کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > امان الله بارکزی، قهرمان پشتون؛ اشغالگر زمین های غیر پشتون و یکی از پدران کوچی (...)

امان الله بارکزی، قهرمان پشتون؛ اشغالگر زمین های غیر پشتون و یکی از پدران کوچی گری!

شنبه 19 آگوست 2017, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

امان الله بارکزی فرزند حبیب الله بارکزی، نواسه ی عبدالرحمان بارکزی جنایتکار معروف پشتون تبار، از سال 1919 میلادی، پس از کشته شدن پدرش قدرت را در دست گرفت. بصورت دقیق تاکنون مشخص نشده که چه کسی پدر او را کشته، اما از شخص امان الله به عنوان یکی از طراحان اصلی قتل یاد می شود.
تا چند سال پیش و قبل از گسترش یافتن ارتباطات از طریق اینترنت، بیشتر تلاش می شد، تصویری یکسویه از امان الله تبلیغ شود. در این تصویر از او به عنوان قهرمانی که استقلال از بریتانیا به دست او میسر شده یاد می شد و او را پادشاهی مترقی معرفی می کردند.
با گسترش اینترنت و امکان بازتاب صداهای مختلف، تصویری دیگر نیز از امان الله ارایه شد که کاملن مخالف تصویر تبلیغ شده ی قبلی می باشد. در این تصویر امان الله نه استقلال طلب، بلکه غاصب زمین های غیر پشتون ها معرفی می شود و تصویر دقیق تر از او، تصویر یک اشغالگر است. سند قاطعی که در این مورد وجود دارد، فرمانی است که با امضای او به پشتون ها اجازه می دهد، زمین های غیر پشتون ها در شمال را اشغال کرده و در آنجا جابجا شوند. این فرمان زیر عنوان نظامنامه ناقلین به طرف قطغن در ماه میزان سال 1302 خورشیدی صادر شده است. منظور از اصطلاح ناقل یا ناقلین که امروز نیز بین مردم معروف است، پشتون هایی می باشد که باشنده ی اصلی بخش های مختلف پاکستان فعلی و برخی مناطق هند می باشند و در حدود صد سال اخیر با غصب زمین های غیر پشتون ها، در مناطق مخالف شمال کشور جابجا شده اند. هنوز پس از چند دهه، ناقلین یکی از عاملان اصلی ناامنی محسوب می شوند و با گروه هایی چون طالبان که بازوی نظامی قبایل پشتون می باشند، همکاری تنگاتنگ دارند. برای نمونه در کشتار خونین غیر پشتون ها بويژه هزاره ها در مزار شریف و در ماه آگوست سال 1998، پشتون های ناقل در بلخ، همکاری مستقیم با طالبان داشتند. همین اکنون نیز یکی از عوامل اصلی نفوذ گروه های تروریستی همچون طالبان در شمال و گسترش نا امنی، ناقلین می باشند.
در این تصویر، امان الله همچون پدر کلان خود عبدالرحمان، یکی از پایه گذاران اصلی برتری نژادی پشتون ها و مجری اصلی سیاست های محو و نابودی غیر پشتون ها محسوب می شود.

نظامنانه ناقلین بسمت قطغن
4 میزان سنه 1302

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


67 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > امان الله بارکزی، قهرمان پشتون؛ اشغالگر زمین های غیر پشتون و یکی از پدران کوچی (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.