صفحه نخست > خبر و گزارش > اعلامیه به نام ملا عمر، از داخل ارگ ساخته می شود

اعلامیه به نام ملا عمر، از داخل ارگ ساخته می شود

ملاعمر اعلامیه ای نداده است/ ادامه عدم فعالیت مکاتب و غارت اموال آن از سوی طالبان
خبرگزاری بست باستان
يكشنبه 3 آپریل 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تروريزم، کوچی طالبان، طالبان و القاعده

خبرگزاری بست باستان

گزارشگر: یحیی نبوی / کابل

طالبان دست از مکتب سوزی خواهند کشید؟ اطفال کشور پس از این با خاطر آرام درس خواهند خواند؟

رییس جمهور در نخستین روزهای بهار (روز معارف دوم حمل 90) مژده داد که پس از این طالبان به شاگردان مکاتب کاری ندارند. وی همچنان در اظهاراتش افزود: قراری که وی شنیده، ملاعمر هم اعلامیه ای صادر کرده و به افراد تحت فرمانش دستور داده که پس از این مکاتب را نسوزانند و به دانش آموزان نیز اجازه دهند که مکتب بروند.

ذبیح الله مجاهد که خودرا سخنگوی گروه طالبان معرفی می کند به خبرنگار خبرگزاری بست باستان گفته است صدور چنین اعلامیه را که آقای کرزی گفته، حقیقت ندارد. وی در این گفتگو افزوده است که آقای کرزی از این طریق می خواهد به نفع خود تبلیغات کند، اما این گروه در آینده ممکن است اگر همکارانش موافقت کنند، چنین اعلامیه را صادرکنند.

احمد سعیدی کارشناس امور سیاسی نیز صدور چنین اعلامیه را از جانب ملاعمر مشکل دانسته می گوید: "ملاعمر همچون اعلامیه نداده و به چنین اعلامیه ای باورهم ندارد. "

سعیدی به خبرگزاری بست باستان گفت: "چنین اعلامیه هایی از جانب کابینه آقای کرزی ساخته می شود تا طالبان را در قلب مردم جا اندازد و زمینه آمدن شان را فراهم کند." به باور وی این اعلامیه از جانب وزیران طالب نمای آقای کرزی است؛ وزیرانی که برادرخوانده ای طالبان می باشند."

حامد علمی یک تن از سخنگویان ریاست جمهوری ضمن رد گفته های آقای سعیدی می گوید: "از صدور چنین اعلامیه ای آن ها هم خبر ندارند، صرفا از رسانه ها آن را شنیده اند."

وی به خبرگزاری بست باستان گفت: "ما انتظار داریم که طالبان چنین اعلامیه ای صادر کند و پس از این به مکاتب کار نگیرند."

اما معلم تره کی یک تن از اعضای اسبق شورای ولایتی غزنی گفته است که مکاتب در این ولسوالی از سوی طالبان تهدید می شود. وی به خبرگزاری بست باستان گفته است که تمامی مکاتب دخترانه در ولسوالی قره باغ بسته بوده و طالبان اجازه نمی دهند که آن ها بازگشایی شود.

روح الله مدیر مکتب "اسپنده" غزنی که حدودا 7 کیلومتر از مرکز شهر غزنی فاصله دارد، نیز به خبرگزاری بست باستان گفته است که مکتب های دخترانه این منطقه همواره در تهدید طالبان قرار داشته و بسته می باشد.

چند تن از باشندگان ولسوالی های جغتو و ناهور ولایت غزنی نیز گفته اند طالبان تمامی امکاناتی را که از طرف ریاست معارف غزنی به این مناطق ارسال می شود، در راه انتقال غارت کرده و اجازه نمی دهند تا این امکانات به مکاتب فرستاده شود.

سوزاندن، تخریب و انفجار مکاتب چیزی است که از سال ها به این طرف درکشور جریان داشته که همواره طالبان مسوولیت آن را به دوش می گیرند و حتی شمار زیادی از دانش آموزان و آموزگاران را به جرم ارتباط داشتن به دولت در جریان این مدت کشته و سر بریده اند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس