صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ورونین: اگر انتخاب دیگری داشته باشم به بارسلونا می روم

ورونین: اگر انتخاب دیگری داشته باشم به بارسلونا می روم

علی جواد دهقان
جمعه 5 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آندری ورونین در بوندسلیگا یک چهره آشنا به حساب می آید. ملی پوش اوکراینی کارش را در بوندسلیگا با تیم بوروسیا مونشن گلادباخ شروع کرد و بعد از 5 سال فعالیت در این تیم (1995ـ2000) تا سال 2007 چند باشگاه آلمانی را بصورت متوالی عوض کرد از جمله ماینز، کلن و بایر لورکوزن تا اینکه در سال 2007 راهی آنفیلد در بندر لیورپول شد و به جمع سرخ پوشان پیوست. حضور یک بازیکن از بوندسلیگا در لیگ برتر بیشتر از یک فصل طول نکشید و ورونین به صلاحدید خود تصمیم گرفت تا دوباره راهی بوندسلیگا شود ولی این بار به صورت قرضی. ورونین در بازگشت دوباره به بوندسلیگا راهی هرتابرلین شد و آنطور که نشان داده است جزء عوامل مؤثر در ترکیب ثابت تیم به شمار می رود.

آندری، با سابقه بازی کردن در گلادباخ، کلن، ماینز، لورکوزن و اکنون در هرتابرلین، یقیناً خیلی چیزها در این سالها دیده ای و در بوندسلیگا تجربه زیادی یافته ای. از کدام یک از این تیمها بیشتر خاطره به همراه داری؟
من از همه باشگاه هایی که تاکنون در آلمان بازی کرده ام خاطرات خیلی خوبی دارم. یقیناً من در لورکوزن موفقیت بیشتری داشته ام اما من در همه باشگاه هایی که بازی کرده ام راحت بوده ام و برای همه لباسهایی که پوشیده ام مسئولیتم را انجام داده ام.

شما الان با تیمی قرارداد دارید که بیشترین قهرمانی ها را در انگلیس کسب کرده است و با این وجود چرا شما به آلمان بازگشتید و کارتان را در هرتابرلین ادامه دادید؟
لیورپول با آوردن رابی کین شرایط را برای من واضح تر ساخت و من نمی توانستم با وجود رابی کین، فرناندول تورس، درک کویت و رایان بابل که نامهای بزرگی هستند که من باید با آنها رقابت می کردم زمان زیادی برای بازی کردن بدست بیاورم. مهمترین مسئله برای من بازی کردن بود و هرتابرلین انتخاب درستی در این زمان بود.

شما باید دوباره در تابستان به انگلستان برگردید. آیا می توانید بازی کردن برای مدت طولانی در هرتابرلین را تصور کنید؟
من حتماً به این فکر می کنم. من احساس خیلی خوبی در برلین دارم و هرتا نیز همانند یک باشگاه حرفه ای کار می کند.

قرارداد شما با لیورپول تا سال 2011 جریان دارد، زمانی که شما 32 ساله خواهید شد. آیا باشگاه خاصی باقی مانده است که شما بخواهید در آنجا بازی کنید؟
در فوتبال شما هرگز نمی دانید در آینده چه رخ می دهد اما من فکر می کنم که دوران خوبی داشته ام. در لیورپول من برای یکی از بزرگترین باشگاه های انگلیس و در یکی از سخت ترین رقابتها در اروپا بازی کرده ام. اگر من بخواهم انتخاب دیگری انجام بدهم دوست دارم که برای بارسلونا بازی کنم.

دو باشگاه تازه صعود کرده در حال حاضر هیجان خاصی را در دو لیگ ایجاد کرده اند، هافنهایم در آلمان و هال سیتی در انگلیس. آیا شما وقتی رقابت این دو باشگاه را با تیم های بزرگ دیدید شگفت زده شدید؟
اگر شما نگاه کنید که هافنهایم چگونه سرمایه گذاری کرده است و چگونه کار می کند جای تعجبی ندارد. ما پیشتر با هافنهایم بازی کرده ایم و من می توانم بگویم که آنها بازیکنان خوبی دارند. اما درباره هال سیتی من خیلی در جریان نیستم که چیزی بگویم اما اساساً در هر لیگی، یک یا دو تیم شگفت انگیز وجود دارند.

با تجربه بازی کردن در لیگ برتر و م در بوندسلیگا، کدام یک را قوی تر می بینید؟
لیگ برتر همیشه بعنوان قوی ترین لیگ در اروپا توصیف شده است. هیجان در آنجا خیلی بالا است و همه چیز به سرعت غیر قابل تصوری در حال پیش رفتن است. من فکر می کنم بوندسلیگا نیز استاندارد بالایی دارد و من از بازی کردن دوباره در بوندسلیگا لذت می برم.

به بازیهای ملی بپردازیم، شما در جدول گروهتان سوم هستید. چه شانسی را برای تیم تان در رسیدن به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی قائل هستید؟
خب البته ما امیوار به صعود کردن به جام جهانی هستیم. در حال حاضر ما یک بازی داریم که با 3 امتیاز خاتمه بدهیم و ما تا بازی پایانی می جنگیم.

در جام جهانی 2006 در آلمان به مرحله حذفی صعود کردید اما در یورو 2008 از گروهتان نتوانستید صعود کنید. چه تفاوتی بین این دو عرصه وجود داشت؟
ما در رقابتهای یورو 2008 در یک گروه واقعاً قوی قرار داشتیم. فینالیستهای جام جهانی 2006 در آنجا بودند، ایتالیا و فرانسه و در کنار آنها تیم اسکاتلند و ما شانسی برای صعود نداشتیم.

سطح واقعی اوکراین در حال حاضر چگونه است؟
گفتنش در حال حاضر سخت است، از زمانی که بازیکنان جوان زیادی در تیم راه یافته اند و تیم دوباره ساخته شده است من فکر می کنم که تیم آینده درخشانی در پیش رو دارد اما نیاز به زمان بیشتری دارد.

شما فقط 4 گل در رقابتهای ملی تان زده اید، در حال که عملکردتان در رقابتهای لیگ خیلی بهتر هست. چرا قادر نیستید این روند را به عرصه ملی نیز منتقل کنید؟
آن بسته به این است که من اغلب در میانه میدان بازی می کنم و کار دفاعی بیشتری می کنم. بنابراین سیستم متفاوتی است با آن چیزی که ما بیشتر اوقات بازی می کنیم. اما بله، یقینا لازم است که من بیشتر برای اوکراین گل بزنم.

برگردیم به بوندسلیگا برای سوال پایانی. هرتابرلین در این فصل به چه مقامی می رسد و شما فکر می کنید چه تیمی لیگ را فتح کند؟
ما تلاش داریم تا به سهمیه های اروپایی برسیم، اما باشگاه های زیادی هستند که بیشتر از ما پول خرج می کنند و عقیده مشابهی دارند. سه یا چهار تیم هم در صدر جدول هستند که می توانند برای قهرمانی بجنگند. از جمله بایرن مونیخ، شالکه، بایرلورکوزن و وردربرمن که می شود هامبورگ را نیز به اینها اضافه بکنیم.

منبع: فیفا

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس