صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > عنوانی کمیسیون سمع شکایات ریاست جمهوری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

عنوانی کمیسیون سمع شکایات ریاست جمهوری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

شهنواز تنی از اشتراک در پروسه انتخابات ریاست جمهوری حذف گردیده و بخاطر قتل مردم عام، نقض مصالح ملی و پیوستن به اجانب مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.
افغانستان واچ
پنج شنبه 21 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنچه در ادامه میخوانید متن اعتراض نامه ای است که از طرف سازمان حقوق بشرافغانستان واچ در رابطه با نامزدی شهنواز تنی به کمیسیون سمع شکایات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ارائه شده است.

بنام خداوند دادگر و توانا

20 می 2009 م مطابق 30 ثور 1388 هـ ش

سازمان حقوق بشرافغانستان واچ در حالیکه برگزاری انتخابات آزاد و شفاف ریاست جمهوری را در کشور خیرمقدم میگوید، ملاحظه میدارد که یکی از ممیزات عمده دومین انتخابات ریاست جمهوری بعد از انقراض حاکمیت طالبان، اشتراک تعداد بی سابقه نامزادان در این انتخابات میباشد. همانگونه که یکتعداد چهره های گمنام و تا هنوز ناشناخته منحیث نامزدان ریاست جمهوری و معاونین آن ثبت نام نموده اند، موجودیت یکعده چهره های مطرح در جریان کشمکش های سیاسی و جنگ های داخلی سی سال گذشته که به قیمت جان صدها هزار افغان، آوارگی میلیون ها تن دیگر، ویرانی زیربنا های اقتصادی-اجتماعی کشور و نقض گسترده حقوق بشر در همه ابعاد آن انجامید، جلب توجه نموده و بر این مظهر مردم سالاری سایه افگنده است.

با وصف آنکه قوانین موضوعه کشور در مورد ناقضین حقوق بشر و جنایتکاران جنگی صراحت دارد، اما نسبت عدم موجودیت میکانیزم های تطبیقی این قوانین بیشتر به یک پلنگ کاغذی شباهت دارند که محض در روی کاغذ موجودیت داشته و نظر به مصالح جاه طلبانه و قدرت جویانه تا هنوز جنبه عملی نیافته اند. این امر سبب میشود تا یکعده از نامزدان با گذشته ننگین سیاسی و اجتماعی، دستان آلوده با فساد مالی و اداری و نقض شنیع حقوق بشر با سوء استفاده از ساختار های دموکراتیک، با وقاحت ویژه و بدور از هرنوع تشویش و دغدغه خویش را یکبار دیگر بر مردم رنجدیده و مظلوم این کشور تحمیل نمایند.

در این حال یگانه چهره ای که سالها قبل به جرم خیانت ملی محکوم گردیده بود، شهنواز تنی است. تنی که در تبانی با گلبدین حکمتیار و به استشاره دستگاه استخباراتی پاکستان از موقف اش منحیث وزیر دفاع حکومت وقت بر علیه آن حکومت شوریده و طی یک کودتای نظامی ناکام با بمباردمان بر جاده میوند و مناطق مسکونی گلباغ و قلعه فتوح کابل ده ها تن افراد ملکی را به خاک و خون کشانید، متعاقباً با طیاره نظامی ملکیت دولت وقت به دامان آی اس آی پناه برد، که طیاره مذکور تا هنوز در آنکشور قرار دارد.

از آنجایی که برعلیه شهنواز تنی از طرف حکومت وقت حکم محکمه مبنی بر خیانت ملی منحیث بزرگترین جرم ارتکابی در یک کشور صادر گردیده بود، سازمان حقوق بشر افغانستان واچ تقاضا مینماید تا بر حسب صراحت قانون شهنواز تنی از اشتراک در پروسه انتخابات ریاست جمهوری حذف گردیده و بخاطر قتل مردم عام، نقض مصالح ملی و پیوستن به اجانب مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

سازمان حقوق بشر افغانستان واچ همچنان متوقع است تا به پاس احترام به خون شهدای سه دهه گذشته، پیگرد قانونی جمیع موارد نقض حقوق بشر در کشور و ارجگذاری به حق انسان به مثابه پیش شرط تأمین سایر حقوق اتباع این کشور بالاخره آغازی بر پایان رنج انسان ستمدیده این کشور والا اما ویران باشد. تا زمانیکه این کشور با اخلاف ناخلف اش محاسبه ننماید، هیچگاه ستمگران اجنبی را به عدالت نخواهد توانست کشید.


به آرزوی تحقق حاکمیت حق و شایسته سالاری در کشور!
سازمان حقوق بشر افغانستان واچ

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • salam khedmat dostan. tanai yak shakhs jani wa khaen ast baed brawesh maoki da da nashawad.

  • مگر تنها شهنواز تنی در بین کاندیدان خاین و جنایتکار و پست بود که این سازمان تنها به وجود او اعتراض دارد؟

   آیا کرزی با دو معاون جنگسالار و خونخوارش مورد قبول است؟ آیا توهین به این ملت نیست که کرزی باز رئیس جمهور شود و دو موجودات شاخدار و خاین معاونینش باشند؟

   آیا ملا راکتی، یاسینی، جبار ثابت،‌ عبداله، حبیب منگل، لطیف پدرام، اکبر بای و چندین کاندید دیگر جانی و خاین و وطنفروش حق دارند که در انتخابات سهم گیرند؟

   تنها به شهنواز تنی اعتراض کردن خوبست، اما ناکافی و از سر معامله‌گری و ویروس سمت گرایی و قومگرایی و تبار گرایی.

   در بین لیست غیر از بشردوست هیچکدام انسان نیستند، اما بشردوست هم متاسفانه شرایط لازم بخاطر یک رئیس جمهور خوب بودن را ندارد، چون متاسفانه طرز دیدش هنوز خام است و شناخت کافی از افغانستان، سیاست های امریکا و جنگ افغانستان ندارد. او تصور میکند هرقدر بیشتر خدا و قران بگوید و در تصاویرش کلمه طیبه را در پس پرده بیاویزد، بیشتر مورد قبول قرار میگیرد، اما نمیداند که از بس از دین و مذهب سواستفاده شده مردم این گونه توسل به مذهب را نمی پسندند. ثانیا بشردوست نمیداند که در کشوری که اشغال باشد، جز یک نوکر کاخ سفید کس دیگری را اجازه ورود به کاخ ریاست جمهوری افغانستان نمیدهند و اولتر باید ریسمان مزدوری را به گردن انداخت و بعد داخل ارگ شد، کاری که کرزی و نظایرش کرد و میکنند!!

 • به همه سلام!

  ایا در کشور ما از روابط شهنواز تنی و احمدشاه مسعود کسی پرده برداشته است و یا خیر؟
  زمانی که طالبان در کابل بودند احمدشاه مسعود و دار و دسته شورانظار ماهانه با باند تنی کمک مالی می نمودند و شخص تنی با مسعود روزمره در تماس قرار داشتند.
  من از ان عده خلقیها که اکنون از تنی بریده اند و به حزب ملی پیوسته اند میگویم که شمایان باید روزی این دسیساس و توطیه های هر دو جانب را در قبال مردم ما افشا نمایند.کجا شد افسانه گویان شورا نظار که از مسعود ببر کاغذی ساخته اند؟
  جلال ابادی

  • شما برادر جلال آبادی.
   فکر میکنم وقت آن رسیده که سر از خواب.... بلند نمایید چه من فکر میکنم کسانیکه چنین اراجیف وتهمت ها را پخش میکنند یا در خواب غفلت بسر میبرند ویا از جمله خلقی ها میباشید.بهرصورت خداوند شما را هدایت کند آمین

  • رابطه مسعود با تنی را در رابطه مسعود با باداران تنی جستجو نمائید.همو که در خطّ مقدم تجاوز قد بر افراشت و با ضربات کوبنده
   بار های بار قشون متجاوز روس را زمینگیر وسر انجام مجبور به فرار از افغانستان ساخت. متأسفم از قضاوت شما آزاد مرد!

  • tanai bad karzai bad khalil zad bad abdolah bad ao bad hame bad ki khobe mola omar khili khobe akar on biyad mi tane shir chor ra pas bi gere do bare shir por do rost kone ama kasi de ge na har kasi de ge ham biyad ghir az mola omar shir chor hai de ge baz der ra ast

  • جنرال شهنوازتنی ، راکنی وبرخی ديگرازوطنفروشان مانندارسلاواکبربای و--- نه بخاطربدست أوردن قدرت خودراکانديدکردندبل بخاطريکه واکنش ونظرمردم افغانستان وجامعه جهانی رادربرابرخودشان بررسی کنندکه اگرچنانچه مثبت بودواردعرصه های سياسی شوندوفعاليتهای سياسی وحزبی خودرابارديگرازسرگيرندواگرمنفی بودبروندبسوی زندگی شخصی خودبنابرين واکنش مردم کابل وهرات عليه تنی خيلی أگاهانه وبموقع است وبال وپرتنی راخواهدشکست درک وأگاهی اين مردم درخورستائش است ولی پشتونهاکه فقط بانگيزه نژادی وزبانی ازکرزی حمايت خودرانشان ميدهندهيچ واکنشی عليه تنی تاکنون نشان نداده اندالبته ازين مردم بدوی جزاين نميتوان توقع داشت بخاطريکه ازسروری بدفاع پرداخته وگلابزوی وعلومی ورنجبروراکتی وتعدادزيادی ازمجرمين رابرهبری خودبرگزيدندکه جزانگيزه نژادی وزبانی وسمتی نداشته است اين مولدين ترياک وتروريزم راخداوندزيادتربشرماندکه هم خداراميخواهندفريب دهندوهم جامعه جهانی رابلکه شيطان رادرس ميدهند

  • آقای احمدزی سلام ! ده نظرتان مه کدام ایتراض نداروم بگوفتی خودیتان خوب واکنش نشان دادین و خوب ره ستایش کدین و بد ره سرزنش لاکن ده قسمت نوکر منش نفامیدوم که ای دیگه چه رقمی لقب بود ؟ اگه یک کمترک زیاد ترک یا کمترک نگارش بتین خو بد نخات شود .

  • همی آقای جلاآبادی بخدا نابغه شرق است بی بنید این آدم خبر های دارد نونو کاغذ پیچ کاغذ پیچ
   من فکر می کنم کدام کتاب دیگه رقم دوهمه سقاویه یا پته خزانه کدام کتاب نو راپیدا کده شما توجه کنید روابط نیک آمیر صاحب را هم کشف کده من با این آقای جلال آبادی تسلیمم اگر میراث دروغ سازان و جعل کاران اوغانی را نبرده باشد
   با احترام سنگ کش

  • به همه سلام
   برادر م س

   شما از رابطه مسعود و تنی خبری ندارید شاید که در ردیف شورای نظار نباشید و اگر هستید ان هم در قدم های درجه سوم قرار دارید و از همچو مسایل خبری ندارید و شاید از روابط مسعود با جنرال های روسی هم خبری ندارید در انوقت مردم ما با روسها متجاوز در حالت نبرد گرم قرار داشتند و مسعود خان سالها ، سال با روسها در دوستی قرار داشت این ننگ و این خیانیت وی قابل عفوه نبوده و مردم افغانستان روزی استخوان های وی را مانند ببرک محاکمه خواهند کرد شما مطمین باشید ان روز رسیدنی است
   جلال ابادی

  • سنگ کش عزیز ، گپ ازین قرار است که دل بی قرار است ! اینها کتاب پیدا نمی کنند ، بلکه هر چی در کلۀ شان دور زد نوشته میکنند . وقتی نوشته کردند بگفتۀ یک دوست ما دمبکی های بیسواد دیگری دارند که واه واه میگویند . وقتی واه واه گویک ها زیاد شدند خیال میکنند که گپ شان به کرسی برابر شده و خود را پادشاه جنگل قلمداد میکنند . یک روباه به دیگ رنگمال بافتید و بعد خشک شدن ، دید که رنگه رنگه شده و از دیگرحیوانات جنگل فرق دارد . چند واه واه گویکی پیدا بکرد و اعلان پادشاهی نموده وجنگلیان را ارشادات شاهانه میفرمود. واه واه گویک ها هر طرف پیام شاه جدید ببردند و بیخبران را به شنیدن پیام شاهنشاه جدید دعوت میکردند . در بیشۀ نواسه های شیر پیرجنگل در بازی بودند که خبر پادشاه نو بشنیدند و دوان دوان خبر به بابه ببردند . وقتی شیر پیر ، شاه نو بدید به نواسه ها دستور بفرمود تا روباه های جنگل را گرد آورند ، وقتی روباه جمع آمدند امر بفرمود تا قوله بکشند . وقتی شاه جدید قولۀ همکیشان خود بشنید ، تحمل کرد و تحمل کرد ، نهایت از درد مالیدن نرم گاهش به زمین بادی رها کرد و قوله سر کشید . جنگلیان بدانستند که این شاه روباهی بیش نیست ، هر که پی کار خود شدند .

   سنگ کش عزیز ! حال که جنگل بی سر پوش است و شیران را دور دیده اند ، همه روباگک ها به همقطارن دیده ، خود را رنگه رنگه نموده دعوی پادشاهی دارند . گاهی ازترس در غار ها پت میشوند ، گاهی از یک سوراخ و گاهی هم از دیگر سوراخ سر میکشند . بی خبر ازین اند که نرم گاه هایشان شاریده و بادهای شان هم رفته است و جنگلیان هم از واقعیت ها خبردار شده اند . پیروزباشی .

  • از شما و از نوكران آي اس آي پاكستان دور از انتظار نيست چون هميشه حسادت كرديد

 • برادر جلال آبادی
  تاجایکه همه میدانند روابط میان این دوحتی تا سطح سلام وعلیک هم وجود نداشته ومن کاملآ اطمینان دارم که شما هم خوب میدانید ولی شما وامثال شماهمواره کوشیده اید تا از هر راه وروش که میسر باشد بایست نیش خود را بزنید چه ګفته اند نیش ګژدم نه از پی کین است مقتضی طبیتش این است .شاید منظور شما از این ارتباط همانا کوشش کودتای ناکام ونافرجام این سور خلقی و دوست نازنینش ګلبدین باشد که من شاهد قضایا بودم.وحالا هم به شما اطمینان میدهم که این انسان جانی وخون آشام که خوشبختانه شکل وسیمایش نیز حرف مرا تایید میکند به جای نمیرسد .راجع به قهرمان ملی ویا بهتر بګویم قهرمان عصر حاضر تمام مسلمین باید چنین به شما ګوشزد نمایم . مادامیکه خداوند قادر وتوانا بنده ای را برګزیند وبرایش عزت ومنزلت دهد احدی دیګر را توان دشمنی در برابرش نیست واین عربده ها ویاوه سرایی ها صرف ذلت خستګی وبی ارزش بودن را در پی خواهد داشت .شما متوانید ګلی را چیده ووپرپر نمایید ولی شما را توانایی این هیچګاه نیست که بوی خوش وعطر نوازش دهنده آن را از بین بردارید آنانیکه با شهادت آن مرد سنګر به مغالطه افتیده وفکر میکنند که ګویا کاری بزرګی به دوستان شان نموده اند بایست بدانندکه مسعود عزیز بیشتر از پیش در دلهای مومنین جای ګرفته ومکتبش با حوصله مصروف تربیه یک نسل آزاد وآزادیخواه میباشد .خداوند دشمنانش را هدایت ودوستانش را دنبال روی نصیب ګرداند.

 • هموطنان ارجمند سلام!
  با تأسف مشاهده میگردد که یکتعداد از نظر دهندگان محترم از اصل به فروعات گرویده و بر حسب تعلقات مختلف شوربختانه به جان همدیگر افتاده اند. در اعتراض نامه بالا به صراحت تمام ناقضین حقوق بشری و جنایتکاران جنگی در کشور طی سه دهه گذشته تقبیح گردیده اند، اما بر شهنواز تنی بخاطری مکث شده است که وی منحیث یگانه ناقض حقوق بشری و جنایتکار جنگی از طرف یک محکمه محکوم گردیده است.
  چشم به راه نظر و پیشنهاد سازنده و آزادمنشانه تان هستیم.
  به آرزوی تحقق حاکمیت حق و شایسته سالاری در کشور!

  سازمان حقوق بشر افغانستان واچ
  E-mail: afghanistanwatch yahoo.com
  http://afghanistanwatch.persianblog.ir

 • سلام به تمام خواننده گان کابل پرس? عزیز !!

  قواره از این ملموس مثل انسان نمیماند !!

  جاسوس خائین وطن فروش دختر فروش ISI باید در میز محکمه کشانده شود !!

 • کمونیست ها همه بد اند ولی عده ای از آن ها آنقدر وحشی وجانی بوده واستند که انسان نمتواند در مورد آنها از ګلماتی چون بد وبدتر را بکار ګیرد چه دراین هردو صورت باز هم انسان متواند از روش میزان ویا مقایسه یکی را بر دیګری وحشی تر یابد در حالیکه در مورد این افراد اصلآ این روند موثر نمیباشد این ها همه در ودریچه های که در نهایت به موجودی بنام انسان منتهی میشود مهر ولاک نموده اند .لهذا روش وسلوک انسان ها بر اینها هیچګاه کارګر نبوده ونیست.

  • برادران محترم!
   واقعیت اینست که نباید مجرمین وخاینین را به نام قومی تبریه داد .
   همه مردم افغامستان میدانند که مسعودیاتنی یا مزاری یا سیاف اگر پشتون اند ویا تاجیک ویا هزاره ویا ازبک ؛ نماینده گان قوم خود نیستند آنها به نام قوم افراد جنگی راگرد خود برای بدست آوردن مقاصد شوم خود وشبکه های جاسوسی که آنها به آن متعهد بوده اند ؛جمع نموده ودربرابر حریفان خود به نام این وآن میجنگاندند.
   وکسی که طرفداری از مسعود پست وجاه طلب , دوستم منفور ,سیاف وحکمتیارپست وقدرت طلب ومزاری وخلیلی پست ..............میکنند آیا وجدانند نمیدانند که این آقایان قاتلین ملت افغانستان اند, آیا خداوند را حاضر وشاهد نمی دانند؟
   روزی خواهد رسید که همه آنها به شمول سران خلقی وپرچمی ها یکجا با سران تنظیمها وشورا ها چه زنده وچه مرده از طرف امت رسول الله وملت افغانستان محاکمه خواهند شد انشاالله
   برادر تان ,
   یکپارچه شوید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس