صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > لوکاس جوان؛ به یاد کلن، عاشق بارسلونا

لوکاس جوان؛ به یاد کلن، عاشق بارسلونا

علی جواد دهقان
چهار شنبه 7 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

وقتی صحبت از گلزنی برای ژرمنها در میادین ملی میشود امیدهای یک ملت به جوانی 22 ساله دوخته شده که انتظار می رود تا آنها را به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی هدایت کند. جام جهانی گذشته که در خاک آلمان نیز برگزار شد بیش از هر چیز نام پودولسکی را بعنوان جوان آینده دار دنیای فوتبال معرفی کرد در حالیکه انتظار می رفت کسانی همچون لیونل مسی یا کریستیانو رونالدو در آنجا بدرخشند. در مهمترین تورنمنت پس از جام جهانی که یورو 2008 بود پولدی توانست با کسب عنوان دومین گلزن برتر بازیها کفش نقره ای آدیداس را از آن خود کند و همچنین به ترکیب تیم منتخب این بازیها نیز راه یابد. لوکاس جوان در تاریخ 6 سپتامر 2008 کار بزرگ دیگری نیز انجام داد. ستاره آلمانها توانست در این تاریخ و در سن 23 سالگی 30 امین گل ملی خود را در بازی آلمان مقابل لیختن اشتاین به ثمر برساند. گفتنی است که تاکنون فقط شش بازیکن در حوالی این سن به این رکورد دست یافته اند که نام پله و رونالدو و پوشکاش در این فهرست بیش از دیگران می درخشد.

شما در سال 2008 کمتر از 16 بار برای تیم ملی آلمان به میدان رفتید ولی توانستید هفت بار گلزنی کنید و پنج فرصت گلزنی نیز برای هم تیمی هایتان فراهم کنید. آیا با اطمینان خاطر می توانید بگویید که سال 2008 سال خوبی برای شما بوده است؟
وقتی شما به بازیهای مقدماتی جام جهانی و یورو نگاه می اندازید و رقابتهای خوب دیگر به همراه مسابقات دوستانه قطعا سال موفقیت آمیزی بوده است. رویهمرفته سال خوبی بود و خیلی جالب بخصوص رقابتهای جام ملتهای اروپا.

31 گل در 59 بازی به وضوح از داشتن یک سطح بالا حکایت می کند. آیا شما می توانید همین روند را ادامه دهید؟
من یقینا به آن امیدوارم. من با بازی مقابل تیم ملی انگلیس به عدد 60 رسیدم که خارق العاده است و من افتخار می کنم که تا اینجای کار برای کشورم کار کرده ام. من میخواهم پیشرفت کنم، گلهای زیادی برای آلمان بزنم و از موفقیتهای بیشتری لذت ببرم.

چه چیزی در بازی ات وجود دارد که از آن کاملاً راضی نیستی؟ چه فضایی را برای رشد کردن می بینی؟
من مدت زمان زیادی است که حرفه ای شده ام و اکنون من میدانم که در فوتبال شما همیشه هم در داخل میدان و هم بیرون میدان ـ در تعامل با رسانه ها بعنوان مثال ـ باید یاد بگیرید. شما باید بیشتر رشد کنید. در باشگاه و در سطح ملی شما با مربی های خوبی کار می کنید، شما با بهترین ها تمرین می کنید و به این معناست که همه مسابقات و همه جلسات تمرینی یک رقابت هستند که شما می توانید از آن بیشتر بیاموزید.

برای سال 2009 چه اهدافی را در نظر گرفته اید؟
ما قطعاً بر روی صعود به جام جهانی آفریقای جنوبی متمرکز خواهیم شد. جام جهانی ها و مسابقات یورو همیشه مسئله ای خاص هستند و شما همیشه میخواهید تا در آنها حضور داشته باشید.

درباره اختلاف بین یواخیم لو ـ سرمربی آلمان ـ و میشائیل بالاک و تورستن فرینگز چه نظری داشتید؟
من دقیقاً نمی دانم چه وضعیتی است و چه گفته شده است. ما با مربی قبل از مسابقه با انگلیس گفتگوی خوبی داشتیم. او حرفهای خوبی زد و من فکر میکنم که همه اکنون می دانند که چه چیزی باید باشد بنابراین صحبت کردن در این باره پایان یافته است.

شما تاکنون برای آلمانها در دو تورنمنت حضور داشته اید. یکی را با مقام سومی و دیگری را با مقام دومی به پایان رسانده اید. آیا قصد دارید تا در سال 2010 اول شوید؟
این چیزی است که همه می گویند و درباره اش می نویسند اما در ابتدا ما لازم است که به جام جهانی صعود کنیم ولی وقتی شما به تیم ما و بازیکنان جوان خوبی که ما در اختیار داریم نگاه می کنید واضح است که ما تیم خوبی تا سال 2010 داشته باشیم. تیمی که قادر باشد تا برای بالاترین افتخارات بجنگد.

درباره وضعیت گروهتان و تیمهایی همچون روسیه و ولز چه فکر می کنید؟
بازی با روسیه قطعاً مهمترین رقابت ما از زمانی است که ما با آنها در مسکو بازی کرده ایم. این بازی قطعاً سخت تر از بازی آنجا خواهد بود.

به شما بعنوان یکی از تکیه گاه های تیم ملی آلمان در جام جهانی 2010 نامبرده می شود. آیا شما پیشتر درباره جام جهانی 2010 فکر کرده بودید؟
من از سال 2004 در تیم بوده ام و احساس فشار بیشتری نمی کنم. قاعدتاً من یکی از بازیکنان با تجربه بیشتر هستم ولی هر وقت که برای یک مسابقه یا تورنمنتی دعوت می شوم هیجان خواهم داشت. فوتبال همیشه لذت بخش است و باعث به هیجان آوردن من میشود.

ترکیب پولدی و شوینی در جام جهانی 2006 واقعاً جادویی بود. آیا شما هنوز هم دوستان نزدیکی هستید؟
ما هنوز به خوبی با هم کار می کنیم هم هنگامی که ما با همدیگر برای بایرن تمرین می کنیم و هم در خارج از میدان ولی تمام چیزهایی که بوسیله رسانه ها برانگیخته می شود یک روز همه شان به پایان می رسد.

آیا آلمان در سطح تیمهایی همچون برزیل و آرژانتین قرار دارد؟
وقتی که شما به تورنمنتهای اخیر نگاه می کنید می بینید که ما موفقیتهای بیشتری از 2004 به اینسو داشته ایم. بنابراین ما از تیمهای بزرگ نمی ترسیم.

درباره مارادونا بعنوان مربی جدید تیم ملی آرژانتین چه نظری داری؟
از نظر من او یکی از بهترین فوتبالیستهای تمام دوران است و من فکر می کنم این چیز بزرگی است.

آیا تا بحال به زندگی بعد از دوران فوتبالی ات هم فکر کرده ای؟
نخیر، دقیقاً نه. اول از همه اینکه من خوشحالم که سالم هستم و سالهای زیادی را در میدان فوتبال پیش رو دارم که مهمترین موضوع است.

کدام باشگاه ها را بعنوان باشگاه های موردنظرت قبول داری ـ نه اینکه بخواهی برای آنها بازی کنی ـ ولی در آرزویت داشته باشی؟
کلن و بارسلونا. کلن بخاطر اینکه من از سطح D (زیر 13 ساله ها) به آنجا آمدم. من بارسلونا را نیز از زمانی که به فوتبال علاقمند شدم پیگیری می کردم. زمانی که روماریو و استوویچکوف در آنجا بازی می کردند و بعد از آن شما به بازیکنان عالی ای که اکنون در اختیار دارند نگاهی بیندازید، مسی، اتوئو و هانری قطعاً بازیکنان بزرگی هستند. من دو بار در استادیوم شان بازی کرده ام و تجربه شگفت انگیزی بوده است! و اینکه یک تاریخ پشت سر این باشگاه است، بازیکنان قدیمی و افتخارات فوتبال تهاجمی. من هر چیزی را درباره آنها دوست دارم.

با چه بازیکنانی دوست دارید لباستان را عوض کنید؟
رونالدینیو، رونالدو و مسی، این سه بازیکن کسانی هستند که من پیشتر نیز با آنها لباسم را عوض کرده ام. آنها در زمره بهترین بازیکنان در دنیا هستند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس