صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > اسناد و قوانين > برنامه «حقیقت» در مورد حقایق جنایات جنگی در افغانستان

برنامه «حقیقت» در مورد حقایق جنایات جنگی در افغانستان

نسیم ندیم
سه شنبه 17 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

برنامه «حقیقت» تلویزیون آریانا به گردانندگی آقای نصیر فیاض، به تاریخ ۱۶ جولای ۲۰۰۷ روی جنایتکاران جنگی و جنایاتی که در افغانستان طی سه دهه اخیر جریان داشته اند برنامه جالبی تهیه دیده بود که من دراینجا فلم آنرا در اختیار هموطنان قرار میدهم. مخصوصا بخش گفتگو با صدیق چکری از هر نظر دیدنی‌ست.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ما اگر در این مورد و جنایتکاران جنگی نظر بدهیم بعد از گذشت چند دقیقه سانسور میشود.

  آقای میر هزار لطفا ً به ما بگوهید که این شما هستید که سانسور میکنید یا که بعد از بازداشت شدن شما دیگر آن میرهزار آزاد خیال نیستید ؟

  • وقتی سخنان چکری خاین و جانی را به کلمات عام فهم تر بیان کنیم چنین میشود:

   «ما درست است که هزاران تن را کشتیم و نابود کردیم اما همانگونه که روزانه انسانها آزاد اند که هرقدر مگس و شپش و پشه و ... را نابود کنند و کسی علیه شان اقامه دعوا نداشته باشد پس ما هم این حق را داشتیم که دهها هزار تن را از تیغ بگذرانیم.

   و وقتی جناح و گاندی قهرمان خوانده شوند، شما هم ما را قهرمان بنامید و مدال های قهرمانی در قتل و کشتار را به گردن ما بیاویزید.

   ما "سوشل وار" کردیم که در سوشل وار ها کشتن و قتل و هرگونه بیشرافتی و تجاوز و دزدی و ویرانی آزاد است، پس ما هم ازهرگونه تعقیب قانونی معاف هستیم.

   و ثانیا این خارجی ها بودند که ما را به جان هم انداخت و برای ما پول و اسلحه داد که همدیگر را بکشیم، بنا گناه ما بیچاره ها نیست گناه اصلی از خارجی هاست!! اگر کسی میگوید که نه ما عامل آن هستیم لطف کنند سند بیاورند که ما در کجا فابریکه اسلحه سازی داشتیم؟ در کجا ماشین چاپ پول داشتیم که به مصرف برسانیم؟

   ما احمق و کودن و بی کله و بی‌غیرت و بی‌وطن و وطنفروش بودیم و خارجی ها "مثل پرزه" از ما استفاده کرد. حال شما نباید ما را محاکمه کنید بلکه خارجی ها را بخاطر آن قتل ها محاکمه کنید که اولا ما را به جنگ انداخت و ثانیا در آن زمان از این جنگ های ما احساس خوشی کردند و هیچ کوشش نکردند که نقش خلاصگیر را داشته باشند.»

   اینست منطق یک جمعیتی - شورای نظاری!

  • ba salam ba hama, een barnama ba joz harf haye chakari wa adalate enteqali gap haye degar ham dasht , chera azizan faqat ba yak ja chaspeda and wa baqi mataleb ra az nazar dooor dashta and , man feker mekonam ke dar een ashofta bazar harkase dar fekre sadaye khodash hast .

  • سلام به جناب محترم پرتو صاحب!
   از اينكه نظر شما را در باره صديق چكري نوشته بوديد بايد بگويم كه بسيار بسيار جالب بود و اين جالبيت مطلب را درست فهماندن كلمات چكري براي مردم افغانستان بود كه بيان كرده ايد. مي خواهم بگويم كه اين بي سواد چه گفته در ميزهاي مدور و يا در باره افغانستان نظر مي دهد. اينها كساني است كه دست شان به خون اين ملت بيچاره آغشته بود و است و خواهد بود. جالب اينجاست وقتي بگويي كه شما جنايت كرده ايد در جواب مي گويند كه اسناد و يا مدرك داريد در اين باره. اصلاً نمي شرمند كه به سنگ و چوب اين ملت معلوم است كه جنايت كرده اند و جنايتكار جنگي گفته مي شود.
   باز هم آقاي پرتو پيروز و مؤفق باشيد
   اكمل عازم از كابل

 • در وبلاگ عشق و آزادی از مطلبی در مورد برنامه ی حقیقت دیدن نمایید. برنامه ی حقیقت واقعاً ستودنی و قابل قدر بود.

  آنلاین : "حقیقت" میدان را برد!

 • بلی این آقای چکری با این منطق جنایتکارانه هیچ فرقی از جنایتکاران هم کیش خود ندارد. او مسببین جنگهای داخلی در افغانستان را پرزه های خارجی خطاب کرده ولی با وصف تایید جنایات هولناک ، برایشان عفو عمومی میخواهد. ولی طوریکه دختر شجاع وطن ملالی جویا میگوید این آقایان چون چکری نه تنها که عفو عمومی برای خود میخواهند بلکه هم میخواهند که مانند خائین ملی و قاتل حرفوی مسعود، به نام قهرمانان ملی یاد شوند تا هیچ کس دیگر صفحات سیاه جنایات شانرا نتواند باز کند.

  • قبر های جمعی در دشت چمتله کابل تازه ترین سند جنایات دو دهه اخیر است. با پیدا شدن این قبرهای جمعی از همه بیشتر جنایتکاران دوره مجاهدین اولا فوری آنرا متعلق به دورن مزدوران روس خواندند و بعد تب لرزه فرا گرفته و پولیس و مقامات دولتی را تهدید میکنند که خاموش اختیار کنند چون میدانند که با تحقیقات بیشتر کشف خواهد شد که این محصول جنایات خود شان است و نه دوران روسها.

   بر اساس اولین شواهد و تحقیقات معلوم میشود که عمر این قبرها آنقدر دیرینه نیست که به دوران روسها برسد و ثانیا چون در جریان جنگهای کابل شورای نظار و سیاف در این مناطق پایگاه داشته، به احتمال قوی این کشته شده ها مردم بیگناهی اند که بوسیله ایندو باند قاتل و تروریست آنچنان وحشیانه به قتل رسیده اند.

   آنلاین : فلم: سندی تازه از جنایات جنگی در افغانستان

  • چکری پلید بخاطری که خود را چیزدان و انگلیسی دادن نمایش دهد در جریان مصاحبه کلمات انگلیسی میپراند. و بار بار Transaction Justice میگوید که منظورش «عدالت انتقالی» است اما بیچاره نمیداند که Transaction معامله معنی میدهند که در تجارت مورد استفاده دارد در حالیکه ترجمه درست «عدالت انتقالی» به انگلسیی Transitional Justice میشود!!

 • برنامه حقیقت برنامه جالب ودیدنی است، ولی ببینید. جنایتکارهای جنگی را هیچ کسی محاکمه نمی تواند چون قربانیان جنک همه اسپندی وگدا وبیکار استند. حتی پول ندارند، که سوار موتر شوند. این جنایتکاران جنگی طرف معامله با امریکایی ها وسایر قدرت مندان استند.
  من بیچاره میدانم، شماری زیادی ازسرمایه داران فـــغانستانی ما خدمت گاران وباج گذاران جنایت کاران جنگی استند. هر کس در خدمت قدرت است درزمان ممکن چیزی وکسی بنام خداهم حمایت گر جنایت کاران جنگی درتاریخ بشری باشد.

  بی باور استم چون هیچ منبع برای شیندن صدای قربانیان سراغ ندارم.

  • دوست عزیز تشکر از این که این برنامه دیدنی ره در دسترس گذاشتید
   اگر لطف کنید بقیه برنامه ره که مسلما در روزهای بعدی نشر خواهد شد، در اینجا بگذارید کاری بزرگی خواهید کرد.

   تشکر

  • دوستان که خارج از کشور هستند و به تلوزیون اریانا دسترسی ندارند میتوانند انراو سایر تلوزیون های فارسی زبان را بصورت انلان در لینک زیرین تماشا کنند.

   آنلاین : www.pamtv.us

  • برادر محترم تشکر از مشوره شما که دراین حرثه شما لطف نموده در اینده فقط در فکر مسولیت های خود باشید نه در فکر برنامه های دیگرکه مطابقت به شما نمنوده و کوشش کنید که در رابطه به خود فکر کنید درست است که عضو کشور بوده ولیکن سخنان بی مورد خود را با خود نگهدارید و نه کابل پرس? کدام سایت است که تمام روز برنامه های دلخوای شمارا به نشربرساند تشکر ازشما

 • تمام جناح ها در افغانستا،برابر است که افرادملکی بوده اند یا نظامی،به نحوی از انحا در جنگهای که نمیتوانم آنرا جنگ داخلی خطاب کنم، دخیل بوده اند. پیشنهاد من این است اگر واقعاًجامعه جهانی برای تامین عدالت در افغانستان کمر بسته است، اولاً باید مسببین این جنگها را که کشور های همسایه مان مانند، پاکستان، ایران، روسیه،هندوستان و کشور های ذیدخل در افغانستان مانند آمریکا، کشور شاهی سعودی و انگلیس، میباشند به پایه عدالت بکشاند. زیرا تمام کشور های یاد شده ماشین جنگی گروهای متخاصم را در افغانستان با کمک های مالی و تخنیکی خویش به پیش می بردنند.به این مفهوم نیست که متهمین به جنایات جنکی بخشوده شوند. باید همه اینها با باداران شان در یک دادگاه بین المللی از کرده ها خود حساب دهند. اینها برعلاوه ازینکه هزاران تن از پیروان خویش را به برتگاه مرگ سوق دادند، هزاران مخالفین خویش را تحت اسمای مختلف نیز به حلقوم مرگ کشانیدند. افسوس میکنم که عده هنوز هم از کلمه مبارک جهاد نام می برند و کرده ها خویش را زیر این کلمه مبارک جهاد می پوشانند... قیام اینها مگر این نه بود که جامعه رو به فساد کشیده است باید جهاد کرد....حجاب مراعت نمی شود باید جهاد کرد... شراب نوشیده میشود باید جهاد کرد... حکومت دست نشانده است باید جهاد کرد... و صدها شعار های کاذب دیگر ما می بینم که جامعه ما حتی از زمان اوج قدرت نظام کمونستی کرد هم در فسادهای اخلاقی و اجتماعی غرق است و لی این کسانیکه صحبت با شاه سابق(بابای ملت فعلی) را کفر تلقی میکردند امروز دستانش را به چشم می کشند خودر ابه نشانه تعظیم در برابرش خم میکنند...صحبت و مصالحه را با روس و حکومت دست نشانده اش در کابل کفر تلقی میکردندولی ایمروز سفیر امریکا امام و سفارت امریکا قبله شان گشته است... این هابا صدا و سیما های کاذب ملت افغانستا را به خاک و خون کشانیدن اسلام را بدنام کردند... همین بود خدا وند لازم نه دید که دیگر از کلمه جهاد و مجاهد استفاده سوء شود... مجاهد جنگ سالار شد... و جهاد هم مسمی به جنگ شد... ای وای بر این رهبر جهادی حتی از نام خود هم دفا کرد ه نمیتواند و از جهاد خود هم شرم سار است...}}

  • سلام به بزرگی آسمان...
   سر اینهمه گپ های جدی یک شوخی با آقای خاموش:
   هنوز تخلص ات خاموش بود که یک صفحه نوشتی اگر تخلص شما گویا میبود شاید سایت کابل پرس? جام میماند!!! :) :)

   دوستان مرا ببخشید (از شوخی!!)...البته حقیقت و صحبت روی جنایات جنگی بهیچوجهی نمیتواند توسط یک ارگان یا صفحه یا فرد پیگیری شود....
   من و تو باید ما شویم تا بتوانیم عاملان را به میز محاکمه دعوت نماییم.

   آقای میرهزار.....آرزو دارم هزار بار پایدار تر و سرشارتر از همیشه باشی.

 • ان روز دور نیست که افغان های که در حق شان ظلم شده و قربانی شده اند شاهد اجرای عدالت و اعدام یک یک این گرگان خون اشام خواهد بود. هر چند دیر اید اما درست اید.
  حفیظ کابل

 • دستان آقای فیاض را بخاطر تهیه یکچنین برنامه عالی و واقعبینانه و روشنگر میبوسم.

  باید تمامی روزنامه نگاران و نویسندگان و فلم سازان ما سکوت و ترس و بی‌تفاوتی را کنار گذاشته و بخاطر افشای جنایات و بربریت های جنایتکارانی که هم اکنون در قدرت تکیه زده اند، تلاش بخرج دهند.

  اگر همه برخیزیم و صدای خویش را بلند کنیم، دیوار سانسور و زورگویی میشکند و حقایق برملا میشوند که درینصورت اولین کارهایی بخاطر محاکمه جنایتکاران برداشته شده میتواند.

  تا وقتی جنایتکاران محاکمه نشوند و در قدرت حاکم باشند، هرگز صلح و ثبات و بهروزی را شاهد نخواهیم بود.

  • آقای چکری، چشمایته صدقه!
   نطاقی که میخواست از تو استنطاق کند،دلیل و منطق و سند ارائه نمیکرد، بلکه هی جنایت میگفت و هی جنایت و به روشنی تلاش داشت تا رهبران تنظیم ها را جنایتکار معرفی کرده نامش را عدالت بگذارد. نطاق مزدور جوابی نداشت که چرا عدالت و جنایت از زمان نادرخان و ظاهر خان آغاز و تا به امروز مورد تعقیب قرار نمیگیرد که تنها دوران مجاهدین را محکم گرفته اند. این ویدیو کلپپ سانسور شده بود و جاهایی که چکری منطق ودلیل قوی دارد گذاشته نمیشود.

   درپشت اینهمه قیل وقال شعله های مزدوربه خصوص بخش راوا و گروه داکتر فیض است که از کویتهء پاکستان مانند طالبان تمویل و تقویه میشوند. ورنه چرا مزدورک دیگرکه در تلویزیون آریانا تبصره میخواند تنها دورهء مجاهدین را زشت ترین دوره در تاریخ بشریت و تاریخ افغانستان میخواند؟ دلیل روشن است. آنها عدالت نی بلکه محاکمهء افراد به خصوص را خواهان اند. محاکمهء آنهایی را که پاکستان به خون شان تشنه است.

   استفاده از خون شهدا و مظلومیت مردم به مقاصد سیاسی خیانتی است چندین مرتبه بد تر از اصل جنایت. چرا که اگر جنایتکار آدم کشت، راوایی و شعله یی و تلویزیون آریانا ازخون شهدا و مظلومین در حهت کوبیدن رقبای سیاسی خود استفاده میکنند.

   من درگفتار چکری منطق میدیدم، شرافت میدیدم، عدالت پسندی میدیدم و دران مصلحت ملت و مردم دیده میشد.

   آفرین برچکری. درین روزگار که همه آستان قدرت کرزی را میبوسند و به نرخ روز نان میخورند، با متانت از حق دفاع کردن کار هرکسی نیست.

   من میدانم که پس از این پیام سگ های تعلیمی راوا به دشنام دادن و پارس کردن علیه این پیام آغاز میکنند. اما باکی نیست. میدانم که آنها منطق ندارند بلکه وظیفه دارند تا علیه مجاهدین به صورت عام و علیه مقاومتگران با افتخاری که در برابر طالب حنگیده اند،پارس کرده به حل عقده های خویش بپردازند و نان حلال کنند. آنها با عقده و با دشمنی حرف میزنند نه با منطق روشنفکرانه. پس از دشمن گله نیست.

   یک بار دیگر آفرین بر چکری. صد آفرین!

  • جناب چکری شناس!
   واقعآ به وجود شما افتخا ر میکنم که شنا خت خوب از دلقک چکری داری ، هما ن چکری که دیروز مردم را بقتل رساند و امروز شکم را چاق ساخته و از موقف قبلی و فعلی اش دفا ع میکند وای بر حا ل تو که فریب جنایتکارانی میخوری که تورا امروز مجبور ساخته اند تا در خانه های گلی زنده گی کنی و چیزی که باید روشن شود اینست که مردم ما با جهاد مخالف نیستند بلکه با آشوب گر های مثل چکری ، محقق ، سیاف ربا نی ،؛ گلبدین ، مزاری ، دوستم مسعود............ نفرین میفرستند ، شما از حالت آقا ی چکری آگاه هستید و میدانید که فعلآ دراثر دو په گری های شان چندین موتر شان در ولایت کابل متوقف است . اگر شما حاضر به کنار آمدن نیستید لطف نموده و موتر نفره ای رنگی را که از کسی به زور گرفته است در ولایت کابل ببینید و مثا ل ها ی دیگری از او شان موجود است .... کوشش کنید که حقیقت را دریابید .
   درود بر روان پا ک شهدا ی راه جهاد و مقاومت مردم افغانستان

  • از عیاران استالف هستی؟؟ حتما نواسه بچه سقاو بی سواد و دهاتی هستی. در باره هر جنایت این قربانیان ان چنایت و وجدان مردم است که قضاوت میکند نه یک تلویزیون. گروه سیاسی. اگر در حق تو هم جنایت در دوره صورت گرفته مینوانید که اقامه دعوا کنی. اما افتاب را نمیشود که با دو انگشت پنهان کرد همان طوری که وجدان مردم را نمیشود تغیر داد.
   حقیقت همیشه حقیقت است و نور است که شب و روز میتابد.

  • بلی، استالفی یا سقوی یا هم شورای نظاری یا جبههء متحد ملی... ما خود را میشناسیم و دشمنان خود را هم میشناسیم. این تاپه کاری ها نام گذاری ها دردی را دوا نمیکند و نه هم کسی به آن ارزشی قایل است. ازین حرف ها بگذرید، بسیار شد و بی فایده اند. بیایید به عقل و منطق مراجعه کنید و نه به پیشداوری.

   آیا چکری جنایت را محکوم نکرد؟ که کرد. ایا چکری از کدام جنایتکار دفاع کرد؟ که نگرد. آیا چکری برائت کدام جنایتکار را خواست؟ که نخواست.

   چکری وقوع جنایات را تایید کرد و پذیرفت. چکری محاکمهء جنایتکاران را نیز پذیرفت. اما چکری خواست تا جنایتکار را مشخص ساخته پس ازان به محکومیت آن رای داده شود واین رای را باید دادگاه بدهد نه احزاب سیاسی، نه افراد سیاسی مانند ملالی جویا، نه تلویزیون آریانا و نه شعله یی ها و راوایی ها...

   چکری میگوید که دروازهء دادگاه ها باز است. باید اشخاص و افراد متصرر بروند و علیه متهمین اقامهء دعوی کنند.

   وقتی نطاق مزدور که وظیفه داشت تا این مصاحبه را به منظور بهره برداری های سیاسی ترتیب بدهد، هی شله بود که کی پول و سلاح به گروه های مسلح میداد. این دعوی به جایی نمیرسد. مسالهء پیگیری یک موضوع عدلی کار یک نطاق و ژورنالیست نیست. پیدا کردن حقیقت ثبوت میخواهد.

   آفرین برچکری و بازهم آفرین بر او...

  • آقا یا خانم نویسنده!
   بچه سقاو که دیگر زنده نمی باشد سالها شد که پدرکلان ملعون شما اورا به شهادت رسانیده است و عیاران کوهدامن و شمالی هم که دیگر قدرتی و صلاحیتی ندارند و در سابق هم به مقایسه دیگران ضغیف بودند. پس لطف کرده بگو که چرا باز همی ترسیدی یا شرمیدی که حتی از معرفی نامت در مقابل یک عیار گریز نمودی.
   .......

  • با دیدن نوشته عیار خان لحظاتی مات و مبهوت شدم چون تصور نمیکردم که به این حد انسان تهی شده از شرافت و غیرت و انسانیت در کشور تارومار شده ام یافت شود.

   تنها کسی میتواند که از یک خونخوار و جلاد به این صورت تعریف و تمجید کند که زن و خواهرش را به وی به گرو گذاشته باشد.

  • آفرینت "عیار" بچیم، با چیزهاییکه در باره چکری گفتی بیخی به اصل گپ رسیدم که تمام عیار و به معنی واقعی کلمه بی‌قلب و بی‌مغز و بی‌وجدان هستی که اینطور دستان پرخون یک قصاب انسانها را میبوسی.

  • هموطن!
   دشنام نده. من هم میتوانم با همان کلمات از تو استقبال کنم. من از تو و امثال تو منطق و استدلال خواسته ام نه دشنام. من دشنام نداده ام که جواب من دشنام باشد.

   وقتی چکری را آدمکش میگویی و دستانش را به خون آغشته، باید بگویی که خون چه کسی؟ وقتی از تامین عدالت سخن میزنی باید ملامت اصلی را بیابی و ملامتش کنی نه این که هرکه را دلت خواست متهم کنی و به جرا برسانی. این نه عدالت بلکه ستمگریست. چکری خود میگوید که علیه هرکسی که دعوایی و جود دارد، باید به محکمه یی که این دعوا دران ثبت شده کشانده شود. پس وقتی چکری با دست آغشته به خون میخوانی باید ثابت بسازی که چکری دستش به خون چه کسی آلوده است.

   دیگر زمان "دزد گفتم ها و بربستم ها" گذشته است. اگر سند نیاری، استدلال نداشته باشی، چه ضمانتی داری که خود شما را نیز به همین اتهام نتوان درجایی نشاند که تو میخواهی چکری را بنشانی. چرا که ثبوت و منطق و دلیلی در کار نیست. هرکس میتواند مشتی از خون های ریخته شده را گرفته و به سروروی مخالف سیاسی خود بپاشد. اما این کار جز خرابی اوضاغ و معطل شدن عدالت چیز دیگری در قبال ندارد. این کار شغالی ساختن دوبارهء میدان را در قبال دارد. این کار بازهم ما را به سوی هرج و مرج میکشاند.

   آنهایی که وظیفه دارند تا کشور را به دور دیگری از دشمنی ها و بحران های سیاسی بکشانند، کاری ندارند جز دشنام دادن، اتهام بستن های بیمورد، راه اندازی هیاهو هایی از گونهء آنچه ملالی جویا و سایر شعله یی های مزدور و عقده مند دارند و گرم ساختن بازار انتقامجویی. اما آنهایی که میخواهند عدالت تامین گردد، به رویت قانون، ثبوت و دست آویز محکمه پسند به میدان می آیند. این کار باید از سوی متضررین اصلی صورت گیرد نه از سوی دسته های سیاسی یی که خود را ناخوانده وکیل مظلومین ساخته اند.

   من روز هاست که نوشته های پر از هیاهو، هوچی مآبانه و سیاسی آنهایی را میخوانم که کارشان تبلیغ و پروپاگند است اما درعین حال خود را روشنفکر هم مینامند... و روز هاست که مات و مبهوت مانده ام به این تعقل و خرد.

   صحبت چکری از هر حیث با موازین منطق و شریعت و قانون برابر بود. در برابر این خبرنگار موظف بود که به جای مصاحبه به استنتطاق روی آورده بود. بازهم آفرین چکری که با وجود تخلف خبرنگار از وظیفه اش بازهم با خونسردی و متانت به جوابش می پرداخت.

   آفرین بر چکری!

   باید افزود که دیدگاه من نسبت به چکری درین پیام، مبتنی بر همین مصاحبهء او میباشد. مرا با این که زمینی دارد و یا موتری و آنرا از چه راهی بدست آورده کاری نیست. چرا که بازهم ادعای زمین و موتر چکری ادعایی است از سوی یک آدم "سوم جاگاه" و آدمی که ربطی به قضیه ندارد نه از سوی کدام شخص متصرر...

  • ما برای دفاع از کسی ناموس خود را به معامله نمیگذاریم. شما مرا از عینک خود دیده اید.

  • تو آقای عیار راست میفرمایی، چکری و همفکران و همدستان جرمش آنچه میگویند و میکنند کاملا منطبق با قوانین حاکم در کشور است. وی میگوید باید همه جنایتکاران بر اساس اینکه جنگهایی که ربانی و مسعود و گلبدین و سیاف و محقق و خلیلی و دوستم و دیگران راه انداختند "سوشل وار" هستند و بنا قابل بخشایش. وی میگوید که چون قاتلان هیروشیما محاکمه نشده اند پس اینان هم از محاکمه معافیت دارند. وی میگوید خارجی ها اینان را به جان هم انداخت بنا باید خارجی ها محاکمه شوند و نه اینان. وی میگوید کابلیان با راکت های کور کشته شده اند پس کسی قاتل خود را نمی‌شناسد پس هیچکسی مسئول نیست که محاکمه شود.

   بلی وی کاملا طبق قانون سخن میراند، قانونی که در پارلمان افغانستان پاس شد و همه جنایتکاران بخشیده شدند تا "وحدت ملی" تامین گردد! بلی قانونی که در کشور ما هم اکنون حاکم است عبارتست از قانون جنگل، و وی طبق این قانون سخن میراند، مطابق این قانون هرکس آزاد است بر سر مردم فقیر و نادار و دردبدر بکوبد، خانه ها و زمین های شانرا بقاپد، به دختران معصوم شان تجاوز کند، با سرنوشت شان بازی کنند و خلاصه هرچه میخواهند بر سرشان بیاورند.

   و قانون چکری و فهیم و دیگر جنایتکاران حکم میکند که باهر خاین و جنایتکار دیگر بساز اما در قدرت بمان ولو به قیمت نابودی و تباهی کشور تمام شود. با استخبارات خارجی و با فاشیست ترین کشورها بساز اما حاکم باش. بر اساس همین قانون با کمونیست های جانی پرچمی و خلقی ساختند و جبهه ملی ساختند - همانگونه که قهرمان مولی شان مسعود جنرالهای خلقی و پرچمی را ناز داده در کنارش نشاند و خون هزاران انسانی را که ریخته بودند به آنان بخشید.

   تو حق داری به دیگران بتازی که چرا این قوانین را زیر پا نهاده خواهان محاکمه چکری ها و امثالش میشوند.

   تو اعتراض داری که چرا دیگران به تو دشنام میفرستند، اما ایکاش تو هزاران بار به همه مردم و همه‌ی مخالفان چکری ها دشنام و لعن و نفرین میفرستادی اما این گونه قبیح و باورنکردنی از چند ستمکاره نجس و بدنام فرشته ها نمیتراشیدی و به این صورت به زخم هزاران هزار هموطن نگونبخت و شهید داده و بربادرفته ما نمک پاشی نمی کردی.

   فقط یک نکته را به استادت چکری بفهمان که زیاد در مصاحبه ها خود را به زمین و زمان نزند و خواهان "امنستی" نشود که این خودبخود به جنایتکار بودنش صحه میگذارد چون میگویند دزد بر سرش پر دارد، جنایت کرده که امروز اینقدر از محاکمه ترس و وحشت دارد. آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟

   و یک سوال از خودت: میتوانی بگویی که چرا برادران جمعیتی و شورای نظاری‌ و سیافی‌ات از پیدا شدن قبر های جمعی در دشت چمتله وارخطا و نگران شدند و فوری پکتیاوال آمر جنایی پولیس کابل را تهدید کردند که از کاویدن قبرهای جمعی دست بردارد؟؟ و نفهمیدی که چرا هرکدامشان بسیار زور میزنند و قبل از هرگونه تحقیقاتی میخواهند ثابت کنند که این قبرهای جمعی مربوط دوران روسها بوده اند؟؟ آیا خود پی برده اند که گوشه‌ تازه از جنایت شان افشا شده است؟؟ آیا همه تلاش های قبلی سیاف برای قبضه کردن زمین های دشت چمتله به همین خاطر بود که کسی تا ابد نتواند به آن مناطق دست یافته و آثار جرم و جنایت شان بدست آید؟؟

  • در قدم اول موضوع محاکمه جنایتکاران ملی نیاز به تحقیقات کامل توسط گروه از حقوق دانان بیطرف بینلمللی دارد و همچنان نیاز به زمان. در قدم دوم فیاض یک زورنالیست است نه یک نطاق. تو هم ملامت نیستی هر کسی که از کوه پایین شود فرق بین ژورنالیست و نطاق را نفهمد.

   در قدم سوم نوشتی که در یافت حقیقت ثبوت میخواهد. کاملترین ثبوت وجدان مردم.تاریخ و جامعه بینلمللی میباشد.

  • جهادی ها باید بشرمن از عملکرد شان نه کسانی که قربانی انها است.

  • افرین بر چکری که با خون سردی و متانت جواب داد.

   نه چنین نمیکرد باید تفنگچه اش را از کمر گرفته چند مرمی به سر و بدن ژورنالیست فیر میکرد تا یک جنایت دیگر هم به جنایاتشان اضافه میشد.

  • این "عیار" نام که اینگونه خاین نوازانه اینجا مینویسد به احتمال قوی که آقای رازق مامون است. من شک شدید بالای این فرد دارم. تنها وی میتواند درین حد فاحشه وار به پیشانی یک فرد معلوم‌الحال مثل چکری بوسه زند.

   اگر آقای مامون اعتراضی دارد و غیر از آنچه که "عیار" نوشته فکر میکند مهربانی کند موضع خودش را روشن اینجا بنویسید که مطمئن شویم که نویسنده خودش نیست.

  • آغای عیــار تا چــه وقت شخصیت پرستی آنهم ازانعــده کثیفــان و
   خفـاشــان مادل جدید که خفاش از طـرف شب خــون میخورد ولی این خونخار ها روز و شب ناق خون میلیون ها بیگناه و بیچاره های هم
   وطن خود رامکیده وخدمت بیگانه های خارجی کثیف تعارف کرده اند .
   شــایدسوال کنی کی ان هــا چــکری ها گلبدین ها مسعود ها سیاف
   مزاری مـُحقق ......... هســتند که از خـــداه میخواهیم که اولادشان یتیم زن شان بیوه همیشه سر خم و شرمنده و روی ســیاه
   باشند.و اگــر تو هم عجولانه دفاع از این بی شرفهای دون صفت میکنی
   اشتــباه میکنی واگر عاقلانه است تو هم از شریکای شان هستی خجالت
   بکـش . اینرا بدان عیــار که خــداوند دیر گیــرو سخت گیــر است
   که از شمـا انتقـام این همه بی گناهان را میگیرد .
   / برنامه حقیقت که حفایق را افشـــا میکند خار چشم شمـــا جــانی هــاست . مــرگ به چــــکری و مدافعان بی عقل شان .

   آنلاین : برنامه «حقیقت» در مورد حقایق جنایات جنگی در افغانستان

  • آقای عیار بعد از سلام بایدبګویم که دفاع از این نوع اشخاص نه تنها در اجتماع شخصی خود فروش و احمق معرفی میشوی بلکه در آخرت هم جوابګو باید باشی این نوع اشخاص را زمان معرفی میکند ظرورت
   به دفاع شما نیست معصومی از جرمنی

   آنلاین : برنامه «حقیقت» در مورد حقایق جنایات جنگی در افغانستان

  • مرگ به تو خبیس که از یازنه ات اینطور دفاع میکنی .

  • عیار صاحب میدانی که تو کدام طرف اعیار شدی قسمی که از نامت پیداست تو توسط دیگران اعیار میشوی نه عقل و منطق شخص خودت . باز هم شواهد میخواهی این همه شواهد کافی نیست نمیدانم که جناب عالی چه میخواهد . فکرمیکنم که کــله همان شخصی را که پی آذوقه اطفالش روان بود و سرش از تنش جدا شد . ما سرش را در خاک دفن کردیم اگر میدانستیم که شما شواهد در مقابل چکری ها میخواهید ما آنرا دفن نمیکردیم . او برادر به لحاظ خدا توبه کن که گناه دارد تیز برو دهنت را بشور ورنه روز آخرت جزایش را میبنی . خداوند گفته که بنده اگر بهمن رجوع کند من میبخشمش . لطفآ رجوع کن . ولی در آینده از منافقین دفاع نکن .و به همان طرف که وجدانت حکم میکند همان سو پیچ هایت را سخت کن . نگذار که دیگران اعیارت کنند و مرد باش و آدم .

 • برنامه حقیقت با این برنامه خود بی مثال و لا جواب است

 • از شماره 59 هفته نامه «روزگاران»:

  اولادهايم با جنگ خو گرفته بودند. ما هميشه از چاه‌هايي كه تازه حفر شده بودند آب آورده ذخيره مي‌كرديم. در ١١ جدي شوراي هماهنگي ميان گلبدين، دوستم، مزاري و مجددي ساخته شد و درگيري بسيار شديدي كه تا آن روز در كابل سابقه نداشت در سحرگاه همانروز آغاز گرديد. يكي از مراكز شديد جنگ مكروريان‌ها بود كه به قول رسانه‌هاي خبري در همانروز دو هزار كشته داشت و جوي خوني در اين منطقه جاري گشت. ما به زير زميني‌ها پناه برديم. تمام تهكوي‌ها مملو از خانواده‌هاي فراري شده بود.

  روز پنجم جنگ بود. صبح وقت من به آشپز خانه رفتم و شوهرم در تشناب بود كه راكتي به كلكين خانه ما اصابت كرد، من به زمين خوردم و دود غليظي در خانه ما پيچيد. من فرياد كشيدم و لحظه اي بيهوش شدم وقتي سرم را بلند كردم كه شوهرم بيخود شده فرياد مي‌زند. با وجوديكه پاهايم سست شده بود خود را به اتاق بچه‌ها رساندم. خون تمام اتاق را سرخ كرده و هفت طفلم در زير لحاف‌ها دست و پا مي‌زدند. شوهرم توان دوركردن لحاف‌ها را نداشت، سست و بيحال شده مي‌افتاد. من لحاف‌ها را دور كردم. چهار طفلم شهيد و سه تاي ديگر زخمي شده بودند. حيران بوديم چكار كنيم. همسايه‌ها رسيدند. اول آتش را خاموش كرده بعد زخمي‌ها را به شفاخانه بردند. شوهرم در كنجي نشسته و بيحركت شده بود، نه صحبت مي‌توانست و نه ديگر جيغ و فرياد مي‌زد. با خود نجوا مي‌كرد. چهار طفل شهيدم را در روجايي‌ها پيچانده به گورستان بردند. شوهرم تعادل روحي‌اش را از دست داده بود.

  بعد از يكماه سه طفل زخمي‌ام شفا يافتند و من هفته يك بار به مزار اطفالم مي‌رفتم و تا شام گريه مي‌كردم. با آمدن طالبان زندگي بر ما سخت‌تر شد چون اجازه كار برايم داده نمي‌شد. من با نان پزي و خياطي زندگي را مي‌چرخاندم. حال كه معلم هستم شوهرم ديوانه شده است و تداوي‌هاي بسيارم كوچكترين اثري براي سلامتي‌اش نكرد.

 • از کتاب "ک برای کافر" به قلم کتی گنن، که در سالهای جنگ های تنظیمی برای خبرگزاری ای پی خبر تهیه میکرد و مجموعا سی سال از افغانستان گزارش دهی داشته است:

  کلانترین رقیب حکمتیار، احمدشاه مسعود اولین وزیر دفاع و تاجیک پس از دوره کمونیستی بود.... او آدم مصلحت گرایی بود که آتش بس را با نیروهای شوروی امضا کرد و در سال‌های اول تجاوز شوروی به منظور تحکیم پایه قدرتش در شمال و تسجیل بلامنازع بودن تاجیکان، دست به تصفیه قومی پشتون‌ها در دره‌های کوه‌های هندوکش زد. او از بابت معادن سنگ‌های گرانبهای زمرد و لاجورد صدها ملیون دالر به جیب زد. مسعود دارای عقاید اسلامی افراطی بود و افرادش را به خاطر نماز نخواندن مجازات می‌کرد؛ نزدیکترین متحد وی از بین رهبران مجاهدین، عبدالرسول سیاف به شمار می‌رفت که اسلامیستی افراطی و در پیوند با جنگجویان عرب بود.

  یگانه رقیب مسعود در کنترول کامل صفحات شمال افغانستان عبارت بود از عبدالرشید دوستم ازبک که در زمان حاکمیت نجیب اله و تا مقارن استعفای وی جنرال کمونیست و وفاداری به حساب می‌آمد. بیرحمی‌ها و شرارت‌های وی در افغانستان زبانزد بود.

  اینان بودند مردانی که با کنار رفتن نجیب در اپریل 1992 جهان آنان را در کابل نصب کردند. آنان «دولت» مجاهدین را تشکیل می‌دادند.

  آنان طی چهار سال در قدرت بودن شان درگیری‌های فاجعه باری داشتند. سیر و سفر در آن چهار سال گذشته‌ی افغانستان دردناک است، سال‌هایی که جهان کابلی سر زنده و دست نخورده را به رهبران مجاهدین سپرد که نابودش کردند.

  لاکن آگاهی از تاریخ اوایل 1990 مهم است زیرا تعداد زیادی از جان به در بردگان آن دوره اخیراً دوباره به قدرت نشانده شده اند. بعضی‌ها حتی به قهرمانان بدل گرداییده شده اند. اما بین رهبران مجاهدین هیچ قهرمانی وجود ندارد.

  برای یافتن قهرمان در افغانستان باید به 26 ملیون افغان عادی رو آورد.

 • تشکر از کسیکه این برنامه پر حیجانی را به نشررسانید تا بتوانیم از همچو جریانات هم وطنان خویش مایان با خبرشده و مردم شریف افغانستان باید تماشا کند که چی واقعت های در افغانستان روی کارشده که نمیتوانیم از هم چو جریانات جلوگیری به عمل اوریم که از طرف برنامه های تلویزیونی و دیگربرنامه های که شما به شکل خوبی این برنامه ها راترتیب مینماید ترتیب نموده و به نشر برسانید به امید موفقیت های بیشتر شما تشکر ازشما

  • افسوس به حال این ملت که خون آشامان مثل چکری ، قانونی، فهیم . .... هنوز هم در قدرت هستند. بی ناموسی ها قتل ها و غارت های را که اینها مرتکب شدند با کدام چشم هنوز در منصب ها قرار میگیرند. از این معلوم میشوند که همه اینها پس خراب هستند. ورنه اینقدر چشم سفید نمیشدند. و ها آقای عیار هم واضح است که طرفداری یازنه خود را میکند.

  • I would like to say something about those people used the name of Jihad and now they are doing their own bussniss.kindly ask Chakary where is his family and how much money he spent to sent his family to England and from where he got this money. It was his personal money or it was belong to all Afghans nations.

  • درینکه در افغانستان، بخصوص در کابل جنگهای خانمانسوز صورت گرفت هیچ شکی نیست. تنظیمها که بین هم میجنگیدند اگر چیزی بخاطر قدرت طلبی بود، انگیزهء اصلی آن تثبیت موجودیت شان درین وطن بود. احزاب مخطلف از اقشار و تبار های مختلف افغانستان نمایندگی میکردندکه آقای فیاض بخاطر دلایل نا معلوم به آن اشارهء نکردند. درین جنگها اقوامیکه در دوران عبدالرحمن خانهای کشور و نادرخانهای کشور در حق شان ظلم شده بود و صدا های شانرا ساکت نموده بودند، برای حفظ و بقای خود میجنگیدند. متاسفانه که تا حا مرمی ها و راکتهائی که بتواند میان مردم عامه و عساکر تمیزی بکند اختراع نشده.
   چرا از خاندان ظاهر خان که پدرش بکمک مردمان آنطرف سرحد شمالی را چور و چپاوول کردند، خانه های مردم را غارت و زنها را تجاوز کردند چیزی گفته نمیشود؟ چرا تنها دوران خانه جنگی مجاهدین توجه خاص فرصت طلبهائی مثل ملالی جویا که بالاخره موفق به گرفتن پناهندگی سیاسیدر کانادا شد را گرفته است؟ جنگهای تنظیمی عقده ها و ترسهائی بود که حکومت قومی محمد زایی مانند یک و نیم در افکار مردم جاگذاشته بود. بعد از پیروزی مردم در مقابل تجاوز شوروی، قرار بود افغانستان یک حکومتی که از تمام ملیتها و تبار ها که سالها بود محروم بودند نمایندگی کند که تنظیمها نماندهء آنها بود. اگر آقای فیاض و هم کسی دیگر بتواند جنگی را روایت کند که درآن جنایتی صورت نگرفته باشد، من خودم به افغانستان آمده مظاهرهء را علیه این گویا جنایتکاران جنگی براه خواهم انداخت.
   ارتش امریکا که یکی از منظمتری و professional ترین ارتش دنیاست در عراق مرتکب جنایاتی شده است که نظیر ندارد. و آقای فیاض توقع دارند که در جریان جنگهائی که ایران و پاکستان و عربستان و انگلستان....پشت پرده رهبری آنرا بدست داشتند توسط دادگاه بین المللی به مرتکبین آن جزا بدهد. آقای فیاض: لطفا در یکی از مبحثهای تان سوال کنید که چرا امریکا در دادگاه بین المللی عضویت ندارد؟ ملاسویچ بخاطر اینکه توسط روسیه اکمال میشد محاکمه شد، نه بخاطر قتل عام مسلمانهای کوسوو و مقدونیه. کسانیکه در قتل عام آنها گرفتار شده بودن حد اکثر سه تا پنج سال به زندان محکوم شدند.

 • سلام بر کسانی که واقعآ احساس دارند و بر واقعتهاهمیشه ماشاالا ګفته اند . اګر ګویم زبان سوزد اګر نګویم مغز استخوان سوزد . پس بیچاره میمون یکدست در دان یکدست در کون . همین چکری ها هستن که خود را حکمفرمایان وطن و صاحبان وطن میدانند و در برابر همه جنایات خویش خود شان خود را برا‌‌ءت میدهند و سری خود را زیر برف میزنند. و خجالت هم نمیکشند . وزیر خارجه انګلیس چندی قبل در کابل اعلان کرد که نظامی های انګلیس برای مدت طولانی که زمان را قید هم نکرد در افغانستان میمانند .در حقیقت موفقیت شان را در جنک چند ساله بین افغان و انګلیس اعلان کردن که به بیحیایی و بی شرمی همین
  چکری ها قانونی ها عبداله ها فهیم ها کرزی صاحب......درپاسخ بدون فکر مرحبا ګفتن . و جشن استقلال را تجلیل کردن کدام استقلال استقلال که وطن عملآ در اشغال قدرتهای بیګانه و کشور های غرب است . آیا شرم نیست ؟ امریکایان و انګلیسهاچه ګفته باشند که چه احمق های خر را ګیر آمدیم . آیا این دوره بادوره روسها چه فرق دارد . تا چه وقت کتمان ، دروغ رزالت چرا ؟ آیا اینهاهمه رنج نیست شرم نیست.شما خجالت نمیکشید آیا شما قلب دارید آیا زمانی که یتیمان و بیوه های وطن را که دست در ګدایی پیش میکنند و شما آنها را میبینید وجدان تان شما را ازیت نمیکندشما را خواب میبرد آیا دست در دهن تان میرود وجدان تان شما را وادار به توبه کردن از جنایات که نموده اید نمیکند؟ توبه کنید او چکری او قانونی او فهیم ،ربانی وسیاف که کم هم نیستید ما را راضی به کفن کش سابق کردید . تاچه وقت به این استدلال های دروغی مردم را بازی میدهید ای چکری آیا از فردای قیامت از روز آخرت خبر داری چه جواب میدهی .ججالت بکشید .

  زنده باد نصیر فیاض زنده باد کامران میر هزار

  معصومی

  آنلاین : برنامه «حقیقت» در مورد حقایق جنایات جنگی در افغانستان

 • salam... adamai ke ghairi jinayat jangi bod, kollagi shan koshta shod ya az watan farar kad. baqi mande shan kollagi shan jinayat jangi ast. jani byadar kodamesha begirim? (albitta e nazar shakhsi ma ast) agar ma rahbaran dilsozi medashtim pass ma da e goshe donya che mekadim???????

 • این مفسدین فی الارض کی شرم دارند . اینهارا اگربگویی درخت در... میگویند گپی ندارد درسایه اش می نشینیم ولی هموطنان عزیز ما باید دیگر فریب این خودفروخته گان را نخورند . این ها مارگیرهای هستند که مردم مارا بنام اسلام افسون کرده اند ولی برماست که چهره اصلی وبی نقاب آنهارا برای مردم خویش به نمایش بگذاریم تا باشد دیگر فدای خواسته های غیر انسانی این مافیای بشریت نگردند. که یگانه سد راه ترفی وتعالی کشور ما بوده اند . ورنه: با پیروزی شان چرا برفرق یکدیگر زدند ومردم بی دفاع از دست های کثیف این مفسدین میخکوب شدند ، رقص مرده بالای شان اجرا گردید ، زنا ولواط به اوج خود رسید وبالاخره پای47 کشور را به افغانستان کشیدند وبجای آنکه وطن را میساختند خودرا ساختند وسرمایه های خویش را به خارج ازکشور انتقال دادند وهنوزهم در تلاش هستند که با استفاده ازنام جهاد ومجاهد مردم بیجاره را به دنبال خود بکشانند وثروت اندوزی وقدرت نمایی کنند نمی دانند که مردم دیگر فریب این لاشخوران را نمی خورند .

 • هموطنان عزیز! درطول تاریخ این مسلمان نماها را خوب دیدید اعمال وکردار زشت وغیرانسانی آنهارا خوب مشاهده نمودید که بخاطر قدرت ،چوکی و ساختن بلند منزل ها چگونه زندگی مردم را به معامله گرفتند . ورنه افغانستان چه چیز ندارد ولی این جنایت کاران همیشه با قدم های نیک وپیشرفت گونه این وطن قد علم نموده ونگذاشته اند ترقی وتعالی نصیب این وطن شود. شاه امان الله که بنیاد ترقی وطن را گذاشته بود اورا به نام کافر خطاب وحکم تکفیر اورا صادرکردند ولی ملای لنگ انگلیس که سالهای متمادی درمسجد پل خشتی برای شان امامت میکرد تااینکه خودش خودر افشاء نکرد اورا پاک ترین مسلمان ودست هایش را می بوسیدند . لعنت خدا براین خائنین وطنفروش که هنوزهم شرم ندارند . مردم مسلمان این مرزبوم باید چهره های کثیف این معامله گران را خوب شناخته ودیگر فریب شانرا نخورند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس