صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از کابل به لوگر

از کابل به لوگر

وقت رسیدن به مرکز لوگر ( پل علم) در جستجوی مکانی برای نصب کردن خیمه شدم. چند تن از مولوی صاحبان که در داخل شهر من را دیدند ، پیشنهاد نصب خیمه را در محوطه مسجد جامع پل علم کردند که با افتخار پذیرفتم. از دفتر رادیو خصوصی زینت و ریاست رادیو و تلویزیون ملی دیدن کردم بعداً با محصلین دارالمعلمین لوگر نشستی داشتم.
داکتر رمضان بشردوست
شنبه 4 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز چهار شنبه 10 سرطان 1388 مطابق July ,1 , 2009 از کابل بطرف لوگر کاروان کمپاین مرد علم و عمل حرکت کرد. وقت رسیدن به مرکز لوگر ( پل علم) در جستجوی مکانی برای نصب کردن خیمه شدم. چند تن از مولوی صاحبان که در داخل شهر من را دیدند ، پیشنهاد نصب خیمه را در محوطه مسجد جامع پل علم کردند که با افتخار پذیرفتم. از دفتر رادیو خصوصی زینت و ریاست رادیو و تلویزیون ملی دیدن کردم بعداً با محصلین دارالمعلمین لوگر نشستی داشتم. بعد از ظهر به طرف ولسوالی خوشی حرکت کردم. در راه خوشی با دو طفل روبرو شدم که مسؤلیت رمه بزرگ گوسفندان را به عهده داشتند. بعد از باز گشت در حدود ساعت 6 بعد از ظهر بطرف بازار کلنگار رفته با اهالی آن ملاقات کردم. کمپاین روز چهار شنبه را در مرکز لوگر با دیدن اهالی خود پل علم ختم کردم.

روز پنج شنبه قبل از ظهر متعلمین لیسه عمر فاروق(رض) ، با کارمندان ریاست ها و بخصوص محبوسین ولایت لوگر دیدن داشتم. محبس در یک خانه کرائی می باشد، در هر اطاق از 18 تا 20 زندانی روز را شب و شب را روز میکنند. قرار است در 10 جریب زمین زندان نو ساخته شود: در سال 1387 با چک ها قرار کرده اند و طبق قرار داد در آخر سال 1388 کار باید تمام شود اما هنوز شروع نشده است.

بعد از ظهر بطرف بره کی برک در حرکت شدم: نا امن ترین منطقه لوگر. من ساعت 11:30 با موتر کمپاین "کرزی کوچ" وارد بره کی برک شدم . استقبال اهالی بره کی برک به اندازه ای گرم بود که هیچ قابل تصور نبود قبل از صرف طعام، کمپاین را در بازار ولسوالی شروع کردم بعد از صرف طعام و نماز در مسجد جامع به دفتر رادیو استقلال ، رادیوی خصوصی ، رفتم. تنها سرک داخل ولسوالی بره کی برک با برق آفتابی روشن میشود بعد از بره کی برک از ولسوالی محمد آغه دیدن کردم.

نتیجه گیری:

1- استقبال اهالی لوگر از کمپاین نشان میدهد که هیچ کس مانع پیروزی افغانستان شده نه میتواند.

2- لوگر مثل سایر ولایات افغانستان ازشهر فقط نامش را دارد تنها سرک پخته سرک کابل- پکتیا است که از داخل لوگر عبور میکند دیگر سرک قیر شده ندارد.

3- در داخل شهر فقط یک منزل لوکس چند طبقه ئی ، بلند منزل، وجود دارد که دفتر کمپاین داکتر عبدالله می باشد. دو عکس چند متره داکتر عبدالله ، یکنوع و یک رنگ، نصب است.
اما در دفتر و اطرافش کدام بیرو بار و جوش و خروش نیست، به گفته اهالی وقتی نان چاشت جمع و جوش دیده میشود.

شکایت اهالی لوگر مثل ننگرهار ، لغمان ، کنر و کابل و دیگران که از نقاط مختلف به خیمه ملت می آید یک سان است. همه شان میگوید: انتخابات کانکور زیبائی نیست که هرکدام شان مثل هنرمندان هندی پوستر ها و عکس های رنگارنگ و به اندازه هائی مختلف چاپ کرده اند، در هر در و دیوار دولتی و شخصی بدون اجازه به ده ها وصدها نصب کرده اند. اگر از پول خود شان است اسراف است و اسراف کننده در اسلام برادر شیطان است اگر از پول بیت المال است گناه است.

روز جمعه مورخ 12/ 4/1388مطابق,2009 July, 3 کمپاین را به کابل از ولایت لوگر آورده بودم و ملاقات در خیمه ملت با افرادی که از هر گوشه و کنار افغانستان به کابل می آید داشتیم.

بعد از ظهر در اطراف مسجد پل خشتی مرکز کابل کمپاین داشتم که متأسفانه تصویر از آن ندارم چون فقط یک کمره دارم که عکسهائی لوگر از آن گرفته میشد و دیگر کمره برای عکاسی ندارم.

در آخرین لحظات جمعه شب با ورزشکاران غرب کابل ملاقات و صحبتی داشتم. به این جوانان و اهالی منطقه هشدار دادم که به شایعات دشمنان آرامی و آبادی افغانستان گوش ندهند. چون شایعه پخش کرده بودند که بشردوست در ننگرهار به هزاره ها توهین کرده است در حالیکه من هرگز به هیچ قوم، مذهب ، حزب... توهین نه میکنم . تمام اقوام و افراد افغانستان در قلب من یکسان جا دارند و این را من در عمل ثابت کردم.

تنها هدف من گذاشتن مرحم سر زخمهائی تمام مردم افغانستان است.

از لغمان به کنر

من بار دیگر مطمئن شدم که تصمیم من مبنی بر منحل کردن انجوهای دزد چه قدر به نفع ملت بوده است. اما آن زمان آقای کرزی بعنوان رئیس جمهوری و آقایان عبدالله وزیر امورخارجه، اشرف غنی احمد زی وزیر مالیه، امین فرهنگ وزیر بازسازی ، علی احمد جلالی وزیر داخله ، حنیف اتمر وزیر انکشاف دهات نه تنها از انجو های منحل شده دفاع کردند

چهار شنبه 1 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


در کابل چه می گذرد؟

در کابل ، در جلال آباد ، در لغمان ، ولایاتی که تا امروز کمپاین کردیم یک گله مردم از من دارند: "بشردوست صاحب ما پوستر و عکس های دیگران را نمیگیریم اما پوستر های شما را میخواهیم چرا به همه ما نه میدهید. به خصوص پوستر های کلان".

شنبه 27 ژوئن 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


داکتر بشردوست از کابل تا ننگرهار

داکتر بشردوست: در اولین تماس با این شهر من احساس نکردم که در یکی از شهر های بزرگ افغانستان وارد شده ام چون تاریکی بر شهر حاکم بود و هست: عدم موجودیت برق یکی از مشکلات اساسی اهالی جلال آباد است؛ البته با هزاران مشکلات دیگر. بعد از صرف طعام ، نزدیک ساعت ۹:۳۰ به جستجوی یک مکان مناسب برای نصب خیمه شدیم.

سه شنبه 23 ژوئن 2009


داکتر بشردوست در غرب کابل!

داکتر بشردوست: در ده افغانان و کوته سنگی علاوه بر تشریح مختصر پروگرام و اهداف، اشاره هائی به امیتا بچن های افغان داشتیم که عکسها و پوسترهای رنگارنگ شان در و دیوار، نه تنها کابل، بلکه افغانستان را پر کرده است. افغانستان بالیود سیاسی دنیا شده است.


گزارش خواندنی روزنامه نيويارک تايمز درباره داکتر رمضان بشردوست


گفتگوی رادیو آزادی را با داکتر بشردوست بشنوید


داکتر بشردوست در ارزان قیمت!

در ارزان قیمت عکس ها و پوسترهای تعدادی از کاندیدان دیگر بر روی در و دیوار ملکیت های دولتی و خصوصی دیده می شد. داکتر بشردوست می گوید: " من با شوخی می گفتم که آقای کرزی و ...قبل از من از شما دیدن کرده اند. " مردم پاسخ می دهند: کرزی صاحب و امثالشان در خواب هم این منطقه را نمی بینند. افراد شان مثل دزد شب آمده در هر جا که دلشان خواسته بدون اجازه مالکین دوکان،خانه و ... عکس ها و پوستر های خود را نصب کرده اند.

جمعه 19 ژوئن 2009


چگونه از رمضان بشردوست حمايت کنيم؟

داکتر رمضان بشردوست بارها اعلام کرده است که فقط کمک های مردمی را می پذيرد. برای کمک به داکتر رمضان بشردوست از دو طريق می توان وارد شد.

کمک های مالی:

داکتر بشردوست برای برپایی يک کمپاين گسترده در زمان تبليغات نياز به کمک مالی شهروندان افغانستان دارد. برای کسانی که در خارج از افغانستان زندگی می کند ارسال مثلا صد دالر آمريکايی کار چندان سختی نيست. اما جمع شدن اين کمک ها می تواند کمک شایانی به برگزاری کمپين آينده ی انتخابات کند.

شماره حساب داکتر رمضان بشردوست:

Beneficiary: Ramazan Bashar Dost

Account number: 0505701000461618 AFN

SWIFT CODE: AFIBAFKA

Account with: Afghanistan international Bank (AIB ) Intermediate Bank:
Commerz Bank

SWIFT CODE: COBADEFFXXX
Account no: 400870105400 USD

شهروندانی که کمک مالی به حساب آقای بشردوست ارسال می کنند، بهتر است يک ايميل نيز به ايشان و يا کميته ی دفاع از ايشان ارسال کنند:

ايميل داکتر بشردوست : bashardost bashardost.org

ايميل کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست: info ramazanbashardost.com

کمک برای برگزاری کمپاين:

شهروندان افغانستان در گوشه گوشه ی افغانستان و جهان می توانند برای کمک به داکتر رمضان بشردوست برای برگزاری کمپاين کمک کنند. در کنار راهنمايی، نظرات و پيشنهادات برای برگزاری هر چه بهتر کمپاين، افراد می توانند در شناسایی داکتر بشردوست به سایر افراد اقدام نمايند.

دست در دست يکديگر و با حمايت از داکتر بشردوست، انتخابات ریاست جمهوری را تبديل به محکمه ابتدایی دزدان، خاينان و جنایتکاران کنیم!

سایت کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست


سایت شخصی داکتر رمضان بشردوست


پيوند (لينک) دادن به سایت انترنتی کمیته ی حمایت از داکتر رمضان بشردوست

اگر شما سایت انترنتی يا وبلاگ داريد، می توانيد يکی از تصاويری را که مناسب با طراحی سایت و يا وبلاگ شما می باشد را انتخاب کرده و با دادن پيوند (لينک) به سایت کميته، حمايت خود را از داکتر رمضان بشردوست نشان دهيد. معمولا سایت ها و وبلاگ ها روش های مختلفی برای نشر تصاوير دارند. شما می توانيد مستقيم تصاوير زير را ذخيره کرده وسپس منتشر کنيد و يا اينکه با قرار دادن کدهای مربوط به هر تصوير در صفحه ی وب خود، آن را نمايش دهيد. دريافت کد تصاويرDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan Bashardost

اخبار و گزارش های مربوط به انتخابات رياست جمهوری افغانستان در سال 1388 را قدم به قدم در کابل پرس بخوانيد

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خدايارت باشد آقاى بشردوست

  • جناب بشر دوست صاحب ولسوالی برکی برک را نا امنترین ولسوالی ولایت لوگر میدانند حالانکه این ولسولی زیبا امنتیرین منطقه در لوگر است.آرزو مند کاندیدان محترم ریاست جمهوری مخصوصا بشر دوست صاحب که ما همه ایشانرا دوست داریم، متوجه گفتار خویش باشند،زیرا مردم ما همه چیز را میدانند. باعض احترام. ب- کوچی قریه نور ولسوالی برکی برک لوگر.

 • در شرایط کنونی— بهترین استراتیژی رهبران— تقوا و امانت داری در مال بیت المال است و ریس جمهور تنها نیست و باکمک خداوند و کابینه مجرب و با کفایت میتوان به سایر مشکلات نیز رسیدگی کرد.

  دادن رای به شخص امین و مسول و مسلکی - تکلیف و مسولیت هر جوان اگاه و بیدار کشور است.

  ریس جمهور اینده کشور باید خلیفه واقعی خداوند باشد نه شخصی معامله گر ویاغی - طاغی و تجمل پرست که نه در اسمان به خداوند توجهی دارد و نه در زمین از شکم گرسنه با خبر است.

  فراموش نشود که افغانستان به بامیان و پنجشیر و یا مزار و پکتیا و یا بدخشان و هرات تنها خلاصه نمی شود بلکه افغانستان خانه همه باشندگان بومی ان می باشد و در شرایط مردمی سالاری که با کمک خداوند و حضور جامعه بین الملل بوجود امده با انتخاب یک ریس جمهور امین- دلسوز و اگاه اساس یک دولت محکمی را برای ایندگان مان پایه ریزی کنیم..

  هموطن عزیز وجدان بیدار تو سرنوشت این ملت در مانده را حتما تغیر خواهد داد و مادر وطن منتظر ان تصمیم درست توست و از طرف دیگر با تصمیم عاقلانه تو برای جهانیان ثابت خواهی کرد که ملت شهید پرور افغانستان در انتخاب شان اشتباه نمی کنند.

  • سلام به تمام کسانیکه که سایت را مطالعه می
   بهترین فرصت است برای تمامی مایان که در انتخاب ظعم کشور دقیق نمایم شخص را به عنوان ریس جمهور انتخاب نمایم که وابسط به کدام حذت نه بود و سایقه ویرانگری در کشور نه داشته باشد شناخت کامل از وضیعت مردم کشور داشته باشد که شرایط فعلی مردم مارا درک کرده بتواند افغانستان خانه مشترک همه ما است کاندی را با انتخاب نمایم که اشنائی به تمامی ولایت های افغانستان داشته باشد تمامی افغانستانرا مانند چند ولایت در نظر نه گرید که به تمامی خدمات به صورت نسبی دست رسی دارند در افغانستان ولایت هم است که مردم شان به کمترین امکانات دستری نه بنا کاندی که این همه مشکلات را بیان کرده است کدام ها

 • بشردوست صاحب امیدوارهستم که به آرزوی دلت را رسیده وبه چوکی - متاسفانه بی صلاحیت و آلوده به کثافت سیاست- ریاست جمهوری جمهوری اسلامی تکیه بزنید و از خداوند می خواهم که بتوانید ریاست جمهوری کنید. فقط یک نکته دارم که در میان می گذارم: فکر می کنم شما باید بسیار پیش ها به این ولایات سفر میداشتید، هم به حیث وکیل شورا و هم به حیث یک وطن دوست که در زیر دل می خواست ریس جمهور شود تا از حال مردم و از وظعیت بهتر خبر شده و مناسب ترین برنامه ها را برای بیرون رفت از وضعیت بد موجود و پیش رفت مملکت تهیه می دیدید. نمیدانم با رفتن های متواترتان به ولایات، که دیگر چوکی ریاست جهوری دوستان خوابش را هم نمی توانند ببینند و اگر ببینند تب خال می کشند، چی را می خواهید ثابت کنید؟ اینکه نترس هستید؟ من میدانم که بسیار با جرئت و با غیرت هستید. یا مردم دوست هستید؟ میدانم که بسیار مردم دوست هستید. اما این رفتن های شما به ولایات و تماس مستقیم با مردم برای انتخاب شدن شما بسیار خوب است تا برای اداره یک کشور از پا افتیده. متاسفانه شما هیچ برنامه عملی و علمی ندارید که بر اساس آن من بتوانم به شما باور کرده و دیگران را هم تشویق کنم تا به شما رای داده و رئیس جمهور ما شوید. ریس جمهور شدن آنقدر ها هم سخت نیست. شاید شوید و یا شاید نشوید اما اگر شوید چی خواهید کرد؟ ناف مساله همین است. چگونه و درچی مدت و چظور می توانیم از این فلاکت نجات یافته و یا به طرف نجات یافتن برویم؟ شاید به دل بگوید که "بان که یک دفعه ریس جمهور شوم باز کار ها خود بخود درست می شود و خات دیدی که چی زور زور کار های خواهم کرد" . اما من و شاید تمام مردم و تعدادی مردم تو و دیگر کاندیدان را نمانند که رئیس شوید تا اینکه قناعت شان را حاصل نکرده اید.
  مرد عمل مرد با برنامه می باشد. این را باید بدانی. مرد عمل مرد واقعی بین می باشد این راهم باید بدانی. مرد عمل و علم مرد صادق می باشد و نه شارلتان. این را از همه کرده زیادتر بدان. بی اندازه شما را دوستدارم و نه می خواهم که انسان های مثل شما به کثافت سیاست بازی های معمول وطن ما و کشور های دوست الوده شوند. من شما را برای مردم کار دارم تا به اگاهی برسند تا هیچ احمقی هوس رئیس جمهور شدن به سرش نزند. نمیشه که همین امروز از خیر ریس جمهور شدن گذشته و در صف مردم قرار گرفته و برای قدرت مندی آنها کار کنی مثل که در سابق تا اندازه کار میکردید؟

  • اقای ساربان ناف مسله تقوا و صداقت است و استراتیژی خود بخود بوجود خواهد امد.

   با جیب خالی و دروغ هیچ استراتیژی رنگ تحقق نخواهد گرفت.

   ادم که تقوا نداشته باشد عبادتش یک توت ارزش ندارد و همانطور ریس جمهور بی تقوا سر استراتیژی را خواهد خورد.

   بیش از دوصد سال ریس جمور های بقول شما با استراتیژی داشتیم کدام گل ده سر ما زده که ازین ببعد بزند.

   ان اكرمكم عندالله اتقيكم = گرامي ترين شما پيش خدا با تقوا ترين شما

   نه گفته که بهترین شما استراتیژیست است و اگر نه ما موافق با شما بودیم. و حرف خدا را بنفع شما رد میکردیم.

   ناگفته نماند که از هزار ساربان یک چوپان بهتر است.با خدا باشید

 • با درود و شادباش به همه هم میهنان ارجمند که من را مورد انتقاد های شان قرار دادند!!
  من انتقاد های همه شما را خواندم که همانطور که زی زی ها بوی متعفن قوم می دهند شماهم ار یک بعد به مسایل نگاه می کنید یا قوم یا زبان و یا مذهب که اگر یک طرف معادله زی زی ها باشند طرف دیگرش شما هم قرار می گیرید . وقتی کیوان نیشاپوری که که درزندگی نام و اصلیتش را اظهار نمی توانست و توسط همین تازی صفتان به قتل رسید امروز او را در غرب بنام عمر خیام بزرگترین فیلسوف جهان می شناسند وسروده هایش را به چندین زبان بزرگ چاپ کرده و استفاده می کنند . همین میشود که میگویند :خر خود را بده به کراه و خودت بنشین به نیم راه
  وقتی کیوان ارجمند از خدا ج پرسش منطقی میکرد و میگفت :

  من بد کنم و تو بد مکافات دهی/ پس فرق میان من و تو چیست بگو؟

  و همین مطلب درباره همه قابل تطبیق است.

  آیا شما نمیدانید اینرا که وقتی مجاهدین مانند سگ های درنده بجان مردم افتادند آمریکا افغانستان را رها کرد و پاکستان با نقشه شیخان تازی توانست بی هویت ترین آدمنها های ماقبل التاریخ را بر افغانستان حاکم کنند و امارات بسازند .

  حتی طالبان به پوست کردن مردم شروع کرد و همة فرهنگ و تاریخ را ازبین بردند و میخواستند یک کشور عربی بازبان عربی به جود بیآورند.

  و همة این جنگ سالاران که همدیگر را پوست می کردند فرار کردند . وهیچ امیدی باقی نمانده بودکه افغانستان برای همیشه هویتش را مانند مصر ازدست بدهد. ولی همین کرزی بود که توانست با همان زیرکی اش با استفاده از قدرت همین غربیان طالبان را باداران عربش و اسامه بن لادن شوی دختر ملا عمر بی ننگ کور احمق را مثل سگ ها از افغانستان چخ کند و امروز هم با همان هوشیاری توانسته پای همه را درین قضیه بند بسازدو ملیونها ملیون دالر سرازیر افغانستان شود. مگر غربیان عاشق چشم و ابروی مردم افغانستان هستند که جان و پول شان برای خوشبختی ما مصرف کنند بلکه درینجا سیاست همان تیم کرزی است که توانستد یکبار بطور منطقی پاسخ استعمار تاریخ را به آنها بدهد . اما افسوس که مردم ما مردم نیستند یا هزاره هستند یا پشتون یا ازبک یا شیعه یا سنی و غیره و غیره و وقتی هیچ مضمون نداشتند همدیگر را مضمون می سازند و ازین پوسته جهل که تاریخ ما را در خرافات عرب سوسمارخور که سر خدا هم کلاه می گزارند و خداوند را به یک موجود که در یک خانه چند متری جای میشود و کرایه خانه اش را هم چوروچپاوول همین حاجیان چند زنه در جیب شیخ شراب خور و زبان و قمارباز و شریم آمریکا و انگلیس میریزند و ما در خواب پنبه دانه خواب می بینیم

  بعداز 1400 سال از سپری شدن اسلام عزیز این وضع و روز مردم ماست .
  تلاش دانه در خاشاک اصیل ترین مسلمان همین طالبان و اسامه بن لادن است چون که مطابق قرآن عمل می دکنند و به منطق عقیده ندارند جز مردم کشتن به اساس این آیه :
  ولاتحسبن الذين قتلو في سبيل الله امواتا بل أحياء عند ربهم يرزقون

  البته دری زبان و قزلباش هستم و میدانید که همین قزلباشان با تمام استعداد ببرای افغانستان هویت تاریخی وفرهنگی و تمدن داده اند و هیچ وقت ما نژاد پرست نبودیم و همین زبان ما وسیله افهام و تفهیم بین اقوام است و من چرا برای کرزی ارادت دارم گفتم او قوم پرست و زبان پرست و نژاد پرست نیست و لی عینکهای تبعیض شما او را آنچنان می بیند .و اگر عقیده به سیکیولاریزم می داشتید ازین پوستک بیرون می آمدید تقلید زی زی ها را نمی کردید. مشکای نبود.

  بیت بیدل بزرگ در همین باره :

  نبری گمان که مفتی به خدا رسیده باشی/ تو زخود نرفته بیرون به کجا رسیده باشی

  نگة جهان نوردی قدمی زخود بیرون آ / تو زخود اگر گذشتی همه جا رسیده باشی.
  http://video.google.com/videop...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس