در همین بخش

صفحه نخست > کارتون > طنز روز > کبوتر صلح مرغ سعادت شد، غـنایم جنگ هضم ناشده غـنایم صلـح رسید

کبوتر صلح مرغ سعادت شد، غـنایم جنگ هضم ناشده غـنایم صلـح رسید

شمس الحق حقانی
دوشنبه 25 اكتبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

از برکت زر و دالراست که از جنگسالاران تفنگ بدست دیروز صلح سالاران قلم بدست امروز شده و جای شمشیر و خنجر و توپ و تنفگ را قلم و کتاب و قانون و میز مذاکره گرفت ، اما عشق دالر و دینار و ایرو و کلدارعشق کهن است و عشق کهن را نباشد زوال.

ما ترک عشقــــبازی و دالـــــــر نمی کنیم / صــــــد بار توبه کردیم و دیگر نمیکــــــنیم

باغ بهشت ســـــایه طوبی و قصــر حـــور/ با بــــــــــــــــــندل دالر برابر نمیکـــــــــنیم

کبوتر صلح مرغ سعادت شد، غـنایم جنگ هضم ناشده غـنایم صلـح رسید

از فیض مذاکرات حکیمانه و معاملات خیراندیشانه ایشان دشمنی و کدورت گذشته به برادری و صلح و صمیمیت تبدیل شده افغانستان ویرانه به گلستان منطقه مبدل گشته و برندگان جوایز صلح نوبل به یقین که همین ها شناخته خواهند شد.
طبعا که برای انجام چنین پروسه ای بزرگی به پول زیاد نیاز است ولی شکر خدا را بجا آریم که هنوز قارون ملیارد بخش را بالای سر داریم ، گرچه که او توان اقتصادی گذشته را ندارد ولی قرار مثل معروف خانه گرگ بی استخوان نیست و سیصد ملیون دالر بودجه شوری عالی صلح را او از جیب بغلش هم تامین خواهد کرد.
حالا به اولین جلسه محرمانه جنگسالاران دیروز و یا قلم سالاران امروز گوش داده و ببینم که ایشان جهت برقراری صلح در کشور جنگ زده ای ما چه طرح ها و پلان ها ی روی دست دارند .

درین جلسه افتتاحیه فقط استاد برهان الدین ربانی رئیس شوری و چار تن دیگر از اعضای بلند پایه و کادر رهبری شوری صلح اشتراک ورزیده اند
و باقی اعضای پائین رتبه از فیصله های شوری بصورت کتبی اطلاع خواهند یافت .

***********

اســـــتاد ربانی :

بنام خداوند یکتا و صلحـدوست اولین جلسه شورای عالی صلح را امروز افتتاح کرده در مورد مسائل مختلف منجمله لایحه وظایف و تشکیلات شورا ، تقسیم اعضای شورا به کمیته ها وپیرامون تعین وظایف کمیته ها بحث و گفتگو را آغاز میکنیم و ...

اســـــتاد ســـیاف :

استاد محترم با کمال معذرت خدمت مبارکتان به عرض رسانم که این بحث و گفتگو ها وقت زیادی را در بر خواهد گرفت کدام عجله ای هم که در کار نیست ، ملت افغانستان که سی سال جنگ را تحمل کردند چند روز دیگر هم می توانند در انتظار صلح باشند ، از سوی دیگرهمه میدانیم که نرخ دالر هر روز سیر نزولی طی میکند پس بهتر خواهد بود که اول حق را به حقدار رسانیده و روز دیگربا خاطر آرام به بحث و گفتگو هایمان ادامه دهیم !

آیت الله محســـنی:

والله سیاپ صاحب بسیار خوب گپ زدی امروز که پیسه ها تقسیم شد پردا باز ده خاطر جمع بندار می کنیم .

اســـــتاد ربانی :

سیاف صاحب شما میدانید که تقسیم پولها هم کار بی جنجال نیست و اجرای آن به کمی وقت ضرورت دارد .

حجت الاسلام محقق:

با عرض احترام من نمیدانم جنجال آن در کجاست ، مقدار پول تقسیم تعداد نفر برای اینکار بیشتر از چند دقیقه ای ضرورت نیست .

اســـــتاد ربانی :

محقق صاحب ما نمیتوانیم که کچالو و شلغم را در یک دیگ بیاندازیم ، برای هرکس مقدار سهمیه به میزان موقف اجتماعی و فعالیت های سیاسی و اسلامی او باید تعین گردد که بعدا به میزان سهمیه حاصله پول به او توزیع خواهد شد.

امــــیراسمــــعیل خــــان :

منظور تان از فعالیت های سیاسی و اسلامی چیست ؟

اســـــتاد ربانی :

اکنون در یک مثال عملی موضوع را روشن میکنم ، خودم استاد فوکولته شرعیات کابل بودم ، بنیان گذار جمعیت اسلامی می باشم ، سرپرستی شوری نظار را بعهده داشتم و رئیس جمهور منتخب افغانستان بودم لهذا خودم مستحق چار سهمیه می باشم .

آیت الله محســـنی:

من که در غندار شیخ آصپ بودم یک مدرسه ای دینی داشتم بعدا حزب حرکت اسلامی را در ایران ایجاد کردم و حالا که آیت الله شده ام بنیاد اسلامی خاتم النبیین را در شهرکابل بنیان گذاشته ام پس من هم مستحق سه یا چار سهمیه می باشم .

حجت الاسلام محقق:

من که عضو کادر رهبری حزب وحدت قدیم بودم ، رهبر شاخه جدید حزب وحدت می باشم ، وزیر پلان بودم و منحیث وکیل در شوری فعالیت داشتم .

امــــیراسمــــعیل خــــان :

من که سالهای متمادی برای برافراختن بیرق سبز اسلام از هیچ سعی و تلاشی دریغ نکرده ام ، جهاد کرده ام به اسارت رفته ام ، تبعید شده ام ، امارت اسلامی برپا کرده ام و کشور را ازنعمت آب و برق برخوردار ساخته ام .

اســـــتاد ســـیاف :

خوب به همه تان معلوم است که من در راه اسلام چه خدمات شایسته ای انجام داده ام اصلا بدون فعالیت های اسلامی من امروز ما دولت بنام جمهوری اسلامی افغانستان نمیداشتیم ، هرچیزیکه در افغانستان به خیر اسلام و جامعه ای اسلامی و امت مسلمان صورت گرفته من دران ید رسا داشته ام ، در راستای فعالیت های پارلمانی ام دشمنان اسلام چون ملالی جویا را گوش مالی فراموش ناشدنی داده و به مرتدین دیگر هم زهر چشم اسلامی و شرعی نشان داده ام علاوتا من بنیان گذار حزب اتحاد اسلامی نیز می باشم لهذا من باید مستحق شش یا هفت سهمیه گردم .

اســـــتاد ربانی :

با کمال معذرت استاد سیاف شش یا هفت سهمیه نه بلکه فقط دو سهمیه یکی برای فعالیت های پارلمانی تان و دیگری برای بنیان گذاری حزب اتحاد اسلامی و سائر فرموده هایتان عمومیاتیست که هر کس در مورد خود همین ادعای ها را خواهد کرد !

اســـــتاد ســـیاف :

خودتان چار سهمیه میگیرید و مرا فقط مستحق دو سهمیه می دانید و اینرا هم می نامید عدالت و انصاف اسلامی ، آقای ربانی میدانید که شما در مورد استاد سیاف چنین قضاوت میکنید این عاقبت خوب ندارد اگر آتش خاموش شده بجایش خاکستر و در زیر آن قوغ باقی مانده و بازی با آتش هیچگاه عواقب نیکی در پی ندارد !

اســـــتاد ربانی :

من فقط مسول تطبیق مقررات شوری هستم و درآن به صراحت آمده که مقدار سهمیه به میزان موقف اجتماعی و فعالیت های سیاسی و اسلامی اعضای شوری تعین میگردد، شما از دو فعالیت تان نام بردید لهذا به میزان آن مستحق دو سهمیه هستید .

اســـــتاد ســـیاف :

ولی من در حقانیت ومعقولیت این شیوه محاسبه شک دارم چون من هیچ رابطه منطقی میان مقدار سهمیه ها و فعالیت های سیاسی و اسلامی اعضای شوری نمی بینم ، معیار تعین سهمیه ها باید چیزی دیگری باشد نه میزان فعالیت های اسلامی و اجتماعی اعضای شوری !

این را همه میدانیم که این پولها را امریکا بخاطر مصالحه با طالبان بما اعطا کرده ، پس اگر طالب وجود نمیداشت ازین پولها هم امروز خبری نمیبود ، حالا بیایید بررسی کنیم که علت به وجود آمدن حرکت طالبان در کشور چه بوده ، اینجا که بین خودیم و صدای ما را کس دیگر نمیشنود پس به صراحت می توانیم بگوییم علت اینکار جنگ های داخلی و علت جنگ های داخلی ما جنگسالاران بودیم ، فقط حالا باید ارزیابی شود که درین جنگ های داخلی هر کدام چه نقش داشتیم و به اساس نقش مان دران جنگها مستحق سهمیه گردیم .

اســـــتاد ربانی :

اگر دیگر اعضای شوری موافق باشند من مخالفت ندارم .

آیت الله محســـنی:

پیشنهاد بدی نیه به همه معلومه که ما همان موقع نیز خواهان صلح بودیم ولی دیگران بما حمله میکردند .

حجت الاسلام محقق:

من هم موافقم ولی نمیدانم منظور آقای محسنی از دیگران کیست ، حزب وحدت که فقط توطئه های دشمن را خنثی کرده و از خود دفاع کرده .

امــــیراسمــــعیل خــــان :

هر چیزیکه فیصله دیگران باشد من موافقم ، من که همیش خدمتگار ملت بوده ام .

اســـــتاد ربانی :

شما همه میدانید که عامل اصلی جنگهای داخلی شخص حکمتیار بوده و دولت اسلامی فقط از منافع کشور دفاع میکرده .

اســـــتاد ســـیاف :

پس شما همگی گواهید میدهید که در جنگهای داخلی نقش اساسی را بازی نکرده اید فلهذا عامل به وجود آمدن آن جنگها ی داخلی شما نیستید ولی
من نمیخواهم که گردنم نزد خدا بسته باشد و صادقانه به گناهانم اعتراف میکنم ( نه بخاطر بالا بردن مقدار سهمیه ام ) که من بزرگترین جنایات را درین جنگ ها مرتکب شده و با این اعمالم زمینه را برای آمدن نیروی طالبان فراهم کردم ، از یادآوری جنایات افشارم امروز مو بر اندامم راست می شود از جنایات دیگرم که اصلا نمیخواهم یاد کنم .

اگر خداوند مرا مورد عفو و مغفرتش قرار ندهد در آخرت که جایم اسفل من النارخواهد بود ، پس آخرت که در خطر است اما حالا که باید ثمره اعمال گذشته ام را بچشم و دوراز انصاف نخواهد بود اگر من ادعای مستحق بودن شش سهمیه را بنمایم .

اســـــتاد ربانی :

استاد سیاف من ادعا نکرده ام که ما کاملا بی گناه بوده ایم ، طبعا که در گیر و دار جنگ های داخلی از ما هم خطا های سر زده ، در همین فاجعه ای افشار که شوری نظار هم با شما همدست بود ولی با همه اینها ادعای شش سهمیه برای تان از نهایت خودخواهی و دیده درایی شماست ، با این چنه زنی هایتان شما مرا بیاد نرادی ها و نیرنگبازی های دوران جهاد تان می اندازید ، بهیچصورت با این موافق نیستم .

اســـــتاد ســـیاف :

استاد ربانی با این سخنان تان شما بمن اهانت میکنید باز هم شما فراموش کردید که کی در مقابل تان ایستاده !
دلیل برای عصبانیت تان وجود ندارد ، اشتراک شما را در مسئله افشار من نادیده نمیگیرم ولی با آنهم بیشتر از دو سهمیه مستحق نیستید .

آیت الله محســـنی:

او برادر تو سر ما کلک می زنی خودت که میدانی که ما هم در همه حوادث منجمله حادثه اپشار دست داشتیم این یک سهمیه بما که کته توهینه !

حجت الاسلام محقق:

اگر انصاف و عدالت باشد تنها دیونگی های شفیع دیوانه شش سهمیه ارزش دارد .

اســـــتاد ربانی :

با کمال معذرت خدمت همه بعرض میرسانم که من در قبال ملتم خود را مسئول احساس کرده وبیشتر ازین نمیتوانم وقت ملت را بیجا و بیهوده
با این جاروجنجالهای بی پایان شما ضایع کنم ، با این چنه زنی ها ی سر بازار گمان نکنم تا سه روز دیگر هم به نتیجه ای برسیم ، پس من حالا
من به عنوان رئیس مجلس مسئله را خلص و کوتاه با معیار های عدالت و انصاف اسلامی فیصله می کنم که اگر کسی آنرا قبول نداشت در خروجی برویش باز است .

صد ملیون سهمیه آیت الله محســـنی و حجت الاسلام محقق ، صد ملیون دوم سهمیه اســـــتاد ســـیاف و امیر صاحب اسمعیل خان و صد ملیون باقیمانده سهمیه بنده حقیر و شهید احمد شاه مسعود ، حالا حق به حقدار رسیده و مداخله دران ظلم خواهد بود .

و من الله توفیــــــــق ، آمین یا رب العالمین

با تقديم حــــــــــــــــــــــــــرمت

حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

http://haqani.funpic.de

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس