتی بود، چرا که شاگردان او در طول 21 بازی گذشته شان (از فصل قبل و جاری) توانسته بودند دروازه حریفان را باز کنند.

رم ایتالیا بعد از بازی حساس با اینتر در فوتبال ایتالیا قرار است که در چهارشنبه 22 اکتبر به مصاف چلسی در رقابتهای لیگ قهرمانان برود. این رقابت نیز رقابتی سخت و طاقت فرساست. اما برای باشگاه رم جای امیدواری نیز باقی مانده است چرا که کاپیتان مصدوم شان فرانچسکو توتی قرار است از مصدومیت بازگردد و به احتمال زیاد در بازی های پیش رو می تواند در میدان بازی تیمش را هدایت کند. اسپالتی در این باره گفت: من فکر می کنم او حداقل قادر به بازی در بخشی از مسابقه خواهد بود. و توتی نیز افزود: من دوباره در تمرینات منظم با هم تیمی هایم شرکت جسته ام و امیدوارم که در یک شنبه بتوانم بازی کنم. این بازی یک بازی بزرگ است.

از فوتبال باشگاهی ایتالیا به فوتبال ملی این کشور پلی بزنیم اگرچه مبحث جدیدمان نیز چندان بی ربط با تیم رم نیست. تیم ایتالیا در بازیهای ملی و در راه رسیدن به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی در چهارشنبه شب گذشته به مصاف مونته نگرو در شهر لچه رفت. دیدار با نتیجه دو بر یک به سود لاجوردی پوشان سرزمین چکمه به پایان رسید. نکته جالب در این بازی گلزنی های بازیکنان تیم رم بود. در یک سوی میدان آلبرتو آکوئیلانی ـ جوان خوش آتیه و باهوش فوتبال ایتالیا ـ توانست برای تیمش گلزنی کند و در سوی دیگر میدان نیز ووچینیچ تک گل تیمش را به ثمر رساند.

در این باره ووچینیچ گفت: من یک شانس دیگر نیز در نیمه دوم داشتم اما آن را از دست دادم. اما به این معناست که من آن فرصت گلزنی را برای اینتر نگه داشته ام.

در سوی دیگر آکوئیلانی گفت: رویارویی با اینتر و چلسی در عرض چند روز یک رقابت سخت است اما یک فرصت بزرگ نیز است تا مشکلات سخت مان را پشت سر بگذاریم.

اما به اینتر نیز نگاهی بیندازیم. اینترمیلان ایتالیا در بازیهای کالچیو در فصل جاری تنها به میلان باخته است. دیداری که بازگشت پرفروغ رونالدینیو را در پی داشت، جادوگری از برزیل که تمام جادوهای مرد نامدار پرتغالی اینتر را نقش بر آب کرد. اینتر با کسب 13 امتیاز در صدر جدول قرار دارد و دو رقیب را نیز در کنار خود می بیند، لازیوی متحول گشته و اودینزه. اینتر امیدوار است که رقیبانش امتیاز از دست بدهند و او با خیال راحت تر بتواند با ماشین امتیاز جمع کنی اش به پیش برود. اینتر میلان در حالی به شهر رم برای دیدار بزرگ یکشنبه پا می گذارد که دو بازیکن بزرگ رم را در اختیار دارد، کریستیان چیوو و مانسینی. مسئله حضور چیوو که تقریباً عادی شده است اما حضور مانسینی که در فصل جاری صورت گرفته است حساسیت خاص خودش را دارد و اینتری ها نباید امیدوار باشند که استقبال گرمی از آنان در استادیوم المپیک رم صورت بگیرد.

چیوو در این باره می گوید: عادی نیست که هنگامی که به رم با یک باشگاه دیگر می روید دسته گل دریات کنید. با این وجود من چهار سال شگفت انگیز را در آنجا داشتم و صادقانه بگویم که ترجیح می دهم تا با هو شدن روبرو شوم تا با رفتار سردی از سوی آنها.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس