صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از مزار شریف به جوزجان

از مزار شریف به جوزجان

در خود شبرغان مدت سه سال میشود که جریان گاز در نلها بسوی خانه ها قطع شده است اما بقول اهالی میتر آن همچنان فعال بود و هر ماه مقدار پولی بالائی به اصطلاح مشتری چارچ میشد بدون اینکه گاز به آنها داده شود. تعداد از اهالی برای اعتراض به این وضع نلها را کندند و دور انداختند. چندین کمپنی ، چندین بار آمده و به اصطلاح سروی کرده تا دوباره از گاز شبرغان استفاده شود اما بدون نتیجه.
داکتر رمضان بشردوست
دوشنبه 17 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کاروان کمپاین ریاست جمهوری مرد علم و عمل نزدیک ساعت 9 صبح چهارشنبه 14 اسد 1388 مطابق به, 2009 August, 5 وارد شبرغان شد. بعد از صرف چای در یک سماوار و نصب خیمه کمپاین ریاست جمهوری در پارک شاروالی از ریاست رادیو و تلویزیون ملی جوزجان دیدن کردم که کارمندان آن با هزاران مشکل دچار هستند. بعد از دیدن رادیو و تلویزیون ملی، از رادیو ارمغان و رادیو آئینه که هر دو خصوصی هستند دیدن کردم.

برق شبرغان، برق وارداتی از ترکمنستان می باشد در حالیکه دریای آمو در کنار آن قرار دارد.
نام شبرغان در اذهان عامه مردم افغانستان با گاز آن گره خورده است اما متأسفانه با همه گاز سرشار خود شهر از آن محروم است در حالیکه این گاز میتواند قسمتی عمده مشکلات مردم افغانستان را در این بخش حل کند.

در خود شبرغان مدت سه سال میشود که جریان گاز در نلها بسوی خانه ها قطع شده است اما بقول اهالی میتر آن همچنان فعال بود و هر ماه مقدار پولی بالائی به اصطلاح مشتری چارچ میشد بدون اینکه گاز به آنها داده شود.

تعداد از اهالی برای اعتراض به این وضع نلها را کندند و دور انداختند.

چندین کمپنی ، چندین بار آمده و به اصطلاح سروی کرده تا دوباره از گاز شبرغان استفاده شود اما بدون نتیجه.

بعد از سخنرانی در پارک، من فکر کردم که کمپاین ریاست جمهوری سخنرانی در پارک شاروالی به پایان رسیده است. اما چنین نبوده بعد از سخنرانی موتر کمپاین ( کرزی کوچ ) در شهر در حال گردش بود که در مقابل دروازه یک سرای متوقف کرد چون اهالی کارت و پوستر تبلغاتی میخواستند. یک جوان از سرای بیرون شد و من را دعوت به نان شب کرد و در ضمن خود را مسؤل شبکه تلویزیونی جهان نما معرفی کرد. قبل از نان شب، کلیپ انتخاباتی من را که بیش از 70 دقیقه است بطور رایگان برای بینینده گان شبکه خود منتشر کرد و بعد از نان شب ( نان و خربوزه ) پیام مستقیم من را در حدود نیم ساعت بطور زنده به بیننده گان شبکه کیبلی خود پخش کرد.

کمپاین ریاست جمهوری در جوزجان در واقع نزدیک ساعت 11 شب تمام شد.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به تمام دوستانیکه چیزفهم هستند و در داخل افغانستان

  این یکی از بهترین فرصت هاییست برای نجات افغانستان و تمام مردم رنج دیده ی آن. به داکتر بشردوست رای دهید تا با وجدان راحت و خیال آسوده زندگی بتوانید. دیگران را دهه هاست که تجربه میکنیم. آنها همه یکسان اند. همه به منافع شخصی، قومی، مذهبی، لسانی و منطقوئ خود میاندیشند.

  خصوصاً خطاب به هموطنان پشتون خود مینویسم که ای هموطنان رنج کشیده و "ای قربانیان اصلئ جنگ" (به گفته داکتر بشردوست)!

  اگر میخواهید از آتش جنگ و بدبختی نجات یابید به این فرزند وطن از قوم رنج کشیده ی هزاره رای دهید که درد شما را با تمام پوست و گوشت درک کرده است و از جانب دیگر میداند که عدالت اسلامی و مساوات در پیشگاه قانون اساسی یعنی چه؟

  رهبران شما بار ها شما را فروخته و در فتنه ی جنگ و بدبختی رها نموده اند، بیایید و برای بار اول پس از 250 سال به دور از احساسات و با پیروی از عقل و منطق به این ناجئ افغانستان و همه ساکنین آن رای دهید تا طعم شیرین عدالت را برای نخستین بار بچشید.

  و خطاب به تمامئ هموطنان عزیز از تاجک تا به هزاره و ازبک و ترکمن و نورستانی و پشه یی و بلوچ و ایماق و پشتون و سِک و مابقئ عزیزانیکه از قید قلم افتاده اند!

  به بشردوست رای دهید که یگانه انسان در رده ی رهبریست با مفکوره ی فراقومی، فرازبانی، فرا مذهبی و فرا منطقوی.

  بشردوست به یقین تحفه ییست از جانب پروردگار عالم در این آشفته بازار چور و چپاول توسط زورگویان و ناموس فروشان.

  بشردوست نه تنها تحفه ی الهیست بلکه صدای توده های خاموش و رنج کشیده است که برای قرن های متمادی در حسرت داشتن یک رهبر عادل، صادق، عالم، پُر تلاش و کوشا زیسته اند اما هرگز به آن نرسیده اند.

  بشردوست همان فرصت طلاییست که خاک پایش بر تر و بالاتر از علم و دانش اشرف غنی احمدزی و مکر عبدالله عبدالله است. حامد کرزی که بدون شک امتحانش را داده و هرگز قابل مقایسه حتی با خاک پای بشردوست نیست.

  اینها را گفتم به علت اینکه وقت بسیار محدود است و پشیمانی سودی نخواهد داشت چونکه تا 4 سال دیگر شاید دیگر بشردوستی در میان ما نباشد چرا که انسان های خوب را زود تر میکشند و از بین میبرند.

  به واقعیت که بشردوست مرد عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلم و عمـــــــــــــــــــــــــــــــــــل است.

  بدبختانه مردم خارج از افغانستان نمیتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند وگرنه بشردوست به یقین که برنده میشد باآنکه رای مردم بعلت مداخلات خارجی ها نمیتواند تأیین کننده باشد.

  خطاب به مرد علم و عمل آقای داکتر بشردوست یا نلسن ماندیلا و مهاتما گاندئ افغانستان!

  ما بجز دعای خیر دیگر چیزی نداریم تا به پایت بریزیم اما بدانید که خواست و دعای مردم تغیر دهندۀ تقدیر خواهد بود.

  دست خداوند ج همیشه با تو باد که عدلت مشابه عدل علی ع است. شما نه تنها افتخار هزاره ها میباشید، بلکه افتخار تمام افراد آگاه و باوجدان افغانستان از همه اقوام هستید.

  هزاره ها دیگر نیازی به رهبران جانی و بی وجدان چون محقق و خلیلی ندارند. آنها به تاریخ پیوستند و در کنار سایر رهبران خاین افغانستان از عبدالرحمن الی ملاعمر به بدی یاد خواهند شد.

  مناظره ی تاریخئ تانرا با کرزی و احمدزی در تلویزیون وزارت اطلاعات (عبدالشکم خرم) دیدم. واقعاً که حماسه آفریدید در آنجاییکه گفتید، "رئیس جمهور آینده ی افغانستان نباید سرش نزد دیگران خم باشد"!

  واقعاً بجا و پخته فرمودید. این حرف را خائنین به شکل رو در رو شنیدند و لرزه بر اندامشان افتاد. کرزی، احمدزی و عبدالله هرسه در نزد خارجی ها سر خم اند. مابقئ نامزد ها که سیاهئ لشکر اند و به درد ننه ی خود میخورند و اصلاً ارزش بحث و یاد کردن را ندارند.

  افسوس و صد افسوس که نطاق برنامه، بعلت تعصب و خودخواهی بار ها شما را آقای بشردوست خطاب نمود در حالیکه احمدزی را همواره (داکتر) میگفت با آنکه همه میدانند لقب دکترا را شما نه از عبدالشکم خرم ویا آن نطاق بلکه از معتبر ترین دانشگاه جهان در فرانسه بدست آورده اید.

  خدا یار و مددگارت و برای جامعه ی آگاه و رنج کشیده افغانستان شما قبل از اعلان نتیجه انتخابات توسط غربی ها، رئیس جمهور هستید! مبارک است انشاالله!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس