کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > به قلم سردبير > نزديک به يک ميليون دالر اختلاس

نزديک به يک ميليون دالر اختلاس

کابل پرس دوسيه ی اختلاس محراب الدين مستان را پيگيری می کند

سه شنبه 13 نوامبر 2007, بوسيله‌ى کامران میرهزار

به علت ناتوانی نهادهای قضايی در افغانستان و عدم رسيدگی به دوسيه ی اختلاس نزديک به يک ميليون دالر محراب الدين مستان که سند آن برای نخستين بار در کابل پرس افشا شد، کابل پرس اين دوسيه را از طريق مجاری بين المللی پيش خواهد برد. برای اين منظور کابل پرس از طريق دوستان و همکاران خود در کانادا و آمريکا، با پوليس و دادستانی اين دو کشور وارد گفت و گو شده تا دوسيه ی اختلاس جناب مستان از آن مسير پيگيری شود. کابل پرس مصمم است که اين دوسيه را تا بازگرداندن تمام مبالغ اختلاس شده دنبال کند. با توجه به اينکه کشور کانادا که آقای مستان ساکن آن می باشد، نسبت به چنين مواردی حساس است، انتظار می رود همکاری های لازم صورت گيرد.

اين هم دَست پُخت محراب الدين مستان

پس از اقدام کابل پرس در افشای سند اخلاس نزديک به ميليون دالر آقای محراب الدين مستان، وزارت امور خارجه ی کشور ناچار شد که وی را به پايتخت فرا بخواند. محراب الدين مستان پس از انتشار سند اختلاسش در کابل پرس و بازتاب گسترده ی آن در رسانه هايی مانند تلويزيون طلوع، در نامه ای سست، رياکارانه اظهار داشت که به کابل باز می گردد و حساب و کتاب خواهد کرد. ايشان در مدتی که از نامه ی ايشان استنباط می شد به کابل باز نگشتند و در همان کانادا ماندند. کابل پرس دوسيه را از دو مسير پيگيری کرد. مسير اول وزارت امور خارجه ی افغانستان می باشد که

مستان سال ها در آن کار می کرد. مسير دوم نيز سارنوالی افغانستان است که معاول لوی سارنوال کشور در گفت و گو با کابل پرس صريحا اظهار داشت که محراب الدين مستان را از طريق پوليس بين المللی بازداشت خواهد کرد. اما سازنوالی افغانستان بسيار ناتوان تر از آن است که به چنين مواردی بپردازد و آنگونه که آقای سارنوال صمدی گفته بود نشد.

(برای شنيدن اظهارات آقای سلطان احمد بهين سخنگوی وزارت امور خارجه اينجا را کليک کنيد)

بالاخره با پيگيری های کابل پرس، آقای محراب الدين مستان از وزارت امور خارجه کشور منفک شد.

(برای شنيدن اظهارات آقای سارنوال صمدی معاون لوی سارنوالی اينجا را کليک کنيد)

و اکنون کابل پرس اين دوسيه را از طريق نهادهای بين المللی و مشخصا پوليس و سارنوالی کانادا و آمريکا پيگيری می کند. برای پيشبرد بهتر کار يکی از دوستان کابل پرس که نويسنده و فلمساز می باشد و آمريکايی ست، به کابل پرس کمک می کند. البته برای موفقيت کار، بهتر است که جزييات بيشتر درباره ی تعقيب دوسيه ی اختلاس جناب مستان، منتشر نشود. آقای مستان ديگر هيچ مصونيت سياسی ندارد و اين امر می تواند روند پيگيری دوسيه ی اختلاس را آسان تر کند.

آقای مستان، نماينده خاص آقای مسعود در فرانسه و نفر مورد اعتماد فرانسوی ها در دوران جهاد، سال ها به عنوان شادفير مسووليت سفارت افغانستان را در دوره حکومت مجاهديدن ايفای وظيفه می کرد. بعد از سقوط حکومت مجاهين، وی در زمان طالبان نيز در همين پُست باقی ماند.

پس از سقوط طالبان در دوران حکومت آقای کرزی، با وجود تقرر آقای زلمی حقانی به عنوان سفير در فرانسه، آقای مستان مدت ها نقش اساسی را در سفارت افغانستان در پاريس به عنوان سکرتر(منشی) اول ايفا می کرد.
سندی که برای نخستين بار کابل پرس افشا کرده است ، از اختلاس و چپاول اموال مردم به مبلغ تقريبی 722619 دالر پرده برمی دارد.

اين سند همچنين نشان می دهد که معين اداری وقت وزارت امور خارجه آقای حيدر رضا نه تنها اقدام جدی مطابق قانون عليه آقای مستان انجام نداد، بلکه خود شريک جرم پنداشته می شود. چون قانون جزايی افغانستان حکم می کند که هر فردی که از جرم آگاهی داشته باشد و مراجعی مانند دادستانی (سارنوالی) افغانستان را در جريان نگذارد، خود شريک جرم می باشد.

اکنون که محراب الدين مستان از وزارت امور خارجه اخراج شده است، اين وزاتخانه بايد درباره ی عملکرد و سوابق محراب الدين مستان، معلومات دقيق به افکار عمومی ارايه دهد و همچنين توضيح دهد که که چه اقدامات موثری را می تواند در به محاکمه کشاندن محراب الدين مستان انجام دهد.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.