صفحه نخست > خبر و گزارش > تجزیه افغانستان، گروه پاکستانی پښتونخوا و مغزهای متفکر قبیله!

تجزیه افغانستان، گروه پاکستانی پښتونخوا و مغزهای متفکر قبیله!

اشغالگر تنها به کشور یا کشورهای دیگر گفته نمی شود که کشوری دیگر را در سیطره ی سیاسی و نظامی خود و به تبع آن سیطره فرهنگی اجتماعی و اقتصادی در می آور(ن)د. برای آن آدم روستایی که به امید فصلی خوب از کشت و برداشت است، اشغالگر آن کوچی طالبی ست که کاملا مسلح، با تجهیزات، همراه با موتر تویتا به جان و مال و ناموسش تجاوز می کند.
کامران میرهزار
شنبه 2 اكتبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

برای خواندن پرسش ها درباره طرح تجزیه افغانستان از مخالفان، موافقان و نه مخالفان و موافقان و شرکت در گفت و گو اینجا را کلیک کنید.

حدود یک ماه پیش ایمیلی از یک گروه پاکستانی بنام "پښتونخوا ملي عوامي ګوند" دریافت کردم که همزمان به تعداد زیادی از رسانه های کشوری که نامش را افغانستان مانده اند نیز ارسال شده بود. در این ایمیل ادعا شده بود که این حزب برای "عدالت اجتماعی"، "صلح" و " بیرون رفتن از شر تروریزم و بنیادگرایی" تلاش می کند. این شعارها و ادعاها، شعارها و ادعاهایی جالب اند و جالب تر اینکه گروه های زیادی در افغانستان با همین شعارها و شعارهایی برای دفاع از حقوق زن، بساط تجارت راه انداخته اند و شعارشان چیزی ست و عملکرد آنان چیز دیگری. با آنکه معلوماتی از کارها و فعالیت هایشان داشتم، خواستم در گفتگویی رو در رو بدانم این گروه از کدام جنس است و ایمیل همگانی این گروه پاکستانی به رسانه های افغانستان را پاسخ دادم که آیا تاکنون بیانیه و یا موضع گیری علیه جنایتکاران طالب و کشتار دسته دسته شهروندان افغانستان و پاکستان توسط آنان دارند یا نه. این گروه متاسفانه پاسخی به ایمیل نداد و از خیر ارسال ایمیل های تبلیغی دیگر نیز گذشت.

این گروه، یک گروه به ظاهر سیاسی ست که گویی در پاکستان به ثبت رسیده و خلاف قوانین افغانستان، در داخل افغانستان فعالیت های تبلیغی آزاد دارد. معلوماتی که برخی دوستان از جلال آباد ارسال کرده اند، حاکی از آن است که این گروه پاکستانی در کمال دوستی و همبستگی با جنایتکاران طالب بیرون از دولت و طالبان دولتی مانند گل آغا شیرزی در این شهر و مناطق دیگر شرق و جنوب کشور فعالیت های آزاد و چشمگیر دارد.

نام این گروه در فهرست احزاب ثبت شده در وزارت عدلیه ی افغانستان نیست. این گروه پاکستانی گاهی بنام حزب " سوسیال دموکراتیک پښتونخوا" نیز فعالیت می کند که این نام نیز در وزارت عدلیه ی افغانستان ثبت نمی باشد و روی سایت رسمی خود، افغانستان را به عنوان دفتر مرکزی خود اعلام کرده است.

پښتونخوا و تجزیه افغانستان و پاکستان

این گروه گرچه در اساسنامه خود علنا از تجزیه کشوری که افغانستان نامش را نهاده اند سخنی نگفته اما آنچه ارایه داده عملا به تجزیه افغانستان و ایجاد کشوری بنام پشتونستان منجر می شود. در اساسنامه ی رسمی این گروه بر ایجاد کشوری مستقل برای پشتون ها تاکید شده است و این هدف اصلی شمرده می شود. محدوده ی جغرافیایی کشور پشتونستان برای این جماعت بخش هایی زیادی از پاکستان است و تمام خاک افغانستان. گویی اگر کمی زور بیشتر داشته باشند برای ایجاد چنین کشوری همان سیاست معروف جنایتکاران که " تاجیک به تاجیکستان، ازبک به ازبکستان و هزاره به گورستان" باید اعمال شود. حتا اگر جریان منسجم و هماهنگی برای مقابله با سیاست های خودکامه ی این گروه و گروه هایی مانند جنایتکاران طالب در جنوب و شرق کشور ایجاد نشود، گمان نمی کنم، مردم در شمال، غرب و مرکز کشور اجازه دهند تا چنین سیاستی جامه ی عمل بپوشاند. کرزی با همه ی ملاعمر جان گفتن ها و سیاست های قبیله گرایانه اش و برادران طالب دولتی و کوچی طالبانش چنین کرده نمی تواند و طالبان با کشتار دسته دسته شهروندان بی گناه افغانستان و قتل عام و چپاول آنان حتا در امارت تاریک شان نتوانسته اند و به همین ترتیب باقی جنایتکاران قبیله مانند ظاهر و هاشم و محمود و نادر و عبدالرحمان نیز نتوانستند. گرچه وجب به وجب تاریخ کشوری که افغانستان نامش را نهاده اند داستان جنایات و چپاول و غصب زمین توسط آنان است اما آنان با همه ی پشتوانه ای که از حمایت خارجی داشته و دارند ناکام مانده اند.

خانه ی مردم بهسود، غارت شده و آتش زده توسط کوچی طالبان

جای تاسف است که این گروه ها و افراد داعیه ی حمایت از شهروندان پشتون را دارند و اما تمام سیاست های آنان در محور سرکوب و غصب گروه های قومی غیر پشتون می باشد. شعار سوسیالیزم، دموکراسی و صلح می دهند و در محدوده ی خود سوسیالیزم و دموکراسی را به لجن می کشانند. گویی از درک ساده ی صلح عاجزند و این گفته ی ساده و رسای شاعر بزرگ چپ "یانیس ریتسوس" در شعرش که "صلح کتابخانه است" را درک نمی کنند. در جنوب و شرق افغانستان هزاران کودک و زن افغانستان زیر بار ستم و ظلم قبیله قرار دارند و حضرات طبق گفته ی صریح خود، به دنبال تحقق آرمان های پشتونوالی اند و تحقق این آرمان ها را مساوی با غصب زمین دیگران و پاکسازی قومی دنبال می کنند و اگر جنایتکاران طالب، در نقاط غیر پشتون نشین هر جنایتی می کنند بماند، اما جنایت آنان در نقاط پشتون نشین هم از سوی چاکران پشتونوالی نادیده گرفته می شود. غیرت و مردانگی حضرات در پستوی خانه ماندن زنان است و سکوت مقابل سربازگیری جنایتکاران طالب از میان کودکان پسر پشتون و آتش زدن کتاب و تهدید به آتش زدن زنان و دختران و آموزگار و دانش آموز. جنایت و چپاول شهروندان افغانستان توسط جنایتکاران طالب را حرکت ملی می نامند و دریغ از ایجاد کوشش برای صلح و عدالت. عدالت حضرات یعنی غصب باقیمانده زمین در افغانستان و برقراری قانون پشتونوالی از پاکستان تا شمالی ترین نقطه افغانستان.

متاسفم، بسیاری چیزها به گونه ی ریشخند آمیزی در افغانستان، جهنم روی زمین، توسط آنانی که خود را کلان تر احساس می کنند تابو شده است. افغانستان را تا زمان اعلی حضرت عیاش خود محمد ظاهر، گل و گلزار توصیف می کنند و نسل کشی، کوچ اجباری و غصب زمین دیگران را برایشان بی اهمیت که بماند، حقی از حقوق خود می داند.

مفهوم بیگانه چیست؟

من به شدت مخالف کشتار غیر نظامیان هستم. کشتار غیر نظامیان توسط هر فرد و گروهی که صورت بگیرد، جنایت محسوب می شود و جنایتکار اگر هزاره است، تاجیک است، پشتون یا ازبک است، باید محاکمه شود. کشتار چه توسط جنایتکاران طالب و چه توسط نیروهای بین المللی باید متوقف شود.

در عین حال من مانند میلیون ها شهروند افغانستان مخالف خروج نیروهای بین المللی از افغانستان هستم.

چندی پیش یکی چنین پیام به من داده بود:

"دوست عزیز آیا تو حاضری اطراف خانه ات را بیگانه مسلح(حالا به هر بهانه ای ) چرخ بزند. همین دیشب اخبار سی بی سی میگفت سریازان ناتو در روستاهای افغانستان مشغول قاچاق مواد مخدر هستند. از بمبهایی که بر سر روستاها، عروسیها، و مدرسه های شان ریختند و مردم کوی و برزن را طرفدار طالبان کردند، بگذریم."

پاسخ من به این پیام چنین بود:

" محترم، تصور نکنید که جنایتکاران طالب به سبب اینکه از افغانستان هستند یا از افغانستان پاکستان، آشنا محسوب می شوند. متجاوز، اشغالگر و غارت گر، غارت گر و متجاوز و اشغالگر است، داخلی و خارجی ندارد و افغان بودن امتیاز و ارزشی محسوب نمی شود. تا ...جایی که من می دانم، بیش از هفتاد درصد مردم افغانستان وجود نیروهای بین المللی را بر جنایت کاران طالب ترجیح می دهند. از آن سی درصد نیز عده ای جنگجویان طالب می باشند و عده ای نیز فرصت طلبانی که با قدرت گرفتن هر نیرویی به همان رنگ در می آيند و در جریان کشتار، به چپاول و غارت و آتش زدن دارایی مردم دست می زنند. هنوز کشتار مردم بیگناه در سه روز در مزار شریف را توسط جنایتکاران طالب از یاد نبرده ایم؛ کشتار مردم در بامیان و یکاولنک و نقاط مختلف دیگر را همچنین. هنوز کرزی نتوانسته حکومت را صد در صد طالبانی کند می بینیم، کوچی طالبانش در بهسود و دایمیرداد کشتار و غارت و چپاول می کنند و هزاران تن را بی جای. تصور نکنید، ما نیز چندان از نیروهای بین المللی خوشمان می آيد. بله همین کشورهای خارجی بودند که جنایتکاران جهادی و جنایتکاران طالب را حمایت می کردند و می کنند. اگر دولت فاسد و نژادپرستی مانند دولت کرزی نباشد و عدل و انصافی باشد، وضعیت نیروهای بین المللی و قانونمند کردن حضور آنان نیز میسر می شود."

بله به نظر من اشغالگر تنها به کشور یا کشورهای دیگر گفته نمی شود که کشوری دیگر را در سیطره ی سیاسی و نظامی خود و به تبع آن سیطره فرهنگی اجتماعی و اقتصادی در می آور(ن)د. برای آن آدم روستایی که به امید فصلی خوب از کشت و برداشت است، اشغالگر آن کوچی طالبی ست که کاملا مسلح، با تجهیزات، همراه با موتر تویتا به جان و مال و ناموسش تجاوز می کند. برای آن شهروندی که کودکش را به امید آینده ای بهتر به مکتب فرستاده و در مکتب کابل یا کاپیسا یا قندهار کودک را مسموم می کنند یا به رویش تیزآب می پاشند، اشغالگر همان طالب یا گلبدینی ست که به حریم آنان تجاوز می کند. یا اشغالگر و بیگانه برای میلیون ها تن ، آنانی محسوب می شوند که اندیشه ایجاد کشوری بنام پشتونستان را با کشتار و چپاول و پاکسازی قومی پیش می برند.

نامه طالبان به یک آموزگار زن: سر فرزندانت را می بریم و دخترت را آتش می زنیم

بله جهان را اگر از دایره ی مضحک چند استقلال گوی قبیله فراتر ببریم، مفهوم، تجاوز، متجاوز، بیگانه، اشغال و اشغالگر هم تفاوت می کند و هیچکدام از پادشاهان و رییس جمهوران قبیله، آشنا و غیر بیگانه محسوب نمی شوند. از این روی هیچ فرقی نمی کند که طرف افتخار افغان بودن یا افغان-پاکستانی را داشته باشد یا نداشته باشد.

تجزیه افغانستان و متفکران قبیله

اگر حتا از همان منظر تاریک قبیله بنگریم و گروه پاکستانی "پښتونخوا ملي عوامي ګوند"، و اعضایش به سبب اینکه پشتون اند، اجازه ی خط کشی خاک کشوری را داشته باشند، اقوام ساکن در کشورهای مجاور جایی که افغانستان می نامندش نیز حق دارند، با توجه به اشتراک قومی که با بیش از هفتاد درصد مردم افغانستان دارند، این خاک را به علاقه ی خود خط کشی کنند. تاجیک ها و تورک تباران و بلوچ ها همه از همین حق برخوردارند و کسی نمی تواند به آنان ایرادی بگیرد که چرا برای ایجاد خراسان بزرگ یا تورکستان یا سرزمین صلح تلاش می کنند.

برای من همیشه این ملی گرایی مضحک قبیله گرایان و تعریف شان از ملی بودن و ملی گرایی در چار و چوکات آنچه از پشتنوالی برداشت می کنند جالب است.

تیزاب پاشی بروی دختران دانش آموز در قندهار

چندی پیش در کابل پرس? بحث تجزیه افغانستان مطرح شد که یکی از علت های آن عبور از خطوط ممنوع بود و همین تابوهایی که حضرات برای دیگران ساخته اند. در چنین مواقعی و برای نمایش ملی بودن، حضرات، هزاره و تاجیک و ازبک و پشتون و بلوچ را برادر و متحد می دانند و داد و فغان ملی بودن از آنان می برآید. البته این اعتراض های قبیله گرایان هرگز متوجه گروه های مداخله گر مانند گروه پاکستانی "پښتونخوا ملي عوامي ګوند" نمی شود.

همین حضرات وقتی برادران طالب یا کوچی-طالب شان به جان و مال مردم یورش می برند و دسته دسته کشتار می کنند، سکوتی خفت بار می کنند و گویی هیچ اتفاقی نیافتاده و حتا بی شرمانه اعتراض به کشتار و چپاول را برچسب قوم گرایی و ضد ملی بودن می زنند.

برای نمونه یکی از مغزهای متفکر قبیله طرح تجزیه افغانستان در کابل پرس را "لاطایلاتی" به خورد جوانان از سوی یکی "از اجیران بیگانه" دانسته و نوشته که "به دنبال همین طرح خائنانه بود که یکی از دپلوماتان متقاعد امریکایی رابرت بلیک سفیر سابق امریکا در هند باز هم طرح تجزیه افغانستان را به شمال و جنوب به حکومت امریکا پیشنهاد و آنرا یگانه راه پیروزی امریکا بر جنگجویان طالب دانسته بود..."

پیش از این مغز متفکر قبیله، مغز متفکر دیگر قبیله جناب اشرف غنی احمد زی، قانون شکنی که در خم و راست شدن پیش مقامات بین المللی زبانزد خاص و عام است، در این سوی، یعنی سوی افغانستان ، طراحان بحث تجزیه افغانستان را "احمق" خوانده بود.

احمق ها و اجیران بیگانه برای این متفکران قبیله، غیر پشتون هایی هستند که موضوعات مختلف را به بحث می گیرند و نه افراد و گروه هایی مانند گروه پاکستانی "پښتونخوا ملي عوامي ګوند".

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای میر هزار

  خواستم در مورد نوشته شما نکات ذیل را ذکر کنم:

  • اول اینکه امید این پشتونخواه ملی عوامی گوند همان پشتونخواه عوامی ملی پارتی نباشد که بوسیله خانواده یعنی پسران و اکنون نواسه عبدالغفار خان رهبری میشود.

  عوامی ملی پارتی از روز تاسیس خواهان ایجاد لوی افغانستان یا افغانستان کبیر است. بعد از پیروزی این حزب در انتخابات اخیر پلاکارد های در پشتونخواه اشغالی نمایان شدند که در آن نقشه بلوچستان، پشتونخواه اشغالی و افغانستان را یکجا به حیث یک کشور افغانستان بزرگ نشان میدهد.

  عبدالفغار خان قبل از مرگ خویش وصیت کرده بود که جسد او را تا زمان اشغال پشتونخواه و بلوچستان اشغالی بوسیله پنجابی های بویناک چتلستان در آنجا دفن نکنند و از همین رو جسد او را برای خاکسپاری در زمان داکتر نجیب الله پسرانش ولی خان و غنی خان به جلال آباد آورده که با تشریفات خاص در حالیکه رئیس جمهور نجیب الله حاضر بود دفن کردند.

  • از نوشته شما من ندانستم که شما خود در مورد تجزیه افغانستان چه نظر دارید ؟ شما آقای غنی را انتقاد کرده اید که تجزیه طلبان را احمق خطاب کرده است ولی نگفتید که در همین سایت شما باره ها او را به نام طالب و طالب نکتایی پوش در کنار تعداد زیادی دیگر روشنفکران پشتون بدون هیچ سندی خطاب کرده اید که از لحاظ حقوقی و قانونی ادعای نادرست و بدون مدرک جرم است.
  • شما گفته اید که 35 فیصد مردم طرفدار طالبان اند که من با شما به حیث شخص که از مناطق پشتون آگاهی بیشتر دارم موافق نیستم. اگر زور و فشار، ظلم و تهدید طالبان نباشد نیم فیصد مردم هم از این وحشیان قرن دفاع نمیکنند.
  • در مورد پشتونوالی من قبلا ً با دوستی خواستم جر و بحث کنم ولی او به بحث ادامه نداد من میخواهم بدانم که کدام بخش از این معیار های تحریر ناشده قبایل پشتون برای شما به حیث یک غیر پشتون درد سر جورد کرده است ؟
  • شما همچنان فقط کرزی را متهم به جنایت و همدستی با طالبان کرده اید و گفته اید کوچی ها همه طالبان اند . آیا واقعاً شما به این حرف خویش باور دارید که کرزی طالب است و نظام طالبانی میاورد و جنایتکاران غیر پشتون در دولت هیچ گناه ی ندارند اگر کرزی و تیم به قول شما طالبی نکتایی پوشش برود ؟

  چون شما شخص دانشمند و قابل احترام هستید اگر در باره مسایل فوق روشنی اندازید خیلی خوشحال خواهم شد.

  • تنویر احمق و غول ! تو از کدام جر و بحث صحبت میکنی ؟ ...در مورد پشتونوالی من قبلا ً با دوستی خواستم جر و بحث کنم ولی او به بحث ادامه نداد !

   بشرم ، خجالت بکش ، همین دیروز وقتی دروغ و تهمت زنی تو غول قبیله را سلیمان ( به تعبیر تو شاید دریادلی = عطا خیل = خان= مزاری مریضی= روشن= سهراب سپهر= پیغام = بینا و یا شاید خود میرهزار ) برخت کشید ، تنبان بر افگندی و بارهانیدن بادی مانند اوغان سمرقندی در نوک ناوه عقب گشتاندی و( خو ) کردی . کجا شد شمله و غیرت اوغانی ؟ کجاست همت و شهامت پختونوالی ؟ از میدان که سالهاست می گریزید و توپنگ هم پراموش میکنید ! باز بیشرمانه نوشته میکنی :

   ...شما باره ها او را به نام طالب و طالب نکتایی پوش در کنار تعداد زیادی دیگر روشنفکران پشتون بدون هیچ سندی خطاب کرده اید که از لحاظ حقوقی و قانونی ادعای نادرست و بدون مدرک جرم است.

   چنین یک جملۀ گوی درگو را صرف میتواند یک بیعقل سلیمان کوهی بنویسد و غول سمرقندی !

   (...شما ( باره ها نه ، بارها بیعقل لوده ) بار ها او را به نام طالب و طالب نکتایی پوش (خطاب نموده و در ضمن )در کنار(او ) تعداد زیادی دیگر روشنفکران پشتون ( شاید هدف تنویرغول روستار خان ، یون خان وسُستانی باشد ) (را هم ) بدون هیچ سندی ( طالب و طالب نیکتایی پوش )خطاب کرده اید که از لحاظ حقوقی و قانونی ( این ) ادعای نادرست و بدون مدرک ( شما ) جرم است.) تبریک دوستان ، تنویر غول حقوق فهم و قانون دان شده !! هه هه هه ...

   به به زهی منطق و وجدان اوغانی و قانون پردازی پختونوالی !! تو بی عقل لوده و بگفتۀ دوستم سپهر، سرگین خور قبیله ، قبل ازینکه میخواستی با کسی جر و بحث کنی و از حقوق و قانون گپ بزنی ، نخست باید درست نوشتن بیاموزی و آدم شوی ، نه اینکه مانند غول های سمرقندی هرچی در درون مردارت است استفراق کنی ! احمقِ بیعقلِ لوده سرگین خور قبیله .

  • تنویر!

   آیا وقت آن نرسیده است تا پشتون ها مانند سایر اقوام متمدن دنیا، امور زنده گی شانرا طبق قوانین مدنی تنظیم کنند؟ من یک چند سوال دارم که خدا کند جواب داده بتوانی:

   اگر قوانین پشتونوالی با قوانین مدنی مغایرت ندارد، چرا پشتون ها بیشتر از قوانین مدنی مکتوب، به قوانین پشتونوالی نامکتوب و شفاهی پایبندی نشان میدهند؟ من همان سوال ترا از خود تو طوری دیگری میکنم و آن اینکه : پشتون ها با قوانین مدنی مکتوب چه مشکل دارند؟ سوم اینکه خوبتر است چند تا از قوانین پشتونوالی تحریر ناشده را برای همه به تحریر درآورید و اینجا بنویسید که آنها چیستند؟ تا دیگران بتوانند روی آن نظر بیندازند!

  • راستى اين كودن لياقت همين جواب را دارد.كدام غيرت؟ اكر اينها غيرت ميداشتند با كستانى در لب دروازه شان بر روى دختركان معصوم شان تيزاب ميباشد.انجينير سرك سازى را ميكشد.شفا خانه را اتش ميزند.كتاب و كتاب خانه را ميسو زاند.بعد اين كثيف ميكويد كه انها از باكستانى ميترسند و كرنه نيم فيصد هم طرفدار طالب نيست.اينجه رقم ترس است كه دربين قبيله است,بس غيرت شما درجه است.غيرت شما دران است كه هزاره هارا بكشيد و زمين هاى انها را غصب كنيد ان بلان فاشيستى افغان ملتى ها تطبيق كنيد و دولت فاشيست قبيله درين قضيه حتى تحقيق هم نكند و قاتلين هزاره ازاد ميكردند.همين در تازه كى اين جنايات صورت كرفته.در دولت كرزى كروه افغان ملتى ها هسته مركزى قدرت هستند.فرستادن امان الله به هرات,قتل هزارها اين همه مثلهايست كه درين جنايات كشور هاى خاجى هم شايد شريك باشند,زيرا همه اب در دهن كر فته اند.كسى عقب استخوانهاى تروريستهاى خارجى را كر فته بود و لى خون هزاره ها تا حال خشك نشده , همه خاموش هستند. ساز مانها بنام حقوق بشر هم به حساب خوجه باغ دارى دارم طور كنايه جيزى نشخوار كردند و بيكيرى هم نكردند.اكر نخبه كان اقوام غير بشتون حرفى از حقوق حقه قوم خود و جنايتيكه بر عليه قوم او در همين تازه كى شده استب براند ,فورى افراد قبيله مانند كر كسان جبون در اضطراب ميافتد و همه هست و بود را اب برده ميداند و او را بنام تفرقه افكنى محكوم ميكند.در حاليكه وحدت ملى و جودنداشته تنها جيزيكه موجود است ستم يك مليت بالا ديكر مليت ها و اقوام است.انكه نسل كشى كرده ,انكه قتل عامها كرده انكه اجنبى را اورده انها تفرقه انداخته اند.نادر غدار لشكرى از فاشيستان دوطرف ديورند يعنى اوغانى و باكستانى را تر تيب وبا سلاح انكليسى مسلح ساخت به جان مردم شمالى فرستاد .بيناموسى شان ثبت تاريخ است حتى زن هاى مردم را دزديدند و در بازار هاى با كستان به عربها فروختند.اينه غيرت اين قهرمان ملى شان,اينست غيرت اين كا كل بازان و شادى بازان قرن بيست.ولى با كستانى انجا بينا موسى ميكند و اينها براى شان كاكل بازى ميكنند.باكستانى به حساب اين برادران ما فهميده اند.

  • مشره سلام!

   له څه مودی ګورم چه د کابل پرس? له چړوانو سره لاس او ګریوان شوی یی۰ زه خو وایم خدای دی خیر در ته پیښ کړی۰ دا چړوان ډیر خطرناک دی ځکه چه نه ناموس لری۰ نه آبرو لری۰ نه غیرت لری او نه هم شرافت۰ دوی تر ډیر وړاندی در سره تلای شی بی له دی چه شرم وکړی او بله ورځ بل چا سره د علم او ادب خبری هم کوی۰ زه باور لرم چه ته له دوی سره نشی جوړیدای او آخیر به لکه ما توبه در کړی۰ بیا هم که له چړوانو سره دمقابلی نیت لری نو بری دی غواړم۰

  • سلام اقای میر هزار شما همیشه شعار بی طرفی سر میتین اما نوشته های شما اصلا به طراف نمیمانه. شما که همیشه پشتون .قبییله وطالب میگین قبل از طالب این همه قتل عام کی کرد در کابل ودگر جا ها اگر جا دیگه یادت رفته افشار حتما به یاد داری ونجهقش طالب خراب نکرد شاید بگویی پشنون سیاف انقدر زور قدرت نداشت و به امر صاحب تو بی احترامی نمیکنی.
   طالب بار اول که به مزار امد کی را قتل عام هیچ کسی را اما بعد انکه خودشان قتل عام شدن بعد از او چه انتظاا دشتی که با دسته گل و شیرینی بیایند
   Binaاگر سرت را د گریبانت کنی منافق ها و بی غیراتی ها به یاد بیاری که سنه زن ها را بریدن و امروز حرف از حقوق زن میزنند . رقص مرده و غیره وحشی ترین حیوان هم شاید با هم نوع این تور نمی کرد .
   در زمانی که هزاره ها قدرت نسبی داشتن د مزار در سحن پوهنتون یک با چند مرمی کشت چون ادم نا لایق بود میخواست به زور کامیاب شود

  • اقای سپهر اقوام دیگر کجای زندگی شان را به قانون معدنی تطبیق کردن . شما ر اگر بدخشان و تخار برین باز به قوم پشتون بگوین زندگی شان را به کدام قانون دروست وکنند.اگر منضورت طالب است فرقی با مجاهدین نداراند ازگلبدین گرفته مسعود ۰سیاف و مزاری چه نکردن کابل را ویران کرد . سینه زن ها را کی برید رقص مرده کی کرد جایی جایداد هندو ها کی غارت کرد.این است قانون معدنی.

 • سلامونه !

  من شخصاء عقیده مند هستم که افغانستان باید تجزیه شده نیم بالایی ان باید خراسان نام گذاری گردد و مرکز ان باید بامیان باشد و نیم پاینی ان پختونستان نام گذاری گردد و مرکز ان وزیرستان باید باشد . تقسیم افغانستان باید از وسط شهر کابل عملی گردد و یعنی از نیم پل محمود خان به پاین پختونستان و قسمت شمالی پل را باید خراسان نام گذاری نمایند . یک منطقه no man land نیز باید در نظر گرفته شود ان منطقه باید حدوداء در بین بالا حصار و تپه هود خیل ( تپه کیسه بر های دنیا ) و چمن حضوری و و پل محمود خان مقرر گردد . این منطقه برای این منطقه no fly zone نام گذاری گردد که خراسانی ها و پختونستانی ها وقتی میخواهند از در صلح و دوستی به همدیگر صلح نموده به حاشیه های قرآن قسم نامه خود را مینویسند به جای خانه کعبه به این منطقه بیایند و صلح نمایند . سرحدات این دو کشور باید دریای کابل تعین گردد ( البته در کابل ) سیاست خارجی پختونستان باید بر اساس نوکری بیگانگان و سیاست خارجی خراسانی ها باید بر اساس خود کشی و بیگانه پرستی تنظیم گردد تا همه مردم از نصیب فقر و بد بختی و اهانت در امن نمانند . سیاست داخلی پختونستان باید بر اساس نفاق بیانداز و حکومت کن , باشد و سیاست داخلی خراسانی ها باید بر اساس قین و فانه باشد تا مردم نجیب افغانستان متحد باشند , اقتصاد هردو باید مبنی بر پیداورا تریاک و گنجه و بر پا نمودن کارخانه های ساختن پودر هیروین خالص و درجه یک دنیا باشد تا بتوانند به زود ترین فرصت از هر دو قسمت ء کشور بهشت بسازند . برای بهتر ساختن وضع سیاسی و اقتصادی این دو کشور از طرف پختونستانی ها من جناب ملا عبدالسلام ضعیف و جناب امیرالمونین ملا محمد عمر مجاهد را به ریاست دولت پیشنهاد میکنم و از طرف خراسانی ها جناب اسماعیل خان که در فرار و دزدی بیت المال مهارت فراوان دارند با عبدالله عبدالله که از روز مردن احمد شاه مسعود خواب ریاست جمهوری خراسان را میبیند و مطمینا بهترین قبر کن برای اهالی کشورش میباشد و یکی از جاهل ترین افراد شمال است پیشنهاد میکنم , از اینکه ارزوی اخوند ها و ملاه ها است که باید باقی هر چه از افغانستان مانده است بعد از ان همه جنگ ها باید از بیخ و بن برکنده شود و عبدالوکیل متوکل را قاضی دربار پختونسانی ها مقرر مینمایم و ابن بار حتما به کمک سی آی ای برای حکومت اسلامی پختونستان بهترین و مدرن ترین ( اعدام خانه ) مجهز به قوانین اسلامی میسازند که ایشان مجبوراء خانم ها را در غازی اسدتدیوم اعدام ننمایند . گرچه دیدن اعدام زنی در مقاتبل چشم های دنیا لزتی دیگری دارد و و , ولی خوب و , و در مسند قاضی القضات کشور اسلامی خراسان باید شخصی مانند ( سردار مسجدی ) چرس فروش با خدای خیر خانه مینه که بچه کاکای ظاهر خان نیز میباشد و سالهاست که در گم نامی زنده گی بسر میبرد , تعین گردد تا حق به حق دار برسد . شاید شما تا حال رسیدن به الهیات را توسط نشه چرس امتحان نکرده باشید و البته جناب سردار مسجدی وقتی قاضی القضات افغانستان شدند به جای درنه یک و نیم متری قاضی شینواری انشا الله چلم بوغه را در کنار میز خود خواهند گذاشت تا مجرمان را با نشه نمودن به قوانین خداوندی نزدیک نموده جرم را از کشور نو بنیاد خراسان برای همیشه ریشه کن نمایند .. باقی کاتب و سر کاتب را خودشان تعین خواهند نمود . . پس این اشخاص در این امر کمکی مهمی بر بنیاد کنی افغانستان خواهند بود . . . برای خوشی تقسیم افغانستان یک اهنگ از جناب داود سرخوش .

  http://www.youtube.com/watch?v...

  • اینهم تحفه من که دل پنجابی بچه کثیف و بونیاک چتلستان عطاخیل = مزاری مریض و یکجا با نامهای دیگر بکفد

   زهره جویا: پدر افغان- مادر مشهدی ایران

   ولی چه زیبا میگوید

   کشورم افغانستان خاک و سرش مامن است

   http://www.youtube.com/watch?v...

  • tarder derderراستى خوب فال ميبينى...
   فال تو فال است خوردنت نان و دال است.دال خور و مزدور دال خور هستى و خواهى بودو زير باى دال خور خواهى ماند. قبيله بيدون شوى نميتواند زنده بماند و زندكى كند.انكليس بود بعد روس بعدش عرب بن لادن ججنى داغستانى بنكله ديشى اوزبيك هاى اوزبيكستانى به صد ها خارجى ديكر سوار است.هزاره اصلا با هيج كشور خارجى همسر حد و همراز و هكيش نيست .دربين نيروهاى دوستم يك اوزبيك خارجى وجود نداشت.يك تا جيك ويا فارسى زبان خارجى دربين نيروهاى مسعود نبود.هرجه كه باشد قبيله نا كارامد ترين و بيكاره ترين رزيم در روى جهان است كه هم در اتش جهل خود ميسوزد وديكران هم دران ميسوزند.كشور غوطه ور در خون بنام فغانستان هم ميتواند تقسيم شود اكر ايطور در خون بيكنا هان شنا كند.

 • اری خام پورته کدی .

 • ویدیو ذیل در مورد اعدام های صحرایی پشتونها در سوات بوسیله پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان است. شما باور کنید و من این مطلب را بر اساس معلومات که از دوستان پشتون خویش در پشتونخواه اشغالی دارم میگویم که کسانی که اعدام صحرایی شده اند همه کسانی اند که هم مخالف طالبان اند و هم مخالف فوج پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان.

  آنها را طالبان وحشی به بهانه همکاری با امریکا و فوج پنجابی های کثیف آنها را به نام طالبان شهید میکنند.

  این ویدیو از ماه جولای است ولی ویدیو های جدید را در فیس بوک - صفحه ی مربوط به پشتون نریواله تولنه مشاهده کنید

  http://www.youtube.com/watch?v...

  http://www.facebook.com/Pashtunia?ref=ts

  • خبر اعدام صحرایی پشتونها بوسیله فوج پنجابی کثیف و بویناک :

   http://www.nytimes.com/2010/09...

  • دوستان عزیز و بخصوص برادران و خواهران پشتون

   در هر جائیکه هستید و تا جای که امکان دارد برای محکوم کردن قتل عام بلوچها و پشتونهای بیگناه زیر نام طالب بوسیله پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان اقدام کنید .

   مطابق راپور های رسیده از پشتونخواه و بلوچستان اشغالی تنها در سال روان هزاران بلوچ ناپدید شده و هزاران پشتون بدون محاکمه اعدام گردیده اند. آن بلوچهای که ناپدید شده مانند هزاران هزار بلوچ دیگر هرگز دوباره پیدا نخواهند شد.

   پنجابی های کثیف و بویناک آنها را به نام همکاری با جنبش مقاومت بلوچستان و پشتونها را به نام عناصر ضد پاکستان= چتلستان به شهادت میرسانند.

   یگانه راه ختم اشغال پشتونخواه و بلوچستان اشغالی و خروج قوای پنجابی از آن مناطق است.

  • خبر ذیل را باز هم بخوانید و ببینید که پنجابی های کثیف و بویناک و فوج نامرد شان که به نام حرامی های بزدل انگریز مشهور اند کدام پشتون را به شهادت میرسانند ؟

   شما باور کنید که به جز از معلم، روشنفکر پشتون و پشتون بیگناه که هم مخالف طالب و هم مخالف حضور حرامی های انگریز در سوات و دیگر حصص پشتونخواه اند دیگر هیچ کس را آنهان چنین اعدام صحرایی نمیکنند.

   "یک قوماندان طالبان درولایت کنر به خبرنگار "وال ستریت جورنال" گفته است که: " آی اس آی می خواهد آن قوماندانهایی را که اوامرش را اطاعت نمی کنند، بازداشت کند".

   قوماندان متذکره گفته است او درنظر ندارد جنگش را علیه نیروهای خارجی درافغانستان پایان دهد اما او افزوده است:" آی اس آی می خواهد هرکسی چه پولیس، چه سرباز، چه معلم ، چه انجنیر وچه ملکی کشته شوند. یعنی فقط مردم ترسانده شوند". قوماندان یاد شده گفته است : وقتی که او اجرای این دساتیر را رد کرد، می خواستند زندانی اش کنند."

  • تنویر جان نمیدانم خودت چرا همیشه به دنبال پنجابی و اوغان های پاکستان هستی این پختون ها(افغانها) و پنجابی های پاکستانی ارزش بیشتر از یک همسایه برای ما ندارد عینن مانند سایر همسایه های ما یعنی تاجکها و ازبکها

  • گردیزی پنجابی

   پنجابی ها همسایه ما نیستند بلکه قوای اشغالی در پشتونخواه و بلوچستان اشغالی میباشند که بوسیله همه به حیث غده سرطانی منطقه شناخته شده اند.

   تا زمانیکه پنجابی های کثیف و بویناک پشتونخوا و بلوچستان را ترک نکنند بلوچ و پشتون بیگناه، افغان بیگناه در افغانستان به شهادت میرسند و صلح امنیت هرگز بر قرار نخواهد شد و از همه مهمتر تروریستهای القاعده و طالبان به عملیات شان بر علیه افغانها، پشتونها ، بلوچها، مردم هند کبیر و سایر کشور های جهان ادامه خواهند داد.

   لعنت و نفرین ابدی باد بر پاکستان

  • دوستان عزیز

   بعد از اینکه ایالات متحده امریکا هم به صف پشتونهای که قتل جوانان بی گناه سواتی را در پشتونخواه ی اشغالی محکوم کرده و خواهان تحقیقات در مورد شد. لوی درستیز پنجابی های کثیف و بویناک وعده داده است که موضوع و همچنان ویدیوی اعدام صحرایی جوانان پشتون تحقیق خواهد شد.

   پنجابی های کثیف و بویناک که برای هر مرداری شان سازمانهای اطلاعاتی کشور برادر هند را محکوم میکند این بار هم RAW یا سازمان استخبارت هند را متهم کرده است که آن ویدیو را آماده کرده است.

   این پنجابی های کثیف اگر زنهای شان هم بوسیله دیگران حامله شوند سازمان اطلاعاتی افغان یا هند را مسول میدانند.

  • این هم خبر در مورد اینکه لوی درستیز قوای پنجابی های بویناک چتلستان بعد از اینکه سفیر امریکا خواهان تحقیق در مورد اعدام صحرایی جوانان سواتی در پشتونخواه اشغالی شد ، برای آغاز تحقیق به قوای بویناک و غلامان انگریزی خود دستور داده است.

   ولی از همین حالا برای شما من میگویم که نتیجه مانند چندین بار دیگر یکی است.

   این پنجابی های کثیف یا همان تروریستهای را محکوم خواهد کرد که خود ایجاد گر آن است یا افغانها و هند کبیر وسازمانهای اطلاعاتی آنها را مسول خواهند دانست

   دپاکستان دپوځ لوی درستېز دهغه وېدوېې فلم په باب دتحقېقاتو امر کړیْ دی چه په انټرنېټ باندې چلېږي او دپاکستان دپوځ عسکر ښېې چې په داسي حال کې چې عسکري ېونېفورمونه ېې په غاړه دي، ېوه ډله کسان چې سترگې ېې پرې تړلي دي ، ولي او چارماري کوي.
   د پاکستان دپوځ لوی درستېز جنرال اشفاق پروېز کېانی نن دجمعې په ورځ په ېوې بېانېه کې اعلان وکړ چې دپوځ ېو هېت به کوښښ وکړي چې دا معلومه کړی چې اېا واقعا کوم عسکر چې په دغه فلم کې ښودل شوي دي د پاکستان دپوځ عسکر دي او که نه.
   جنرال کېانی ووېل چې پخوا طالبانو هم دپاکستاني قواو ېونېفورمونه اغوستل .
   دغه وېډیوېې فلم چې پنځه نېمی دقېقی دوام کوي، دپاکستان دپوځ عسکر په کې لېدل کېږي ، شپږ ملکي کسان چې سترگي او دواړه لاسونه ېې تړل شوي دي قطار ېې ودروي او دټوپکو ډزی ورباندي وکړي .

   کله چې دغه کسان په ځمکه ولوېږي او ځېنې ېې ساه اخلي ، دپاکستان دپوځ عسکر ورسي او بېا ېې دټوپکو په مرمېو باندي وولي.
   کومې ډلې چې دغه وېدوېې فلم خپورکړ واېې چې سوات په دره کې دغه پېښه وشوه، چېري چې پاکستاني قواوو د طالبانو په خلاف پروسږکال پوځي عملېات شرو ع کړل.
   په پاکستان کی دامرېکا سفېرې مېرمن ان پېټرسن هم ددې موضوع په باب د جنرال کېانی سره خبري کړي دي.
   طالبانو او القاعدې سره دجنگ په خاطر د امرېکا حکومت دپاکستان پوځ ته تراوسه پوری په ملېاردونو ډالر دمرستې په توگه ورکړی دي او که ددغې وېدېو اصلېت ثابت شی نو ډېرامکان شته چې د امرېکا مرستی به دوام ونکړي ځکه چې پاکستاني عسکر ښود ل کېږي چې په غېر قانوني توگه ملکي خلک وژني.
   دامرېکا د خارجی مرستو د قانون له مخې حکومت باېد په ټول هغو خارجي پوځونو باندی مرستی قطع کړي چې دبشر په حقوقو باندې په پراخه پېمانه تېری کوي.

 • اگر میخواهید نسل اندر نسل زیر بار یوغ پشاتنه باشید با تجزیه مخالفت کنید.
  اگر میخواهید نسلهای آینده شما از جایداد خود فراری و کشته و زخمی شوند با تجزیه مخالفت کنید.
  اگر حکومت طالبانی میخواهید با تجزیه مخالفت کنید.
  اگر امیدتان را برای آزادی از دست داده اید با تجزیه مخالفت کنید.
  اگر مملکت خود را مملکت خشخاش و هروئین میخواهید با تجزیه مخالفت کنید.
  اگر میخواهید نسل اندر نسل سرافگنده و خانه بدوش باشید با تجزیه مخالفت کنید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس