IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > به قلم سردبير > ضيا بوميا همچنان کچالو فروش است!

ضيا بوميا همچنان کچالو فروش است!

برای آزادی بيان و دموکراسی پول های گزاف به نام ملت رنجديده ی افغانستان می گيرند و حاضر نيستند به رسانه ها پاسخ بدهند
جمعه 15 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

آقای ضيا بوميا به سردبير کابل پرس گفته بود که من به شرطی جزييات پروژه ی 100 هزار يورويی را در اختيار شما قرار می دهم و همچنين در صورت عدم ارايه ی جزييات پروژه ها در " مرکز بين المللی ژورناليزم" از سوی آقای رحيم الله سمندر، به وی اعتراض رسمی می کنم که نام "کچالو فروش" را از سر من پس کنی. ايشان قرار بود روز چهارشنبه جزييات پروژه ی يکصد هزار يورويی که به تازگی گرفته شده را در اختيار کابل پرس قرار دهد و همچنين اجازه دهد تا سردبير کابل پرس در هر زمانی که خواست از نحوه ی اجرای آن بازديد کند. متاسفانه آقای ضيا بوميا به وعده و شرط خود وفا نکرد و حتا ما روز پنج شنبه را نيز به ايشان وقت داديم. وقتی چند بار کوشش شد به شماره تلفون ايشان (0700649635) زنگ بزنيم، ايشان گوشی را قطع می کردند. ظاهرا بهتر است تا از طريق همين کابل پرس خودمان گپ خود را به ايشان و خوانندگان کابل پرس برسانيم. اين آقايان از آزادی بيان دوکان ساخته اند و بنام آزادی بيان، از آزادی بيان نان می خورند. نام پروژه ی يکصد هزار يورويی ايشان " رسانه ها برای دموکراسی در افغانستان" است و اما کاملا جهت عکس دموکراسی عمل می کنند. در سفما يا اتحاديه ی کچالوفروشان جنوب آسيا، در نهاد به ظاهر دفاع از روزنامه نگاران و.. دم از آزادی بيان می زنند و اما حاضر نيستند تا انتخابات برگزار شود تا ديده شود که آيا واقعا اين آقايان نمايندگان واقعی روزنامه نگاران هستند. برای آزادی بيان و دموکراسی پول های گزاف بنام ملت رنجديده ی افغانستان می گيرند و حاضر نيستند تا به رسانه ها پاسخ بدهند. دموکراسی و آزادی بيان آقايان تا زمانی خوب است که از ايشان سوال نشود که با پول مردم افغانستان چه می کنيد. وقتی از ايشان سوال شود، متهم به قوم گرايی، متهم به ايجاد فتنه و فساد می شوی. حال چه کسی بايد از اين اقايان حساب پس بگيرد. سارنوالی افغانستان، روزنامه نگاران و يا تمويل کنندگان؟ صد ها هزار دالر از پول مردم گرسنه ی افغانستان را اين آقايان در خفا و پنهان معلوم نيست چه کرده اند و چه می کنند. من جدا اعتراض دارم و برای اينکه ثابت کنم اين آقايان در کار دوکان داری هستند، پروژه ی خبری درباره ی آنان را روی دست گرفته ام. منابعی به من گفته اند که اين آقايان به انواع مختلف، از پول پروژه ها در جيب مبارک می گذارند. من منابع خود را کامل خواهم کرد و اميدوارم اين آقايان، برای جلوگيری از اتمام اين گزارش، دست به خشونت نبرند. من کار خودم را در هر حال انجام می دهم و متاسف هستم که بايد بگويم که بايد فاتحه ی آزای بيان و آزادی رسانه ها را خواند.

همچنين اين را هم بايد به آقای بوميای کچالو فروش، آقای رحيم الله سمندر و آقای حليم فدايی " کچالو فروشان اعظم" بايد بگويم که روزی حقيقت فاش خواهد شد.

مطلب قبلی در همين مورد که دو روز پيش نگاشته شده بود:

ضياء بوميا کچالو فروش نيست اگر...

امروز من پس از دريافت معلوماتی از چند منبع، مبنی بر اينکه در مرکز بين المللی ژورناليزم به رياست آقای رحيم الله سمندر، اختلاس و سوء استفاده صورت می گيرد، به اين مرکز مراجعه کردم. پشت دروازه ی اين مرکز پس از چند دقيقه معطل شدن، دربان مرا به داخل راهنمايی کرد. آقای رحيم الله سمندر جلسه داشت و من نتوانستم ايشان را ملاقات کنم، اما آقای ضيا بوميا را ديدم. به آقای ضيا بوميا گفتم که من اطلاعاتی در دست دارم که شما در مرکز بين المللی ژورناليزم، سوء استفاده و اختلاس انجام می دهيد، برای اينکه گزارش من يکسويه نباشد، آمدم تا نظر شما را بدانم. آقای ضيا بوميا گفت که آقای سمندر مسوول مرکز بين المللی ژورناليزم است و ايشان بايد پاسخ بدهند. من به ايشان گفتم که وظيفه ی شما چيست. ايشان گفت که دفاع از روزنامه نگاران. به آقای بوميا گفتم که من روزنامه نگار هستم. اگر روزنامه نگاری، به دليل عدم ارايه ی اطلاعات از سوی نهاد يا اداره ای به شما شکايت کند، آيا شما آن را پيگيری می کنيد؟ وی پاسخ داد که بله چرا نه!

به ايشان گفتم که من از آقای رحيم الله سمندر می خواهم که تمام اسناد و جزييات چند پروژه ای را که گرفته اند ، در اختيارم قرار دهند تا آن ها را ارزيابی کنم. اگر آقای سمندر پاسخ منفی داد شما به ايشان اعتراض رسمی خواهيد کرد و همچنين جزييات پروژه ی جديدی که گرفته ايد و مبلغ آن حدود 100 هزار يورو است را در اختيارم قرار می دهيد؟ آقای ضيا بوميا پاسخ دادند که بله. خانم ماری نبرد آيين، مدير مسوول جريده ی سيرت نيز به عنوان شاهد حضور داشتند. آقای ضيا بوميا گفتند که بله فقط به يک شرط ؛ من در صورت امتناع آقای سمندر به ايشان اعتراض رسمی می کنم و اسناد پروژه ی جديد را همين فردا در اختيارتان قرار می دهم.

- شرط چيست؟

ضيا بوميا پاسخ داد: به شرط اينکه نام کچالوفروش را از سر من پس کنی.

به آقای ضيا بوميا گفتم بسيار خوب. اگر شما در صورت امتناع آقای سمندر از ارايه ی حزييات پروژه ها، اعتراض رسمی کرديد و جزييات پروژه ی جديد را در اختيارم قرار داديد و در هر زمانی خواستم بتوانم به نحوه ی اجرای پروژه نظارت داشته باشم، من درشت و کلان در کابل پرس می نويسم که آقای ضيا بوميا کچالو فروش نيست.

حالا هم به خوانندگان عزيز می گويم که اگر آقای ضيا بوميا واقعا کارهايی را که گفت انجام داد، ايشان ثابت می سازد که کچالو فروش نيست. بنابراين من رسما اعلام خواهم کرد که نام ايشان از فهرست کچالو فروشان حذف گرديد؛ ولی اگر ايشان اين کارها را انجام نداد بايد تاسف خورد و فاتحه ی شفافيت در يک نهاد به اصطلاح مدنی را خواند. قابل ذکر است که سال گذشته در هوتل ستاره ی شهر کابل، در حضور 200 روزنامه نگار و عضو نهادهای مدنی از آقای سمندر و فدايی (دو تن از کچالو فروشان) پرسيدم که آيا جسارت و شفافيت داريد که برای نخستين بار در افغانستان بگوييد که برای اين پروژه، اين مقدار پول دريافت کرده ايم و اين هم تمام جزييات آن؟
آقای رحيم الله سمندر و کچالو فروش اعظم (فدايی) لال شدند و هيچ پاسخی ندادند.

حال ديده شود که آقای سمندر با اتهام سوء استفاده و اختلاس چه خواهد کرد و آيا آقای بوميا می تواند نام خود را از فهرست کچالو فروشان حذف کند و يا نه.

گزارش سوء استفاده و اختلاس در مرکز بين المللی ژورناليزم با پاسخ و يا عدم پاسخ آقای سمندر در حال تهيه می باشد.

برای خواندن مقاله ی "کچالو فروشی بسيار است، اين هم يکی ديگر" به قلم سردبير اينجا را کليک کنيد

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • كامران!
  چرا اينقدر سخت گيري مي كني؟
  به نظر من كچالو فروشي كسب آبرومندي است. كچالو نشايسته و ديگر مواد لازمه ي وجود را دارد.
  پس چرا كساني كه به اين تجارت مشغول اند حمايت نمي شوند؟
  من از وزارت محترم تجارت مي خواهم كه اتحاديه هاي كچالو فروشان حرفه اي را حمايت كند.

 • در اینکه عده ی زیادی از این افراد به اصطلاح ژورنالیست، کچالوفروش اند، شکی نیست. این کچالو فروشی به ایران هم سرایت کرده و دست اندرکاران وبلاگ ها هم به آن شروع کرده اند. من وبلاگی به نام "عشق و آزادی" را چند ماه قبل در پارسی باکس راه اندازی کردم که هنوز چند روزی نگذشته بود، با هشدار شان مقابل شدم و برایم گفتند که از نوشتن مقالات تند خودداری کن. و چند روز قبل که به وبلاگم سر زدم، آن را به سه، چهار هفته قبل برگردانده بودند، چون در مقاله ای از نثاراحمدبهاوی قهرمان تکواندوی افغانستان و مغلوبیت قهرمان ایران پرداخته بودم. آن نوشته ها را دوباره بر روی وبلاگ خواهم گذاشت.

  آنلاين بنگريد : پارسی باکس و این ناشی گری؟!

 • Doesn’t it sounds like "if you do not do this, I will call you a bad name" which is in other words called BLACKMALING

 • کامران جان، کچالو فروش که کچالو فروش هم نيستند. به چهار غريب کار توهين می شود که به اين جماعت گفته شود کچالو فروش. دزد و رهزن هستند. آقای سمندر و بوميا پول مردم را به جيب می زنند و مردم بيچاره که نمی دانند آنان چه موجوداتی هستند.

 • سلام بر همه خوانند ګان ګرامى كابل پرس !
  اميد وارم همه اى تان صحت و عافيت داشته باشيد ، دعا ميكنم كه الله پروردګار ما و مردم عزيز
  و با شهامت ما ازين وطنفروشان و علم برداران ازادى بيان و ديموكراسي نجات دهد.انان از طريق ايجاد اين وان اتحاديه دزدان و چپاولګران بنام دفاع از حقوق ژورناليستان و خبرنګاران مظلوم افغانستان تنها در فكر تامين منافع شخصى ، ګروهى و قومى خود ميباشد . باور كامل دارم ، كه همچو اختلاس صورت ګرفته و ازين كچالو فروشان انتظار واقعات و جنايات بد تر داشته باشيم .

  سمندر ، بوميا و ساير شركا جرمى شان بايد محاكمه شود و از شخصيت دلير و دلسوز وطن خود جناب ثابت صاحيب لوى څارنوال افغانستان ميخوام ، كه همچو افراد و اشخاص را به ميز محاكمه
  حاضر نمايند.
  در مورد شخصيت جميله مجاهد ، هيچګونه شك و ترديد وجود ندارد ، موصوفه يك زن بيسواد است
  تنها باډى دارد . به باور كامل ګفته ميتوانم ، كه همچو استفاده سو نموده و بايد مورد بازپرس قرار ګيرد ، اما خانم مارى نبرد كه چندين نام ديګر با نام خود پيوند كرده است ، نيز در پوست پاك نيست و درين ميدان نبرد پس مانده وشكست خورد و فعلا مايوس ميباشد .
  من به تمام معنى از فاصله هاى دورو زاويه هاى محتلف با اين ژورناليست نه چندان مشهور از زمانيكه در رژيم نجيبالله و بعدا حفيظ منصور ( منفور )در اژانس باختر كار ميكرد شناسايى دارم. در شعبه اخبار بين المللى ايفاى وظيفه ميكرد . و نجيبه مرام در شعبه اخبار خارجه ......... اينها هم يك ډل و يك ګروپ است ، بنده را وادار نسازيد كه حتى راز هاى شخصى انان برملا سازم . نوش جان جميله مجاهد ، اګر او در جيب خود نميكرد ، حتمى است كه شما در جيب هاى خود تخته ميكرديد. در مورد جميله مجاهد هم اسناد و مدارك دارم ، نه شوهر جميله كه مجاهد تخلص ميكند و يك افسر سابقه دار پوليس ميباشدو نه خود جميله يك روز خود را در سنګر جهاد سفرى نكرده اما برعكس از نام جهاد خوب سير كردند ، صاحب موتر ، خانه و سفر هاى دور جهان.......

  به هر صورت ، خانم ها و اقايون ! حال نيز سر وقت است ، زندګى باقيمانده تان با ابرو وعزت سفرى كنيد ونام پاك ملالى ها، ناهيد ها و زنان پاك دامن افغانستان را لكه دارو چټل نسازيد ، بس تان است ، همه چيز نصيب تان شد ، بار ها به خارج مسافرت نموديد و دستكول هاى تان پر كرديد..شما در نهايت از زنان با شهامت افغانستان چه ميخواهيد ؟ زنان باشهامت افغانستان از ګندګى شما نفرت دارند و به شما لعنت ميګويند !
  ها !
  از اتحاديه ژورناليستان بادرنګ فروش سنچاركى نيز بسيار عاجزانه ميخواهم ، كه بس كند اين بازيهاى ګنده را، افراديكه د ر ګرد تو تجمع كرده ، مردم و ژورناليستان عزيز ما همه ګى ا نانرابه خوبى ميشناسد، كه از دهن كثيف تان بوى نفرت و دشمنى هاى قومى ميرود..تا چه وقت شما در پى منافع شخصى و ګروهى تان هستيد ؟ از خدا بترسيد ، كارنامه هاى بادرنګ فروش و تبنګى سنچاركى در وزارت اطلاعات و كلتور به همه ګى روشن و هويدا است ، همه اقوام مردم ، پښتون ، تاجك ، هزاره ، ازبك و ديګر با هم برادر است ، اما شما بادرنګ فروش و كچالو فروش هستيد كه از نام و احساسات پاك اقوام بخاطر تامين منافع شخصى تان بازيهاى كثيف و ګنده تان ادامه ميدهيد . كمى شرم و حيا كنيد ،و به ياد داشته باشيد كه شما منفورترين افراد جامعه هستيدو مطمين باشيد كه يك روز نه يكروز دست څارنوال ثابت به شما ميرسد ، انشالله .
  ازينكه بخاطر نوشته و تحرير خود در پروګرام درى كمپيوتر مشكلات دارم ، و اشتباهات صورت ګرفته معذرت ميخواهم و اميد وارم در تصحيح ان بنده را كمك نمايد . با احترام
  ډان تنها

جستجو در کابل پرس