صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > از سرپل به فاریاب

از سرپل به فاریاب

صبح روز چهارشنبه کمپاین را از یکی از ولسوالی های فاریاب مشهور به جمعه بازار شروع کردم چون روز جمعه روز بازار ولسوالی است و اهالی ولسوالی از قریه جات برای خرید و فروش به مرکز ولسوالی می آیند. بعد از ولسوالی جمعه بازار وارد ولسوالی المار شدم، بعد به قیصار رسیدم. نماز جمعه را در مسجد جامع ولسوالی قیصار ولایت فاریاب ادا کردم.
داکتر رمضان بشردوست
دوشنبه 17 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز پنجشنبه 15 اسد 1388 مطابق Aguust , 6 , 2009 کاروان کمپاین ریاست جمهوری مرد علم و عمل از سرپل نزدیک ساعت 7 شب وارد فاریاب شد. بعد از نصب خیمه کمپاین ریاست جمهوری، ملاقات با اهالی میمنه ، مرکز فاریاب ، در پارک شاروالی شروع شد. اهالی که برای تفریح در پارک آمده بودند اطراف خیمه جمع شدند. صبح روز چهارشنبه کمپاین را از یکی از ولسوالی های فاریاب مشهور به جمعه بازار شروع کردم چون روز جمعه روز بازار ولسوالی است و اهالی ولسوالی از قریه جات برای خرید و فروش به مرکز ولسوالی می آیند. بعد از ولسوالی جمعه بازار وارد ولسوالی المار شدم، بعد به قیصار رسیدم. نماز جمعه را در مسجد جامع ولسوالی قیصار ولایت فاریاب ادا کردم.

مسجد جامع ولسوالی قیصار خودش نمونه اینست که دولت جمهوری اسلامی افغانستان از اسلامی فقط نامش را دارد.

بدلیل اینکه دولت جمهوری اسلامی هیچگونه توجه به مدارس و مساجد نمیکند. مسجد قیصار مدت چهار سال میشود که از کمک اهالی قیصار در حال ساخته شدن است اما هنوز دروازه و پنجره ندارد ، حتی یک فرش پلاستیکی ندارد هر قیصاری برای نماز خواندن با جای نماز یا پتو خود می آید با دیدن این حالت احساس درد و قهر بر من غلبه کرده بود.

بعد از تجزیه و تحلیل تاریخ سیاسی افغانستان و حتی کشور های اسلامی نتیجه گیری من این است که بعد از صدر اسلام در تمام کشورهای اسلامی و بخصوص درافغانستان همیشه اسلام سیاسی وجود داشته نه سیاست اسلامی. تمام هدف من اینست که سیاست اسلامی در محور و مرکز قرار گیرد نه اسلام سیاسی که بنام آن هر کس و ناکس روزی صاحب نام ، نان و نشان شد. بعد از ظهر روز جمعه در بازار میمنه کمپاین را شروع کردم و ساعت 6 بجه در پارک شاروالی صحبتی داشتم که مورد استقبال گرم اهالی شریف فاریاب قرار گرفت.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • .
  داکتر بشر دوست
  هزاره ی خرمندی است که جایگاه ملی و توده ای مستحکمی دارد و
  او تنها کاندیدایی است که با عبور از مرزهای لسانی و قومی و مذهبی و منطقوی و قشری برای خود هوادارانی دارد که بدون ادعا و مدعا برایش تلاش می‌کنند

  به اميد پيروزی
  داکتر محترم بشر دوست

  www.jawanan.ning.com

  .

 • aqaye bashar dost salam, aziz hamwatanam, eenke barenda shawi ya na mohem neest, anche ke mohem ast een ast ke bade een hama safar haye door wa daraz hade aqal az halate mellate khod agah shodi wa agar ehyanan bade entakhabat bakht yari kard wa wa shana hayat az bare masoleyate mostaqeem khali mand pas chi behtar ke yad dasht haye een hama safar haye khodra montasher koni wa dar shora ba estenade een yad dasht ha zamenaye baz saziye bonyadi dar keshawar mosayed sazi ,khoda jan ba to bad ya hooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
  tareq

 • امید اصلی مردم فقط داکتر بشردوست است. با توکل به خدا همراه فامیل به داکتر بشردوست رای میدهم.

 • به تمام دوستانیکه چیزفهم هستند و در داخل افغانستان

  این یکی از بهترین فرصت هاییست برای نجات افغانستان و تمام مردم رنج دیده ی آن. به داکتر بشردوست رای دهید تا با وجدان راحت و خیال آسوده زندگی بتوانید. دیگران را دهه هاست که تجربه میکنیم. آنها همه یکسان اند. همه به منافع شخصی، قومی، مذهبی، لسانی و منطقوئ خود میاندیشند.

  خصوصاً خطاب به هموطنان پشتون خود مینویسم که ای هموطنان رنج کشیده و "ای قربانیان اصلئ جنگ" (به گفته داکتر بشردوست)!

  اگر میخواهید از آتش جنگ و بدبختی نجات یابید به این فرزند وطن از قوم رنج کشیده ی هزاره رای دهید که درد شما را با تمام پوست و گوشت درک کرده است و از جانب دیگر میداند که عدالت اسلامی و مساوات در پیشگاه قانون اساسی یعنی چه؟

  رهبران شما بار ها شما را فروخته و در فتنه ی جنگ و بدبختی رها نموده اند، بیایید و برای بار اول پس از 250 سال به دور از احساسات و با پیروی از عقل و منطق به این ناجئ افغانستان و همه ساکنین آن رای دهید تا طعم شیرین عدالت را برای نخستین بار بچشید.

  و خطاب به تمامئ هموطنان عزیز از تاجک تا به هزاره و ازبک و ترکمن و نورستانی و پشه یی و بلوچ و ایماق و پشتون و سِک و مابقئ عزیزانیکه از قید قلم افتاده اند!

  به بشردوست رای دهید که یگانه انسان در رده ی رهبریست با مفکوره ی فراقومی، فرازبانی، فرا مذهبی و فرا منطقوی.

  بشردوست به یقین تحفه ییست از جانب پروردگار عالم در این آشفته بازار چور و چپاول توسط زورگویان و ناموس فروشان.

  بشردوست نه تنها تحفه ی الهیست بلکه صدای توده های خاموش و رنج کشیده است که برای قرن های متمادی در حسرت داشتن یک رهبر عادل، صادق، عالم، پُر تلاش و کوشا زیسته اند اما هرگز به آن نرسیده اند.

  بشردوست همان فرصت طلاییست که خاک پایش بر تر و بالاتر از علم و دانش اشرف غنی احمدزی و مکر عبدالله عبدالله است. حامد کرزی که بدون شک امتحانش را داده و هرگز قابل مقایسه حتی با خاک پای بشردوست نیست.

  اینها را گفتم به علت اینکه وقت بسیار محدود است و پشیمانی سودی نخواهد داشت چونکه تا 4 سال دیگر شاید دیگر بشردوستی در میان ما نباشد چرا که انسان های خوب را زود تر میکشند و از بین میبرند.

  به واقعیت که بشردوست مرد عــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلم و عمـــــــــــــــــــــــــــــــــــل است.

  بدبختانه مردم خارج از افغانستان نمیتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند وگرنه بشردوست به یقین که برنده میشد باآنکه رای مردم بعلت مداخلات خارجی ها نمیتواند تأیین کننده باشد.

  خطاب به مرد علم و عمل آقای داکتر بشردوست یا نلسن ماندیلا و مهاتما گاندئ افغانستان!

  ما بجز دعای خیر دیگر چیزی نداریم تا به پایت بریزیم اما بدانید که خواست و دعای مردم تغیر دهندۀ تقدیر خواهد بود. 

  دست خداوند ج همیشه با تو باد که عدلت مشابه عدل علی ع است. شما نه تنها افتخار هزاره ها میباشید، بلکه افتخار تمام افراد آگاه و باوجدان افغانستان از همه اقوام هستید.

  هزاره ها دیگر نیازی به رهبران جانی و بی وجدان چون محقق و خلیلی ندارند. آنها به تاریخ پیوستند و در کنار سایر رهبران خاین افغانستان از عبدالرحمن الی ملاعمر به بدی یاد خواهند شد.

  مناظره ی تاریخئ تانرا با کرزی و احمدزی در تلویزیون وزارت اطلاعات (عبدالشکم خرم) دیدم. واقعاً که حماسه آفریدید در آنجاییکه گفتید، "رئیس جمهور آینده ی افغانستان نباید سرش نزد دیگران خم باشد"!

  واقعاً بجا و پخته فرمودید. این حرف را خائنین به شکل رو در رو شنیدند و لرزه بر اندامشان افتاد. کرزی، احمدزی و عبدالله هرسه در نزد خارجی ها سر خم اند. مابقئ نامزد ها که سیاهئ لشکر اند و به درد ننه ی خود میخورند و اصلاً ارزش بحث و یاد کردن را ندارند.

  افسوس و صد افسوس که نطاق برنامه، بعلت تعصب و خودخواهی بار ها شما را آقای بشردوست خطاب نمود در حالیکه احمدزی را همواره (داکتر) میگفت با آنکه همه میدانند لقب دکترا را شما نه از عبدالشکم خرم ویا آن نطاق بلکه از معتبر ترین دانشگاه جهان در فرانسه بدست آورده اید.

  خدا یار و مددگارت و برای جامعه ی آگاه و رنج کشیده افغانستان شما قبل از اعلان نتیجه انتخابات توسط غربی ها، رئیس جمهور هستید! مبارک است انشاالله!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس