صفحه نخست > خبر و گزارش > رییس جمهور طالب، زندانیان انتحاری و عاملان کشتار مردم را آزاد می کند

رییس جمهور طالب، زندانیان انتحاری و عاملان کشتار مردم را آزاد می کند

تاکنون صدها تن از زندانیان طالب بجای مجازات از زندان های افغانستان آزاد شده اند. هزاران تن از آنان نیز پول و امتیازات فراوان دیگر از دولت مافیایی طالبی کرزی گرفته اند.
خبرگزاری بست باستان
دوشنبه 7 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تاکنون صدها تن از زندانیان طالب بجای مجازات از زندان های افغانستان آزاد شده اند. هزاران تن از آنان نیز پول و امتیازات فراوان دیگر از دولت مافیایی طالبی کرزی گرفته اند.

خبرگزاری بست باستان

16 حوت

امیدالله مسل _ لشکرگاه

رهایی شماری از متهمین به انتحار به حکم حامد کرزی

یک منبع موثق به خبرگزاری بست باستان گفت که در بین زندانیان آزاد شده در هلمند به حکم رییس جمهور ، شماری از افراد شامل اندکه به اتهام انجام حملات انتحاری دستگیر شده بودند .

دیروز 26 تن از زندانیان که برخی آنها به حبس های طولانی مدت محکوم بودند از زندان هلمند آزاد گردید ند واز مدت حبس 60 تن دیگر نیز کاسته شد.

گلاب منگل والی هلمند به خبرگزاری بست باستان گفت، این زندانیان به جرمهای مختلف محکوم بودند که مدتی را نیز در زندان سپری کرده بودند .

به گفته وی این زندانیان که به مناسبت میلاد حضرت پیامبر اسلام آزاد شده اند تنها از ولایت هلمند نبودند، بلکه از ولایت های دیگر نیز بودند.

به گفته منگل این زندانیان که به جرمهای مختلف سیاسی ونظامی ومسایل جرمی متهم هستند متعهد شده اند که بعد ازاین به کارهای جرمی شان دست نزنند.

قرار معلومات منابع موثق ، در جمله افراد آزاد شده چند تن از اشخاصی نیز شامل بودند که به جرم حملات انتحاری دستگیرشده بودند ودراین زندان ، زندانی بودند .

اما داود احمدی سخنگوی والی هلمند وجود زندانیان متهم به انجام حملات انتحاری دراین زندان را تایید کرد اما از اینکه این افراد شامل افراد آزاد شده می باشند یاخیر، اظهار بی اطلاعی نمود.

رهایی زندانیان متهم به انتحار به حکم رییس جمهور درحالی صورت می گیرد که رییس جمهور به تاکید و با جدیت در راستای انجام صلح با طالبان تلاش می کند و از طرفی دیگر برای بعضی عاملین حملات طالبان چون افراد حمله کننده به نمایندگی کابل بانک در جلال آباد ، تقاضای شدیدترین مجازات را می نماید .

مشروعیت کشتار افراد ملکی از دید برخی حلقات

مقامات حکومتی و برادران انتحاری

تاریخ: 16 حوت 89

گزارشگر: محمود آفاق/کابل

احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی می گوید: انتحار و کشتار از هرطرفی که باشد چه خارجی و چه طالب، مذموم و محکوم است، اما وی برخورد حکومت را نسبت به این قضیه دوگانه خوانده گفت: "کشتار افراد ملکی توسط خارجی ها به شدت و حدت محکوم شده و حتی تظاهراتی که در کابل و سایر مناطق به راه انداخته شده و شعار داده می شود، دست حکومت در آن دخیل است، اما وقتی طالبان افراد ملکی را می کشند ، حکومت یا سکوت می کنند یا سطحی از آن می گذرد."

سعیدی به خبرگزاری بست باستان گفت:" وقتی افراد ملکی توسط خارجی ها کشته می شوند، رییس جمهور با واکنش نشان دادن در برابر آن به عنوان حربه ای به نفع خود استفاده کرده می خواهد برای خود یک پشتیبانی ملی بسازد."

شکریه بارکزی وکیل ولایت کابل در مجلس نمایندگان نیز می گوید کشتار افراد غیر نظامی توسط هرکسی که باشد محکوم بوده و در اعلامیه روز شنبه (16 حوت 89 ) این مجلس نیز به آن اشاره شده است.

بارکزی بدون این که به حلقه یا گروه خاصی اشاره کند در پاسخ به این سوال که چرا حکومت و شماری از گروه هایی که همواره علیه کشتار افراد ملکی توسط خارجی واکنش شدید نشان داده و درمرکز و ولایات تظاهرات به راه می اندازند، اما در مقابل کشتار غیرنظامیان توسط طالبان واکنش چندانی نشان نمی دهند گفت: "متأسفانه برخی از حلقات در داخل هستند که کشتن افراد ملکی و غیرنظامیان افغان را مشروع دانسته و نمی خواهند بسیار غال مغال کنند."

وی به خبرگزاری بست باستان گفت: "این حلقات در برابر کشتن افغان ها توسط افغان ها سهل انگاری کرده و خون خارجی ها را رنگین تر از خون افغان ها می دانند و دولت مردان ما نیز چنانچه ازنظام ها گذشته عادت شده سکوت می کنند."

سیامک هروی یکی از سخنگویان ریاست جمهوری می گوید: "تروریست تروریست است، چه طالب باشد یا کس دیگر. حکومت افغانستان همواره کشتارغیر نظامیان را طی انتشار بیانه هایی محکوم کرده و هیچگاه در برابر حملات تروریستی و کشتار مردم بی گناه سکوت نکرده است."

درحالی که وی می گوید حکومت در برابر تروریستان ساکت ننشسته است، احمد سعیدی می گوید: "مقامات حکومتی بارها به طالبان و انتحارگران برادر خطاب کرده و تلاش می کنند خیانت آن ها را کم رنگ جلوه دهند. "

به گفته وی حتی شورای عالی صلح وشورای علما در قبال کشتار مردم بی گناه توسط طالبان سکوت کرده و از خود واکنش نشان نمی دهد.

امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی نیز اخیراً با انتقاد از حکومت گفت: "وقتی حملات تروریستی انجام می شوند، مقامات حکومتی صرف با اتکا به محکوم کردن از طالبان که عاملان اصلی حملات هستند نام نمی گیرند و تلاش می کنند به نحوی آن ها را تبرئه کنند."

براساس گزارش ها، طی یک ماه اخیر صدها تن از هموطنان ما در اثر حملات انتحاری، انفجار ماین کنار جاده ای و حملات مسلحانه طالبان و نیز حملات هوایی نیروهای خارجی جان باخته اند، اما حملات طالبان بیشترین تلفات را در پی داشته است.

مجامع حقوق بشر و سازمان ملل سال گذشته اعلام کرده بود که بیش از هفتاد درصد کشتار غیرنظامیان توسط حملات طالبان انجام می شود.

مطالب مرتبط

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • باكستان از موضع سخت و خاينانه خود در طول همين سالها يك قدم عقب نشينى نكرده است. اين كرزى است كه هر روز نو يك امتياز نو براى با كستان ميدهد.اين عقب كرد كه متانت در برابر دوشمن ندارد,جندين بار از خط قرمز با فراتر كزاشته است.قريب است كه ما تو سط با كستان اشغال شويم.همين امروز نتيم خاك ما توسط با كستان بنام كوجى و نا قل تسخير شده است.تنها دولت قبيله خاموش است براى اينكه انها بشتون تبار هستند؟
    اكر ان افراد انتحارى ازاد شوند اين يك خيانت ملى است و خيانت به شهدا است. خير است بعد اطفال شهدا به كدايي ميبرايند زيرا بدر شانرا با كستان با قبيله مزخرف كرفته است.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس