صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از کابل به فراه

از کابل به فراه

متأسفانه دولت نه تنها فراه رامثل سایر ولایات به فراموشی سپرده بلکه اشخاصی را فرستاده اند که در قاموس و فرهنگ شان منافع ملی وجود ندارد. پول حاکم در بازار فراه تومان است مثل خوست که در آنجا کلدار می باشد.
داکتر رمضان بشردوست
پنج شنبه 6 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز چهار شنبه 7 اسد 1388 قرار بود که ساعت 7 صبح طیاره به سوی فراه پرواز کند. اما تَیر طیاره پنچر شده بود و انجنیران پیش چشم ما از یک طیاره دیگر تیرش را کشید و به این طیاره انداختند. ساعت 9 طیاره پرواز کرد نزدیک ساعت 10:40 در میدان هوائی فراه نشست که یک میدان نظامی خارج از شهر است که در آن تکسی وجود ندارد.

کمپاین خود را از ریاست رادیو و تلویزیون شروع کردم. در آنجا یک کنفرانس مطبوعاتی داشتم بعد از آن به بازار فراه کمپاین را منتقل کردم.

فراه میتواند گدام افغانستان یا منطقه باشد اما متأسفانه به فراموشی کامل سپرده شده : 90% زمین هموار ، خاک غنی و جوان دارد. سال گذشته انار آن درجه اول را کسب کرده بود. و همچنان دارای انگور،بادرنگ ... خوب می باشد.

امکانات وسیع ساختن بند ذخیره آب را دارد بخصوص در بالابلوک مکانی که چندی قبل بمباران امریکا به قیمت از دست رفتن ده ها تن از زنان و اطفال تمام شده بود.

قرار بود که در بالا بلوک در زمان داود خان بند بخش آباد ساخته شود، سروی هم شده بود و بودجه آنرا کویت به عهده گرفته بود اما بعد به فراموشی سپرده شد.

حتی مرکز فراه برق جنراتوری دولتی هم ندارد. فقط برق جنراتوری شخصی با قیمت گزاف ( کیلوات 40 افغانی بقول یکی از اهالی) وجود دارد. آب فراه رود به ایران سرازیر میشود.
متأسفانه دولت نه تنها فراه رامثل سایر ولایات به فراموشی سپرده بلکه اشخاصی را فرستاده اند که در قاموس و فرهنگ شان منافع ملی وجود ندارد. پول حاکم در بازار فراه تومان است
مثل خوست که در آنجا کلدار می باشد.

من از چشم خود دیدم که اهالی فراه مثل اهالی خوست مثل سایر اهالی ولایات افغانستان مردم بسیار وطندوست می باشند اما متأسفانه بی کفایتی و حتی خیانت مقامات دولتی و ولایتی باعث شده است که پول کشورهای همسایه و بیگانه در بازار این ولایات تسلط کامل پیداکند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • اكرما مردم افغانستان اين بختكى را بيداكنيم و به اين شخصيت عارى ازهمه تعلق واغراض راى بدهيم.درحقيقت ما خودرا از عزاب قوم برستى وقبيله برستى دوشمنى وعداوت خلاص ميكنيم.برادران هزاره قوم برست و قبيله برست نيستند و تعصب هم ندارند.عقدهيي هم نيستند اين همه نسل كشىها قتل عامها درهمين جندسال قبل طالبان درمزارشريف دوازده هزار از برادران هزاره جمع و به قتل رسانيدند.هزاره ها حتى يادهم نميكنند.همه را به خداى باك ميسبارند.همين كشتمند 9 سال هزاره صدراعظم بود سه نفر هزاره را مكرويان نداده است .در هاليكه توضيع مكرويان ها بقلم كشتمند بود.شما يك قوم كشتمند را نديده ايد كه از كشتمند غير قانونى جيزى بدست اورده باشد.هزاره ها هميشه در جستجوى حق ومستحق هستند.امروز همين داكتر بشردوست براى ماوشما يك جانس است شايد يك زينه است تاما از جاه بدبينى بددلى عقبمانى بى ملتى بيرون براييم.اخر انسانيت ما تحت سوال است.طالبان به جهانيان از مردم افغانستان يك ترسيمى دادند كه سراسر وحشى كويا اينجا كله هاى انسانماها زنكى ميكنند.هرجه كه ما بكوييم كه انها باكستانى هستند جايي را نميكيرد.بكزار كه شخصيت بزرك همان سنك اول را راست بكزارد.به هرصورت ديكران همه مانند سابق هستند كه ما سالهاست ازان زجر كشيده ايم.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس